1 grudnia 2015 roku rusza nowa ogólnopolska kampania reklamowa firmy wonga.com. Bohaterami spotów reklamowych są konsumenci świadomi swojego budżetu domowego, podejmujący decyzje finansowe
z rozmysłem i w sposób odpowiedzialny.
Celem kampanii „Kasa musi się zgadzać”, oprócz założeń komercyjnych, jest promocja odpowiedzialnego zarządzania budżetem domowym, w tym nawyku każdorazowej, krytycznej oceny planów konsumpcyjnych pod kątem aktualnego stanu konta i ilości gotówki w portfelu.
Kampania „Kasa musi się zgadzać” pokazuje, że realizowanie potrzeb konsumpcyjnych, zwłaszcza równoważenie domowego budżetu pożyczką, musi być celowe i przede wszystkim poprzedzone refleksją – mówi Małgorzata Maroszek, Dyrektor Marketingu wonga.com w Polsce. Centralnym elementem każdego
ze spotów jest moment analizy, w którym bohater ocenia bieżący plan wydatków, uzgadnia go z zasobnością portfela i dopiero wtedy, świadomie, podejmuje decyzję o zakupie i pożyczce. Główny akcent położony jest na to, że domowy budżet powinien być zaplanowany i zrównoważony, czyli „kasa musi się zgadzać”.
Mając na uwadze wyniki przeprowadzonych badań[1], wonga.com zdecydowała się powierzyć trudne zadanie pokazania procesu uzgadniania planu wydatków z zasobnością portfela lubianej wśród Polaków Formacji Chatelet. Zadaniem artystów było w przystępny sposób przedstawić dylematy konsumentów związane
z planowaniem i priorytetyzacją wydatków, od pojawienia się potrzeby do decyzji o zakupie. W spotach pojawia się także flagowy produkt firmy w postaci pożyczki dla nowych klientów, którą otrzymać można w 15 minut ponosząc całkowity koszt 10 zł. Dzięki niej udaje się zrealizować przemyślany cel i opłacić zaplanowane wydatki.
Decyzja o pożyczce nie może być automatyczna i wymaga solidnego powodu. Uzasadnieniem może być okazja, na której można zaoszczędzić, a która nieprędko się powtórzy albo nieprzewidziana sytuacja, gdy pożyczka ratuje przed przykrymi konsekwencjami. Bohaterowie spotów analizują czy stać ich na wydatek
i czy warto wziąć pożyczę. W pierwszym spocie sytuacja jest nagła i chodzi o prezent, który nie jest wyłącznie pustą zachcianką, ale potwierdzeniem uczuć, pamięci i wpływa na relację z bliską osobą. W drugiej historii wydatek to zarówno okazja, jak i inwestycja w rozwój dziecka. To zawsze dylemat, ale „kasa też musi się zgadzać”.
Jesteśmy zwolennikiem zwiększenia standardów w zakresie przekazów reklamowych na rynku produktów
i usług finansowych, tak, by nie były one wyłącznie zachętą do konsumpcji, ale posiadały element edukacji finansowej – np. zachęcały do analizy kolejnego zakupu przez pryzmat posiadanych środków i zaplanowanych wcześniej wydatków. To nic skomplikowanego, mówimy o drobnych nawykach. Uzupełnieniem nakazanych przez prawo formuł w reklamach, np. informacji o kosztach, mogą być też krótkie, zrozumiałe komunikaty, np. że konsument przed decyzją zakupową musi uzgodnić wpływy i wydatki w portfelu, bo „kasa musi się zgadzać” – podkreśla Marcin Borowiecki, dyrektor zarządzający wonga.com w Polsce.
Informacje w skrócie:
Start kampanii: 1 grudnia 2015
Hasło przewodnie kampanii: Kasa musi się zgadzać
Wybrane kanały: telewizja, Internet
Agencja reklamowa: Unlimited
Produkcja: Film Produkcja
Reżyseria: Tadeusz Śliwa
Planowanie i zakup mediów: SMG Starcom
Internet: iProspect, dawniej Marketing Wizards
Optymalizacja ROI i ekonometria: Marketing Analytics
Optymalizacja mediów i audyt mediowy: STARS Sp. z o.o.
Więcej informacji: kasa-musi-sie-zgadzac.pl
Spoty reklamowe dostępne są też na kanale YouTube Wonga Polska:
https://www.youtube.com/channel/UCsLHJxbX297IyoP4HA727xw
[1] badania porównawcze zlecone przez firmę wonga.com firmie Millward Brown, przeprowadzone w dniach 2-4 października 2015 roku na grupie 215 dorosłych respondentów i badanie zlecone firmie IPSOS przeprowadzone na grupie 800 respondentów w Polsce.