Grupa Integer.pl – najnowsze dane o rynku na świecie

Rumunia: Belgijski bpost składa ofertę przejęcia pakietu kontrolnego w Romanian Post

Narodowy belgijski operator pocztowy – bpost – wystosował niewiążącą ofertę nabycia 51% akcji Romanian Post. Rumuński operator pocztowy jest w 75% bezpośrednią własnością rządu, a 25% udziałów posiada fundusz powołany na rzecz ofiar komunistycznego reżimu. Prywatyzacja jest częścią szerszej strategii rządowej, która zakłada zbywanie udziałów w spółkach państwowych w celu stymulacji rozwoju tych podmiotów. Program został zatwierdzony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Niejawna oferta bpost rozpoczyna proces due diligence, który poprzedzi ewentualną wiążącą ofertę belgijskiego operatora. Romanian Post, która posiada obecnie ponad 5600 punktów pocztowych, notuje obroty na poziomie 1,3 miliarda lei rocznie (292 miliony euro). W celu odbudowania rentowności spółka zredukowała zatrudnienie wśród 32 tysięcy pracowników o 12%.
„Zainteresowanie znaczących europejskich i światowych graczy podmiotami na rynku pocztowym i logistycznym w Europie Centralnej i Wschodniej jest optymistyczną tendencją. W czasach dynamicznie rosnącego e-commerce jest to także perspektywiczna droga dla takich krajów, jak Rumunia czy Polska. Jestem przekonany, że Poczta Rumuńska – pod wodzą niedawno nominowanego Ludwika Sobolewskiego – będzie umiała doskonale wykorzystać szansę rynkową, jaką da jej wejście do silnej, doświadczonej grupy pocztowej. Prywatyzacja i dynamiczne zmiany pozwolą Romanian Post na uniknięcie błędów, jakie popełnili narodowi operatorzy w innych krajach naszego regionu. InPost także dokładnie analizuje możliwości rozwoju na rynku rumuńskim – zarówno pod kątem Paczkomatów® InPost, jak i potencjalnych obszarów współpracy z kluczowymi podmiotami logistycznymi”
mówi Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.

Azja i USA: Amazon i SingPost z nową usługą dostaw dla branży spożywczej

Już na początku przyszłego roku kupujący produkty spożywcze za pośrednictwem internetu, nie będą musieli martwić się o to, że zamówiony przez nich towar zostanie dostarczony podczas ich nieobecności w domu. SingPost potwierdził swoje plany dotyczące pilotażowego wdrożenia mniejszej wersji paczkomatów, znanych do tej pory jako POPStations. Nowa usługa będzie nosić nazwę P-POPS (Personal POPStations), a jej powstanie jest podyktowane rosnącymi potrzebami rynku zakupów online. Jak zaznaczają sami twórcy tego rozwiązania, będzie ono w pełni odpowiadało potrzebom zarówno indywidualnych konsumentów, jak i przedstawicieli małych firm. Urządzenie o rozmiarach 60cm x 40cm x 40cm będzie łączyło właściwości paczkomatu modułowego, umożliwiając jednoczesne dodanie specjalnego schowka chłodzącego do przechowywania żywności. Dla zapewnienia wygody swoim użytkownikom, SingPost planuje umieścić paczkomaty zarówno na terenach mieszkalnych jak i w sąsiedztwie kompleksów biurowych. Firma podkreśla, że idea stworzenia tego typu usługi, powstała za sprawą licznych próśb klientów. Chcieli oni bowiem coraz częściej dokonywać zakupów spożywczych online, a zrealizowane zamówienia odbierać w jednym z 60 paczkomatów obsługiwanych przez SingPost na terenie Singapuru. Obok SingPostu na podobny pomysł wpadł też Amazon, który właśnie przygotowuje się do uruchomienia nowej usługi kurierskiej dla branży spożywczej w Nowym Jorku. Według planów amerykańskiej firmy ma ona ruszyć już w przyszłym miesiącu, a według przedstawicieli branży e-commerce planowane wdrożenie jest wyraźnym sygnałem, że spółka planuje agresywne działania na rzecz krajowej ekspansji w zakresie dostaw jednego dnia. Głównym celem, jaki wyznaczył sobie Amazon, jest uruchomienie nowych usług już na początku października. Początkowo swoim zasięgiem mają one obejmować jedynie Nowy Jork i w tym celu spółka stworzyła tam specjalną centralę służącą m.in. magazynowaniu towarów. Znajduje się ona w Ney Jersey, w odległości około 20-25 mil od pobliskiego Manhattanu.
„Branża spożywcza jest niezwykle perspektywiczna z punktu widzenia rynku e-commerce. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm kurierskich czy też operatorów logistycznych działa na rzecz rozwoju dostaw jednego dnia i chętnie testuje tego rodzaju usługi – również w odniesieniu do produktów tak wrażliwych na szereg czynników zewnętrznych, jak żywność. Z uwagi na krótki termin przydatności, a także konieczność zapewnienia odpowiednich warunków do przechowywania, niezbędne jest jednak właściwe przygotowanie zarówno w zakresie logistycznym jak i technologicznym. Konsumenci muszą mieć gwarancję, że zamówione produkty otrzymają terminowo i będą je mogli odebrać we wskazanym przez siebie miejscu. Paczkomaty® InPost już dziś gwarantują najwyższy poziom jakości dostawy, a dzięki swojej szerokiej dostępności – przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu – docierają do milionów użytkowników na całym świecie. Podążając za światowymi trendami technologicznymi planujemy wprowadzenie do naszego portfolio usług również dla sektora spożywczego. Dzięki bogatemu doświadczeniu w zakresie e-commerce jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązania zrewolucjonizują całą branżę i będą inspiracją dla pozostałych graczy na rynku dostaw”
dodaje Rafał Brzoska.

Paczkomaty® InPost z tytułem Grand Prix Polish Masters of Business

Paczkomaty® InPost – sieć innowacyjnych terminali do samodzielnego nadawania i odbierania przesyłek 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu – otrzymały nagrodę główną Grand Prix w ramach pierwszej edycji konkursu Polish Masters of Business. Spółka została doceniona za imponujący poziom wzrostu na krajowym i międzynarodowym rynku pocztowo-kurierskim. W czasie uroczystej Gali nagrodę odebrał Jakub Ratajczak, Dyrektor Zarządzający easyPack – spółki joint-venture odpowiedzialnej za globalny rozwój sieci Paczkomatów® InPost na świecie. Partnerami konkursu byli: Harvard Business Review Polska oraz magazyn Forbes. Konkurs Polish Masters of Business przeznaczony jest dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących we wszystkich regionach kraju. Tytuł „najlepszego” otrzymuje firma, która charakteryzuje się nie tylko wysoką dochodowością, ale wyróżnia się także niezłomnością w swoich działaniach w środowisku biznesowymi poziomem rozwoju, który pozwala spółce konsekwentnie zwiększać przychody i udział w rynku.
„Paczkomaty® InPost bez wątpienia zrewolucjonizowały polski rynek dostaw paczek, zwłaszcza w obszarze e-commerce. Na stałe zmieniły oblicze branży pocztowo-kurierskiej i wpisały się w przyzwyczajenia Polaków – odpowiadając na potrzebę nieograniczonej dostępności 24/7 w dogodnej lokalizacji. Dzisiaj doświadczenia zdobyte na rodzimym rynku wykorzystujemy podczas naszej międzynarodowej ekspansji – okazuje się, że Polacy jako jedni z pierwszych mieli szansę na doświadczenie komfortu, jaki dają automatyczne terminale do odbioru paczek. Mamy jeszcze wiele pomysłów, jak usprawnić i zautomatyzować inne sektory usługowe proponując nowatorskie rozwiązania logistyczne, a każda nagroda dodatkowo motywuje nas do działania”
komentuje Rafał Brzoska.
Wielka Brytania: House of Fraser wchodzi w sprzedaż wielokanałową z Caffe Nero

House of Fraser – brytyjska sieć domów towarowych sprzedających odzież, kosmetyki, sprzęt RTV i AGD oraz meble – otworzy w przyszłym miesiącu swój innowacyjny sklep w Caffe Nero. Sieć kawiarni – znana także w Polsce – wdroży to nowatorskie rozwiązanie w pierwszej kolejności w Cambridge. Na parterze kafejki udostępnione będą tablety z aplikacją House of Fraser, za pomocą których będzie można zrobić zakupy w trakcie picia kawy. Na pierwszym piętrze zostanie ulokowane partnerskie przedstawicielstwo House of Fraser, gdzie konsumenci będą mogli obejrzeć zamówione produkty, odebrać zakupy i przymierzyć od razu ubrania w przymierzalni. House of Fraser i Caffe Nero oczekują, że w wyniku współpracy zdobędą nowych klientów i zwiększą sprzedaż.
„Łączenie rozrywki z zakupami to ciekawy model, choć od dawna realizowany przez galerie handlowe. Sądzę jednak, że oczekiwania e-konsumentów odbiegają od tego konceptu – zaletą dla nich jest możliwość dokonania i odbioru zakupów o dowolnej porze i dowolnym miejscu. Dlatego zakładam, że idea zakupów w kawiarni od dawna jest dostępna – klienci mogą zamówić towary w dowolnym sklepie na własnych urządzeniach mobilnych i odebrać je w Paczkomacie® InPost lub placówce click&collect w drodze do domu. Poza tym utrzymywanie sklepu w tradycyjnej formie nie pozwala na optymalizowanie procesów wewnętrznych w sieci detalicznej. Wierzę, że House of Fraser zyskałby integrując swoją sieć dostaw z Paczkomatami® InPost – nasza sieć w Wielkiej Brytanii przekroczyła już 1.000 doskonale zlokalizowanych maszyn”
podsumowuje Rafał Brzoska.