FAMUR dostarczy kompleksy ścianowe do Turcji

Fot. FAMUR

FAMUR – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – zawarł w dniu 23 lipca 2014 roku z turecką spółką HATTAT ENERJI VE MADEN TIC A.S. („HATTAT”) umowę, której przedmiotem jest dostawa kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Łączna wartość umowy wynosi 66 mln EUR, czyli blisko 273 mln złotych w przeliczeniu według kursu średniego NBP z dnia 23 lipca 2014 roku. Dostawy będą realizowane do stycznia 2017 roku.

 

„W Turcji FAMUR jest obecny od dawna, doskonale rozumiejąc specyfikę tego niezwykle dynamicznie rozwijającego się rynku. Obecnie z powodzeniem współpracujemy z lokalnymi kopalniami, a dobra koniunktura w tureckim górnictwie stwarza szansę na kolejne kontrakty. Turcja jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw świata. W ciągu ostatnich 20 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło trzykrotnie, tworząc idealne warunki dla rozwoju energetyki węglowej. Liczymy, że dostawa kompleksów ścianowych do naszych tureckich partnerów jest jedynie wstępem do szerszej współpracy z podmiotami znad Bosforu. FAMUR nadal skupia się na rozszerzaniu sprzedaży eksportowej. Zdobywanie nowych rynków – takich jak Indonezja – oraz pogłębianie współpracy z aktualnymi partnerami – dla przykładu z Turcji – pozostaje dla nas niekwestionowanym priorytetem mówi Rafał Milinkiewicz, Zastępca Prezesa ds. Sprzedaży Eksportowej.

Dynamicznie rozwijający się sektor wydobywczy na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Turcja jest jednym z krajów basenu Morza Czarnego, w którym przewidywany wzrost znaczenia paliw kopalnych jest związany z dynamicznym przyrostem demograficznym. W ciągu ostatnich 20 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną tego kraju wzrosło trzykrotnie, a według szacunków do 2020 roku zużycie energii w Turcji będzie wymagało nawet 300 milionów ton paliwa. W konsekwencji zakłady energetyczne wykorzystujące do produkcji węgiel kamienny stają się strategicznym elementem gospodarki, a ich udział w krajowej produkcji do końca dekady powinien osiągnąć 10 procent.

FAMUR konsekwentnie rozwija sprzedaż zagraniczną na wielu rynkach – takich jak Unia Europejska, Rosja, Meksyk, Kazachstan, Ukraina oraz Indie, Indonezja, Argentyna, Bośnia i Hercegowina. Dzięki wysokiej kompetencji i bogatemu know-how jest również jednym z globalnych liderów branży, a oferowane przez FAMUR rozwiązania oceniane są jako jedne z najlepszych dostępnych obecnie na rynku. Spółka posiada także bogate referencje, m.in. od partnerów z Turcji. Dotychczasowa współpraca Famuru z takimi podmiotami, jak kopalnie Demir Export Fernas czy Hattat Group dowodzą, że rynek turecki stanowi bardzo ważne ogniwo w globalnej strukturze polskiego producenta. W celu maksymalizacji działań proeksportowych FAMUR cyklicznie bierze udział w międzynarodowych targach czy misjach gospodarczych. W dniach 21 – 25 kwietnia 2014 r. FAMUR prezentował ofertę w ramach jednego z największych wydarzeń w branży maszyn i technologii górniczych w Ameryce Południowej – targów Expomin 2014 w Santiago de Chile. W tym roku FAMUR przedstawiał swoje portfolio także na International Mining Exhibition 2014 w Kalkucie oraz UzMiningExpo w Taszkiencie. Ponadto delegacja śląskiej spółki wzięła ostatnio udział w misji gospodarczej w Turcji oraz Arabii Saudyjskiej.

Przewaga Famuru nad światową konkurencją wynika przede wszystkim ze zrozumienia mechanizmów rządzących górnictwem zarówno w krajach rozwiniętych, jak i na rynkach wschodzących. FAMUR dostarcza sprzęt dorównujący jakością produktom największych globalnych producentów, a jego cena jest atrakcyjniejsza dla kopalń.

W dniu 30 stycznia 2014 roku FAMUR zawarł z indonezyjska spółką PT Pesona Khatulistiwa Nusantara umowę, której przedmiotem jest wykonanie projektu, dostawa urządzeń, nadzór nad ich montażem oraz rozruch i szkolenie personelu obsługującego kompletny system przeładunku węgla. Przewidywana wartość umowy może wynieść niemal 12,9 mln USD, czyli blisko 40,2 mln złotych w przeliczeniu według kursu średniego NBP z dnia 30 stycznia 2014 roku.