EPO trafiło do kolejnych 4 miast

Fot. PGP

Elektroniczne Potwierdzenia Odbioru trafia do kolejnych czterech miast. Już od tej chwili mieszkańcy Ostrołęki, Łomży, Suwałk i Olsztyna mogą się cieszyć z najwyższej jakości usług Polskiej Grupy Pocztowej, która jako jedyna firma w Polsce tak szeroko oferuje dostęp do nowych pocztowych technologii.

„Naszym celem jest jak najszybsze objęcie EPO terenu całego kraju. W tym celu w ścisłej współpracy z sądami prowadzimy implementację EPO w kolejnych miastach w Polsce” – powiedział Witold Szczurek, prezes zarządu PGP S.A.

EPO to ułatwienie dla sądów, gdyż znacznie przyspiesza obrót korespondencją. Zamiast na dotychczasowej papierowej „zwrotce” odbiorca podpisuje na urządzeniu elektronicznym, skąd on-line, informacja o odbiorze korespondencji wędruje do właściwego sądu. Tak złożony podpis jest pod względem formalno-prawnym równoważny z podpisem złożonym na papierowym potwierdzeniu odbioru.

Nadawca korespondencji jest także informowany, że doręczyciel nie zastał odbiorcy pod wskazanym adresem i zostawił awizo. Elektroniczne terminale do EPO są zainstalowane także w punktach awizacyjnych. W momencie odebrania wcześniej awizowanej przesyłki podpis składamy na urządzeniu w punkcie awizacyjnym, z którego podpis także wędruje on-line do nadawcy.

„Zdajemy sobie sprawę, że wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów to znaczne usprawnienie dla sądów. Dlatego, mimo że umowa zobowiązuje nas do wdrożenia EPO do maja 2015 roku, to testy EPO rozpoczęliśmy już w lutym obecnego roku, miesiąc po rozpoczęciu realizacji kontraktu dla sądów i prokuratur” – podkreśla Witold Szczurek – „Deklaruję, że już wkrótce będę mógł poinformować o wdrożeniu EPO w kolejnych miejscowościach”.

PGP przyjęła ponad 35 mln przesyłek z sądów i prokuratur

Do końca lipca PGP odebrało z sądów i prokuratur ponad 35 mln przesyłek. Z czego 30 mln sztuk korespondencji już zostało dostarczonych do adresatów. Od początku roku awizacji podlegało 7,2 mln przesyłek (ponad 20 % wolumenu) z czego 60 % zostało na dzień 31 lipca odebranych przez odbiorców.