Innowacyjny plaster UV z aplikacją uczy dzieci jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca

Jak wynika z badań, poparzenia słoneczne w dzieciństwie mogą zwiększyć ryzyko rozwoju czerniaka w dorosłym życiu nawet o 80%. Dlatego firma L’Oréal odświeżyła aplikację Mój Plaster UV (myUV Patch), tak by była ona bardziej atrakcyjna dla dzieci. Dzięki prostszemu interfejsowi i mechanizmom grywalizacji aplikacja – w połączeniu z innowacyjną technologią plastra – edukuje i angażuje dzieci w ochronę przed słońcem.

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące niskiej świadomości konsumentów na temat niebezpiecznych skutków ekspozycji na słońce, w ubiegłym roku marka La Roche-Posay (znajdująca się w portfolio Grupy L’Oréal) wprowadziła nowoczesne rozwiązania pozwalające zwiększyć świadomość konsekwencji ekspozycji słonecznej oraz nauczyć dzieci jak lepiej chronić skórę przed negatywnym działaniem promieni UV. Jak wynika z ankiet wypełnionych po testowaniu produktu, 63% osób doświadczyło mniej oparzeń, 37% częściej stosowało produkty przeciwsłoneczne do twarzy, a 31% starało się więcej przebywać w cieniu.

Po sukcesie zeszłorocznej kampanii, marka rozszerza działania o mechanizmy angażujące najmłodszych. Jak się okazuje, oparzenia słoneczne w okresie dzieciństwa i dojrzewania  mogą w dużej mierze wpływać na rozwój czerniaka nawet wiele lat później. Ulegając oparzeniu słonecznemu pięć razy przed upływem 20. roku życia, zwiększamy ryzyko czerniaka nawet o 80%.[2]

Jak zwiększyć zaangażowanie w najmłodszej grupie?

W tym roku firma L’Oréal zmieniła oprogramowanie aplikacji, tak by było ono przyjazne dzieciom. Aplikacja jest bardziej przejrzysta i jeszcze łatwiejsza w użytkowaniu, a plaster UV można łatwo zeskanować. Jednak najważniejsze ze względu na zwiększenie atrakcyjności dla dzieci jest wprowadzenie mechanizmów grywalizacji.

– Przy aktualnym niebywale dynamicznym rynku aplikacji mobilnych niełatwo jest przyciągnąć uwagę użytkownika. Z jednej strony nasz produkt powinien być przydatny i w konkretny sposób ułatwiać nasze życie. Z drugiej zaś – szczególnie gdy mówimy o aplikacjach dedykowanych dzieciom – wciągać i dostarczać zabawy – mówi Alicja Stefaniak, Digital Marketing Specialist, L’Oréal Polska

Jak to działa? Wystarczy pobrać aplikację, przykleić plaster, a następnie skanować go kilka razy dziennie, o czym przypomni aplikacja. Plaster jest wodoodporny i można aplikować na niego kosmetyki i kremy z filtrem.

Plaster skanuje się przy pomocy aplikacji mobilnej Mój Plaster UV, która analizuje różnorodne światłoczułe punkty. Dzięki inteligentnemu algorytmowi wykorzystującemu indywidualne informacje o użytkowniku – fototyp, rodzaj skóry, lokalizacja, informacje o pogodzie – aplikacja wyświetla dwa wskaźniki: stopień zagrożenia promieniowaniem słonecznym i przyjętą dzienną dawkę słońca. Natomiast osią zabawy w aplikacji jest postać, która wchodzi w interakcje z użytkownikiem. Dzięki regularnemu skanowi plastra postać odczytuje zagrożenie i reaguje stosownie do stopnia ochrony użytkownika. Pozytywne wzorce zachowania są nagradzane, a te niekorzystne dla zdrowia uruchamiają edukacyjny quiz.