Forum Ekonomiczne w Krynicy startuje dzisiaj

W dniach 4-6 września br. w Krynicy odbędzie się Forum Ekonomiczne. Ministerstwo Finansów organizuje szereg paneli dyskusyjnych.

Panel: CYFROWA BROŃ FISKUSA, czyli analityka i monitoring w służbie podatnika oraz finansów publicznych

Analityka i Cyfrowy Monitoring, to przyszłość, która wkroczyła już do Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Jak w praktyce wygląda wykorzystanie terabajtów danych uzyskiwanych dzięki JPK, STIR czy systemom monitoringu SENT? Jak najnowsza technologia przyczynia się do wyłapywania przestępczości podatkowej i eliminacji mafii vatowskich. W jaki sposób wpływa na poprawę obsługi podatników?

Monitoring online, czyli co administracja podatkowa widzi w czasie rzeczywistym? Analiza danych – szybkie wykrywanie oszustw podatkowych sprzed ekranu komputera. Czy to już działa? Podatkowy e-urząd – od kiedy i czy to w ogóle możliwe?

Panel: EWOLUCJA czy REWOLUCJA. Czego potrzeba by system podatkowy był przejrzysty, prosty i przyjazny?
Ministerstwo Finansów konsekwentnie uszczelnia przepisy podatkowe, co przyniosło ogromny wzrost dochodów budżetowych. Równocześnie trwają prace nad przebudową systemu podatkowego. Cel: przejrzyste, proste i przyjazne przepisy, czyli filozofia 3xP. W tym duchu przygotowywane jest obniżenie stawki podatku CIT, wprowadzenie korzystnych zmian w PIT oraz nowej Ordynacji Podatkowej. Co jeszcze przygotowuje resort finansów?

– Czy nowelizacja przepisów w zakresie podatków dochodowych realizuje program 3xP?
– Czy Nowa Ordynacja Podatkowa zmieni relacje między urzędnikiem i podatnikiem?
– Czy planowany podatek Exit tax może być przeszkodą w prowadzeniu biznesu w Polsce?
– Kiedy należy zakończyć uszczelnianie systemu podatkowego?

Panel: CZY TO JUŻ SZCZYT KONIUNKTURY GOSPODARCZEJ? Jakie prognozy na kolejne lata?

Zgodnie ze scenariuszem makroekonomicznym zawartym w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa realny wzrost PKB w Polsce w latach 2018-19 wyniesie corocznie 3,8%. Według niektórych ośrodków  analitycznych te prognozy są zbyt ostrożne a nasza gospodarka przyspieszy w tym roku nawet o 5%.
Czy to oznacza, że Polska znajduje się na szczycie koniunktury, a zatem kolejne lata mogą już nie być tak optymistyczne?

– Czy prognozy rządowe wzrostu PKB nie są zbyt konserwatywne?
– Jaki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz makroekonomiczny Polski na kolejne lata?
– Czy obserwowane spowolnienie tempa wzrostu PKB
– u głównych partnerów handlowych Polski wpłynie negatywnie na dynamikę PKB naszego kraju?