KM: Symulator jazdy oddany do użytku

Fot. Koleje Mazowieckie

Koleje Mazowieckie już posiadają nowy symulator jazdy przeznaczony na potrzeby szkoleń maszynistów. Niebawem pierwsi uczestnicy szkoleń będą mogli skorzystać
z tego nowoczesnego urządzenia.

Symulator pojazdu kolejowego pozwala podnosić kwalifikacje i kompetencje maszynistów. Umożliwia ich szkolenie w sytuacjach nietypowych, awaryjnych oraz podczas zdarzeń losowych. Sprowadza się to przede wszystkim do znacznej poprawy bezpieczeństwa jazdy poprzez możliwość opanowania sposobu zachowania się w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych. Dodatkowo umożliwia prowadzenie szkoleń dla kandydatów na maszynistów.

Symulator składa się ze stanowiska szkoleniowego, gdzie maszynista lub kandydat na maszynistę będzie odbywał swoje szkolenie, nadzorowanego przez instruktora z jego stanowiska. Stanowisko szkoleniowe wyposażone jest w:

–  kabinę symulacyjną, która daje odczucie przebywania w prawdziwym pojeździe,

– system wizualizacji, który sprawia, że proporcje, pole wyświetlania obrazu jest tożsame z tym widzianym przez szybę czołową ezt EN76,

– system dźwiękowy,

– w pełni funkcjonalny pulpit maszynisty wraz z fotelem, który odwzorowuje miejsce pracy maszynisty w ezt EN76.

Koszt zakupu symulatora to prawie 1 850 tys. zł netto.

Zakup symulatora jest przede wszystkim dużym udogodnieniem dla osób szkolących się na stanowisko maszynisty, ale też dla pracowników, którzy już pracują w tym zawodzie. Teraz mają symulator „na miejscu”. Nauka na tak nowoczesnym sprzęcie to wstęp do prawdziwej jazdy i możliwość pogłębiania już posiadanej wiedzy praktycznej. Życzę wszystkim korzystającym, by zajęcia na symulatorze jak najbardziej przybliżyły im tajniki wybranej przez nich drogi zawodowej – powiedział Piotr Wakuła, dyrektor Biura Eksploatacyjno-Technicznego Kolei Mazowieckich.