Jak połączyć ekologię i potrzebę pomagania ze sprawianiem radości najbliższym?

Rok 2020 z pewnością przejdzie do historii jako rok trudny i pełen wyzwań, zarówno dla biznesu, jak i społeczeństwa. Pandemia COVID-19 dość mocno weryfikuje utarte schematy działania i skłania do refleksji. Mimo trudności życia dnia codziennego, Polacy już planują świąteczne prezenty. Według danych z raportu Deloitte „Zakupy świąteczne 2020”, na prezenty przeznaczymy średnio 680 zł. Święta są dobrym momentem, żeby nie tylko sprawić radość najbliższym, ale pomyśleć o planecie.

Zgodnie z danymi ze wspomnianego raportu na prezenty wydajemy ponad 50% budżetu świątecznego. Jest to ważna pozycja na liście wydatków. Okres świąteczny jest idealnym czasem, żeby wprowadzić do tradycji rodzinnej nowy wymiar upominków, czyli prezenty, które powstały z poszanowaniem środowiska. Już na etapie wyboru opakowania możemy pokazać, że nie tylko jesteśmy kreatywni przygotowując własne kompozycje, ale i dbamy o środowisko rezygnując z plastiku, owijając podarunki w papier i własnoręcznie przyzdabiając. Na rynku pojawia się coraz lepsza i coraz bardziej zróżnicowana oferta kosmetyków przyjaznych dla środowiska. Są wśród nich zarówno produkty wegańskie, jak i less waste, czyli takie, które nie generują dodatkowych odpadów. Polacy lubią obdarowywać się kosmetykami, jest to więc bardzo dobra okazja do przetestowania nowości, które być może spotkają się z akceptacją domowników i zmienią ich dotychczasowe wybory.

Jeśli kosmetyki nie są tym, co chcemy podarować, można rozejrzeć się za tzw. eko-gadżetami, które są również bardzo funkcjonalne, jak butelki na wodę, wielorazowe torby na zakupy, kubki na kawę itp. Jeśli ktoś zdecyduje się na tradycyjną parę skarpet, to warto kupić ją od firmy, która jest odpowiedzialna wobec środowiska. W czasie poszukiwania odpowiedzialnych prezentów warto również zwrócić uwagę na certyfikaty, jak np. fair trade i kupić kawę, herbatę czy odzież, która powstała w warunkach poszanowania praw człowieka i środowiska.

Innym wymiarem jest lokalność. Pandemia mocno nadszarpnęła zdolność małych przedsiębiorców do osiągania swoich celów biznesowych. Szukając idealnego prezentu warto poszukać takich, które produkowane są w naszym otoczeniu. Lokalne księgarnie, twórcy rzemiosła, artyści, małe manufaktury z kosmetykami, świecami, producenci specjałów z regionu czy restauratorzy oferujący vouchery to wiele możliwości znalezienia czegoś unikalnego przy jednoczesnym wsparciu rynku. Dodatkowo osiągniemy cel środowiskowy i zmniejszymy ślad węglowy.

W okresie świątecznym jesteśmy też bardziej wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Poszukując czegoś dla swoich bliskich możemy równocześnie wesprzeć osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują pomocy. Organizacje społeczne oferują wiele ciekawych propozycji. Udzielanie wsparcia nie musi polegać tylko na przekazaniu środków finansowych. Możemy kupić świąteczne podarki czy wysłać list to Mikołaja jednocześnie realizując cel społeczny.

Odpowiedzialne prezenty uchronią nas przed masą niepotrzebnych rzeczy, które ostatecznie wylądują na składowisku odpadów. By temu zapobiec, warto przyjrzeć się temu, co oferuje rynek i poszukać nieszablonowych rozwiązań. Przyniesie to korzyści dla wszystkich. Zmieńmy kulturę obdarowywania tworząc przestrzeń dla firm społecznie odpowiedzialnych, dającą szansę środowisku i dużo satysfakcji tym, którzy obdarowują i otrzymują.