Jak zarządzać budżetem domowym?

Jak zarządzać budżetem domowym? Po pierwsze trzeba wiedzieć, kiedy zacząć. Po drugie należy wybrać najwygodniejszą metodę, a po trzecie pamiętać, że systematyczność to podstawa.

Planowanie domowego budżetu jest bardzo skuteczną metodą oszczędzania i unikania zbędnych kosztów. Systematyczna kontrola opłat pozwoli odłożyć pieniądze na nieprzewidziane i zaskakujące wydatki. Prowadzenie domowego budżetu nie jest sztuką trudną. Po odliczeniu kosztów stałych od przychodów, dowiadujemy się, ile pieniędzy zostaje na rozrywkę czy wakacje. W jaki sposób i kiedy rozpisać domowy budżet?

W nowy rok z budżetem

Po pierwsze domowy budżet należy zaplanować w odpowiednim czasie. – Nowy rok to bardzo dobry moment. Można od razu rozpisać wydatki na cały rok, żeby niektóre z nich nie były za bardzo obciążające w chwili ich poniesienia. Na początku roku warto na przykład ustalić, ile pieniędzy potrzebujemy na wakacje lub ubezpieczenie samochodu– podpowiada Katarzyna Ryfka-Cygan, ambasadorka programu „Sukces TO JA” oraz ekspert e-commerce.

Systematyczność przede wszystkim

Po drugie w skutecznym zarządzaniu domowymi finansami liczy się systematyczność. –Aby kontrolować wydatki, wystarczy poświęcić pięć minut na koniec każdego dnia. Jeżeli odłożymy zapisywanie kosztów na koniec miesiąca, o części z nich możemy po prostu zapomnieć i nie uwzględnimy ich w rozliczeniu– podpowiada Katarzyna Ryfka-Cygan.

W smartfonie lub w notesie

Po trzecie należy wybrać wygodną metodę. Bardzo skuteczne są aplikacje mobilne, które pozwalają kontrolować budżet na bieżąco. Zdaniem ekspertki lepiej od razu wprowadzać kwoty z paragonów i rachunków, niż kolekcjonować je i odkładać ewidencję na później. Oczywiście są i inne metody. Do prowadzenia domowego budżetu wystarczy arkusz kalkulacyjny na komputerze lub tradycyjny notes. – Warto zapisywać w nim koszty stałe związane z mieszkaniem, takie jak czynsz, prąd i woda oraz dodać do nich uśrednioną kwotę, którą przeznaczamy każdego miesiąca na życie– radzi Katarzyna Ryfka-Cygan.