Komentarz PLN: Stabilny początek tygodnia na PLN

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi stabilizację polskiej waluty po piątkowej zniżce. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1860 PLN za euro, 3,2982 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4600 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,762% w przypadku obligacji 10-letnich.

 

Najważniejszym wydarzeniem ostatnich kilku sesji na rynku polskich aktywów była, bez wątpienia, obniżka stóp przez RPP, która bezpośrednio przełożyła się na skokowy wzrost wyceny polskich obligacji. W przypadku rynku walutowego impuls ten nie wywołał znaczących zmian, gdyż głównym „triggerem” dla wyceny PLN pozostaje rynek bazowy. Dodatkowo poza mocnymi cieciami na stopach (50 pb. na referencyjnej oraz, aż 100 pb. na lombardowej) RPP zasugerowała jeszcze jedną obniżkę w listopadzie. Aktualnie rynek zawieszony jest pomiędzy oceną kolejnego ruchu ze strony (50pb. czy może bardziej prawdopodobne 25pb.), a próba korekty wzrostowej na eurodolarze. Trwający rajd na dolarze, którzy przyniósł wywindowanie kursu USD/PLN do okolic 15-miesiecznych maksimów, uległ lekkiego wyhamowaniu po ostatniej publikacji protokołu FED, jednak z uwagi na wykreowanie nowego środowiska fundamentalnego na linii EUR-USD o mocniejszą korektę może być niezwykle trudno. W konsekwencji najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada kontynuację konsolidacji na PLN z lokalnymi próbami osłabienia polskiej waluty.

 

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. W bieżącym tygodniu należy skupić się na środowym wskazaniu dot. inflacji CPI za wrzesień oraz piątkowych danych dot. produkcji przemysłowej za ten same okres.

 

Z rynkowego punktu widzenia poniedziałek nie przyniesie, najprawdopodobniej, mocniejszych ruchów i impulsów z uwagi na dzień wolny od handlu w Japonii oraz ograniczoną aktywność graczy w USA (zamknięty rynek długu). Z technicznego punktu widzenia byliśmy świadkami lekkiego podbicia kursu CHF/PLN pod koniec piątkowej sesji, jednak impuls ten został wstępnie zanegowany w wyniku dzisiejszego otwarcia. Kursy par związanych z PLN konsolidują i poza lekką próbą umocnienia wobec USD spodziewać należy się raczej oscylowania w kilkugroszowym zakresie wahań.