IKEA wymienia oświetlenie w całym asortymencie na LED

Od września 2015 roku w IKEA dostępne będzie oświetlenie wykonane wyłącznie w technologii LED. Oświetlenie LED zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, ma bardzo długą żywotność i nie zawiera szkodliwej rtęci, dzięki czemu jest bardziej przyjazne dla środowiska. Dodatkowo stwarza zupełnie nowe możliwości
w zakresie designu artykułów wyposażenia wnętrz.

LED-y zużywają do 85% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek i mogą świecić nawet przez 20 lat[1]. Umożliwiają więc zmniejszenie śladu węglowego, a także ograniczenie ilości powstających odpadów w postaci zużytych żarówek. Gdyby każda z miliona osób wymieniła jedną tradycyjną żarówkę na LED, możliwa byłaby redukcja emisji CO2 na poziomie odpowiadającym wycofaniu z użytkowania 3900 samochodów lub zużyciu energii przez 4400 gospodarstwa domowe w skali roku.

„Obecnie prawie 20% energii na świecie wykorzystywane jest na potrzeby oświetlenia[2]. Ponadto, zużycie energii oraz opłaty za prąd rosną. W tym kontekście LED to prawdziwa rewolucja – może przynieść znaczące korzyści w skali zarówno całej planety, jak i pojedynczego gospodarstwa domowego. Wymieniając oświetlenie na LED, każdy z nas będzie mógł żyć na co dzień w sposób bardziej oszczędny, a także bardziej przyjazny dla środowiska. Chcemy, aby jak najwięcej osób miało taką możliwość, dlatego naszym celem jest oferowanie produktów w tej technologii w najniższych cenach na rynku” – powiedziała Agata Czachórska, P.O. kierownika ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail w Polsce.

Dzięki współpracy z dostawcami nad ulepszeniem technologii LED, IKEA oferuje swoim klientom szeroki asortyment oświetlenia w różnych kształtach i rozmiarach. LED-y zapalają się od razu po włączeniu i emitują wysokiej jakości, równomierne światło, zarówno w zimnych, jak i ciepłych barwach. Większość z nich ma również opcję przyciemniania.

„Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wymiana oświetlenia na LED była dla naszych klientów jak najprostsza. Dzięki bogatej ofercie IKEA będą oni mogli zastąpić tradycyjne żarówki LED-owymi w swoich ulubionych lampach, bez konieczności pozbywania się ich z domu” – powiedziała Monika Zielińska, zastępca dyrektora sprzedaży IKEA Retail w Polsce. „Technologia LED stwarza również ogromne możliwości w zakresie designu. Małe diody mogą zostać zintegrowane niemal z każdym produktem. Umożliwiają tworzenie nowych, mniejszych lamp i cieńszych konstrukcji, a także lepsze oświetlenie przestrzeni” – dodała Monika Zielińska.

Wymiana oświetlenia w asortymencie IKEA na LED to jedno z działań podejmowanych przez firmę w ramach globalnej strategii zrównoważonego rozwoju People & Planet Positive. Jednocześnie IKEA prowadzi proces wymiany oświetlenia przemysłowego w swoich sklepach na LED-owe, aby ograniczyć w nich zużycie energii.
[1] Przy codziennym użytkowaniu przez 3 godziny.