Krok za krokiem do wielkich zmian

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym kierujemy się marzeniami i celami, jakie przed sobą stawiamy. Z reguły doskonale wiemy jakie kroki należy podjąć aby się spełniły, jednak mimo tego bardzo często odkładamy realizację planów na później. To jednak droga donikąd, powodująca frustracje i poczucie niespełnienia. Jak zatem skutecznie dokonywać zmian i nie odkładać realizacji planów na później?

Każdy zrealizowany przez nas cel to jakaś zmiana – nowe otoczenie, jeśli celem była zmiana pracy, inna jakość podróżowania, jeśli pragnęliśmy nowego, lepszego auta. Jak pokazują wyniki quizu serwisu monsterpolska.pl zamieszczonego na stronie akcji „Oswój zmianę”, ponad 70% z nas to „Rozważni szaleńcy”. Osobom reprezentującym tę postawę zmiany nie są obce, często je nawet sami inicjują, jednak dają sobie czas na zastanowienie i refleksję nad tym, jaki będzie efekt. Osoby, które mogą się z tą postawą identyfikować, muszą jednak uważać, by ta rozwaga nie powodowała odkładania realizacji planów na później, bo może okazać się, że wyznaczony cel przestanie istnieć.

Zweryfikuj do czego dążysz

Częstym problemem blokującym nas do dalszych działań jest niewłaściwie postawiony cel. Jeśli zauważamy problem z podejmowaniem kroków służących jego realizacji, warto go dobrze przeanalizować. Może bowiem okazać się, że to czego pragnęliśmy kiedyś, zupełnie nas już dziś nie interesuje albo że cele które sobie stawiamy tak naprawdę nie są nasze, bo np. imponuje nam życie kogoś innego i chcemy być „jak on” albo „wszyscy tak robią”. Weryfikuj swoje plany i pragnienia, pytaj sam siebie o to, czego tak naprawdę chcesz, co da ci szczęście. Jeśli zorientujesz się, że wymarzona praca na kierowniczym stanowisku nie dałaby ci już oczekiwanej satysfakcji, odpuść, a pokłady energii wykorzystaj na realizację innych marzeń – podpowiada Dariusz Duma, trener i konsultant biznesowy, ekspert kampanii „Oswój zmianę” portalu monsterpolska.pl.

Ustal konkretny plan

Brak dobrego planu może skutecznie zniweczyć osiąganie wyznaczonych sobie celów. Pojedyncze działania prowadzące do realizacji dużego celu są dużo prostsze do monitorowania i ewentualnego modyfikowania. Dla przykładu, jeśli celem jest zdobycie nowej pracy, na wyższym stanowisku, warto zapisać sobie nie tylko ten główny punkt, ale też kroki, które mają nas do niego doprowadzić. Może być to przygotowanie spisu firm, do których chcielibyśmy aplikować, weryfikacja oczekiwań pracodawców vs. nasze umiejętności i doświadczenie, ewentualne uzupełnienie braków w kompetencjach, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Działając według planu będziemy mogli weryfikować na bieżąco stan realizacji naszych zamiarów i na czas przeciwdziałać ewentualnym problemom pojawiąjącym się na drodze.

Zadbaj o motywację

Najlepszego motywatora znajdziemy w sobie. Dlatego warto uświadamiać sobie po co do czegoś dążymy, myśleć o korzyściach, jakie na nas czekają. Motywacja pozytywna to np. lepsze zarobki w nowej pracy, satysfakcja ze zrobienia czegoś dobrego dla innych. To jednak nie wszystko. Mając na uwadze to, że motywuje nie tylko marchewka, ale również kij, dobrze jest zadbać także o motywację negatywną. Zastanów się jakie mogą być konsekwencje, jeśli zaniechasz realizacji celu. Pomyśl co możesz stracić lub co dobrego cię ominie. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, dobrym pomysłem jest poinformowanie rodziny i znajomych o swoich planach. W krytycznych momentach, kiedy stracisz zapał i poczucie sensu pomogą ci się zmobilizować i odzyskać motywację – radzi Dariusz Duma.

Nie bój się dyscypliny

Konsekwencja, wytrwałość, dyscyplina – to pojęcia, za którymi większość z nas raczej nie przepada. Kojarzą się z wysiłkiem, wymaganiem od siebie, zmęczeniem. A tego nikt z nas nie lubi. Jednak chcąc coś osiągnąć, musimy się z dyscypliną zaprzyjaźnić. Warto dbać o odpowiednią mobilizację i odpoczynek. Pozwalać sobie na krótkie przerwy w procesie realizacji celu, które pozwolą nam odetchnąć. Sportowcy, którzy robią regularne przerwy co kilkadziesiąt minut wysiłku osiągają lepsze rezultaty. Podobnie jest w życiu, kiedy dążymy do czegoś. Pamiętanie o tym pomoże utrzymać dyscyplinę i łagodnie dotrzeć do mety, bez niepotrzebnego przeciągania spraw.

Pamiętaj o wzmocnieniach

Nic nie działa na nas tak dobrze i motywująco jak drobne sukcesy na drodze do realizacji dużego celu. Niewielki nawet postęp, nowa umiejętność, otrzymany komplement – jeśli nauczymy się zauważać te małe elementy i cieszyć z nich, łatwiej będzie nam dalej działać. Te momenty potwierdzają też, że ścieżka, którą obraliśmy jest dobra i warto walczyć dalej. Będą także wsparciem w gorszych chwilach, kiedy pojawią się myśli, że może jednak nie damy rady.