Ja mam wybór, Ty masz wybór, wszyscy #MamyWybory!

Pod takim hasłem ruszyła dziś społeczna kampania informacyjno-edukacyjna Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ma zachęcić Polaków do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja, czyli w Dzień Matki.

Kampania będzie trwała przez 4 dni, od 22 do 25 maja. Jest to kluczowy okres przed wyborami, kiedy wielu wyborców decyduje czy w ogóle wezmą udział w wyborach. Spoty przygotowane na tę okazję będą emitowane w radiu, telewizji i Internecie. Mają przypominać, że posłowie wybrani w tych wyborach będą decydować o przyszłości Europy, a tym samym będą mieć wpływ na przyszłość Polski.

Do wątpiących

Co prawda najnowsze wyniki badań sondażowych pokazują, że ponad 52% Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach (takie są wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS, wykonanego w dniach 17-18.05.2019 r. na zamówienie Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl), do tej pory frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie sięgnęła nawet 25 proc. Jednocześnie ponad 47% obywateli deklaruje że nie pójdzie lub raczej nie pójdzie do urn 26 maja. Jest więc kogo przekonywać.

Jednym z głównych celów NIW-CRSO jest działanie na rzecz zwiększenia zaangażowania obywateli
i organizacji pozarządowych w życie publiczne. Chcemy poprzez tę kampanię zachęcić obywateli do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego; uświadomić wszystkim, którzy uważają, że te wybory ich nie dotyczą, że ich decyzje mają znaczenie, że mogą mieć wpływ na przyszłość Europy. A Polska jest w Europie, to dzieje się tu i teraz
– mówi Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Instytutu.

26 maja – obchodzimy co roku

26 maja to tradycyjnie ważna data, ponieważ obchodzimy wtedy w Polsce Dzień Matki. Kampania nawiązuje do tego święta. Spoty przygotowane na tę okazję zachęcają, żeby w tym dniu pamiętać o swojej mamie, ale też o Polsce – naszej wspólnej Matce, która jest częścią Europy. Udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego to najlepszy prezent dla nich obu.

30-sekundowe spoty emitowane będą przez stacje telewizyjne: TVP 1, TVP 2, TVP Sport i Polsat oraz radiowe: Polskie Radio Jedynka, Dwójka, Trójka i Czwórka, Polskie Radio 24 oraz RMF FM. Kampania będzie również obejmowała Internet i media społecznościowe.

Kampania w kwocie 1 mln złotych (produkcja spotów, emisje w mediach tradycyjnych i promocja w Internecie oraz mediach społecznościowych) została sfinansowana ze środków budżetu państwa.