Getin Bank mecenasem sztuki „Afryka”

17 października br. na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy odbędzie się premiera dramatu „Afryka” autorstwa Agnieszki Jakimiak, w reżyserii Bartka Frąckowiaka. Sztuka przedstawiająca europejskie wyobrażeniach na temat Afryki oraz procesy, które doprowadziły do ekonomicznej i politycznej zależności wielu państw tego kontynentu, powstała dzięki wsparciu Getin Banku. Zaangażowanie w inicjatywę to element szerszego programu realizowanego przez Bank. Jego  celem jest finansowanie projektów realizowanych przez młodych i zdolnych przedstawicieli świata kultury oraz nauki.

 

Twórcy spektaklu „Afryka”, którego premiera będzie miała miejsce 17 października br. w bydgoskim Teatrze Polskim, postanowili zmierzyć się z trudnym tematem relacji między Europą a Afryką. Przyglądając się wyobrażeniom i pojęciom funkcjonującym w powszechnej świadomości, artyści analizują kwestie odpowiedzialności etycznej, pozostałości czasów kolonializmu i okresu dekolonizacji oraz procesy powodujące pogłębianie się zależności krajów afrykańskich od państw starego kontynentu. Mecenasem sztuki został Getin Bank, który wspiera utalentowanych, młodych ludzi w realizacji niestandardowych, ale wartościowych i nowatorskich projektów.

 

Spektakl „Afryka” będzie można obejrzeć w Teatrze Polskim w Bydgoszczy 17, 18 i 19 października 2014 r. Na scenie pojawią się artyści Teatru Polskiego: Maciej Pesta, Jakub Ulewicz i Anita Sokołowska. Gościnnie wystąpią Klara Bielawka i Szymon Czacki. Będzie to również debiut aktorski absolwentki Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu Soni Roszczuk. Premierę spektaklu uzupełni zaplanowana na 18 października br. debata „Dlaczego w Polsce powinniśmy rozmawiać o Afryce?”, w której udział wezmą twórcy nowych spektakli TPB oraz wybitni publicyści i badacze. Tematem spotkania będzie konieczność wprowadzenia do polskiego teatru i debaty publicznej problematyki globalnej, dostrzeżenia związków pomiędzy codziennością i lokalnością a zjawiskami odległymi geograficznie i kulturowo.

 

Objęcie mecenatem Getin Banku sztuki „Afryka” to kontynuacja zapoczątkowanego w maju br. szerszego programu wsparcia młodych, debiutujących artystów teatralnych oraz ich inicjatyw. Dotychczas premiery spektakli powstałych dzięki wsparciu Banku miały miejsce w Katowicach („Elling” Axla Hellsteniusa w reżyserii Michała Wawrzeckiego) oraz Lublinie („Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w reżyserii Artura Tyszkiewicza).