Gap year – przerwa od codzienności

Polscy absolwenci szkół średnich oraz studenci coraz częściej przed rozpoczęciem kariery zawodowej decydują się na roczny wyjazd za granicę. Dzięki temu zdobywają lepszą pracę i prędzej awansują w porównaniu do pozostałych studentów, co potwierdza badanie Andrew Martina z Uniwersytetu w Sydney.  Nadal zdecydowana większość z nich po maturze udaje się na studia, a po studiach do pracy. Jednak wśród młodych osób coraz popularniejsza staje się idea gap year.

Gap year jest okresem, w którym przerywa się wszelkie dotychczasowe zajęcia w rodzimym kraju i wyjeżdża za granicę w celu zdobycia nowego doświadczenia. Zazwyczaj młodzi ludzie decydują się na taki krok po ukończeniu szkoły średniej. Wiele osób w tym czasie chce podszkolić umiejętności językowe, poznać nową kulturę i sprawdzić się w zupełnie innych sytuacjach życiowych. Gap year pozwala spojrzeć z innej perspektywy na obraną ścieżkę kariery i codzienne nawyki oraz nauczyć się samodzielności.

Z danych statystycznych angielskiego biura podróży STA Travel, które specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów typu gap-year, wynika, że 65% osób przed rozpoczęciem studiów lub po ich ukończeniu planuje roczną przerwę. Natomiast w Stanach Zjednoczonych niektóre uniwersytety płacą studentom, żeby ci w ten sposób wykorzystali rok przerwy przed rozpoczęciem nauki. Z badania przeprowadzonego przez Andrew Martin’a z Uniwersytetu w Sydney wynika, że osoby, które zdecydowały się na gap year i konstruktywnie go wykorzystały, szybciej przyswajały nowe umiejętności, zdobywały lepszą pracę i prędzej awansowały w porównaniu do pozostałych studentów. U osób, które powróciły po rocznej przerwie odnotowano również większą motywację oraz zaangażowanie w naukę.

Nie dziwię się, że coraz więcej osób decyduje się przełożyć na kolejny rok plany związane z rozpoczęciem studiów czy pracy i wyjechać za granicę. Taki krok jest jednym ze sposobów na zdobycie umiejętności pożądanych przez pracodawców. Znajomość języka obcego i efektywna komunikacja są obecnie bardzo istotne dla wielu pracodawców. Dlatego Education First oferuje zagraniczne kursy językowe, podczas których można nadrobić zaległości lub udoskonalić umiejętności językowe, a przy okazji spojrzeć z innej perspektywy na plany zawodowe – powiedział Piotr Majdan, Country Manager Education First w Polsce, międzynarodowej szkoły językowej specjalizującej się w organizacji zagranicznych kursów językowych.

Ludzie decydują się na gap year z różnych powodów. Jedni chcą poznać nową kulturę, zwiedzić obce państwa, a inni nauczyć się języka obcego lub po prostu odpocząć od codzienności. Wiele osób decyduje się też w tym czasie na staże lub podjęcie zatrudnienia.