Koncert z okazji 70 rocznicy Powstania Warszawskiego : „Śpiew murów 44”

Fot. Stołeczna Estrada

Od Placu Zamkowego do Placu Krasińskich, najsłynniejsze powstańcze teksty i oryginalne scenariusze, setki artystów, znani aktorzy i niezwykłe emocje. Stołeczna Estrada od 20 lat pomaga zachować pamięć o Powstaniu Warszawskim.

 

31 lipca 2014 roku – w przeddzień 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Stołeczna Estrada zaprasza na wielkie muzyczne widowisko, dzięki któremu warszawiacy wrócą pamięcią do  63 dni walk o stolicę. Spektakl „Śpiew murów 44” reżyseruje Jerzy Bielunas – autor kilku powstańczych spektakli przygotowywanych przez Stołeczną Estradę, która od 1994 roku regularnie angażuje się we współtworzenie wydarzeń związanych z rocznicami wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Pamięć zaklęta w muzyce

Tegoroczny koncert „Śpiew murów 44” ma formę widowiska muzyczno-słowno-plastycznego. Działaniom scenicznym towarzyszyć będą projekcje archiwalnych i współczesnych materiałów filmowych oraz fotograficznych. Zaprosiliśmy do współpracy znakomitych aktorów: Stanisławę Celińską, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Kingę Preis, Adama Woronowicza oraz muzyków: Natalię Niemen, Janusza Radka i Adama Nowaka z  zespołu Raz  Dwa Trzy. Za aranżacje i kierownictwo muzyczne odpowiedzialny jest Mateusz Pospieszalski. Tytuł koncertu zaczerpnięty został z  wiersza Tadeusza Gajcego „Śpiew murów”. Usłyszymy historię miasta zapisaną w dniach  radosnych i dramatycznych. Będziemy podążać za głosami Powstańców: ich krzykiem, przytłumionymi rozmowami dobiegającymi zza murów i z piwnic. Poczujemy atmosferę walczącego miasta. Zmieniająca się konstrukcja scenograficzna  pozwoli oglądać wciąż nowe  przestrzenie:  ulice,  piętra zburzonych kamienic,  piwnice i  kanały. „Sięgamy po wstrząsające teksty, które prawdę o wydarzeniach  sierpnia i września 1944 r. ukazują z otwartością i  okrucieństwem, m. in. wiersze  Anny Świerczyńskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Aleksandra Kamińskiego oraz Mirona Białoszewskiego” – wyjaśnia Jerzy Bielunas.

 

Poruszające rocznice

Stołeczna Estrada od 20 lat realizuje autorskie widowiska upamiętniające kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym czasie zaproszono do współpracy kilkuset artystów i muzyków. Na scenach przy Placu Zamkowym, Placu Krasińskich, placu Bankowym i na dziedzińcu Zamku Królewskiego grały orkiestry symfoniczne, występowały chóry, recytowano najważniejsze teksty autorów tworzących w czasie drugiej wojny światowej po jej zakończeniu. Artyści, którzy wielokrotnie przyjmowali zaproszenie do współpracy to m.in.: Stanisława Celińska, Kinga Preis, Anna Maria Jopek, Marian Opania, Robert Więckiewicz.

 

W spektaklach brały udział także uczestniczki Powstania – Alina Janowska i Danuta Szaflarska. Muzykę do spektakli przygotowywali najwybitniejsi współcześni twórcy, m.in. Józef Skrzek, Mateusz Pospieszalski i Tomasz Stańko.

 

 

 

Stołeczna Estrada poza działalnością artystyczną angażuje się w realizację działań rocznicowych adresowanych do Powstańców i ich rodzin. Od lat organizuje spotkania władz miasta z kombatantami oraz uroczystości rocznicowe na terenie Warszawy. W tym roku wspiera również premierę filmu Jana Komasy „Miasto 44”.  Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady uważa, że działania na rzecz utrwalania pamięci o Powstaniu Warszawskim to nie tylko obowiązek statutowy stołecznych instytucji, ale także duma i przywilej. „Powstanie Warszawskie to wydarzenie od lat wywołujące emocje i dyskusje wśród Polaków. Najkrwawsza z miejskich bitew pochłonęła setki tysięcy ofiar cywilnych i zrównała z ziemią miasto. Z drugiej strony ten dramatyczny zryw niepodległościowy pozwolił Polakom uwierzyć, że mogą zwyciężyć i odzyskać wolność po pięciu latach okupacji. Wciąż żyją Powstańcy, którzy bez wahania stanęli do walki. Co roku realizujemy widowiska, które dedykujemy przede wszystkim tym niezwykłym ludziom – dodaje Andrzej Matusiak.

Koncert plenerowy z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
„Śpiew murów  44” odbędzie się 31. 07.2014, godz. 20.30 na Placu Krasińskich.

Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada.

 

Scenariusz i reżyseria – Jerzy Bielunas

Kierownictwo muzyczne – Mateusz Pospieszalski

Choreografia – Maciej Florek – Gleba

Scenografia – Grzegorz Policiński

Zapowiedź wideo koncertu

https://www.youtube.com/watch?v=vOrs3-hu3dg&feature=youtu.be

 

Warszawa 70 lat temu… Warszawa dziś

https://www.youtube.com/watch?v=sAkV-lAlUIk