Dzieje się na funcie i franku.

Fot. DM MOŚ (Wykres tygodniowy EUR/CHF)

Przemawiający dzisiaj szef Banku Anglii dał do zrozumienia, że punkt w którym stopy procentowe zostaną podniesione znajduje się coraz bliżej. Dla rynku to sygnał, że niezależnie od zamieszania wokół szkockiego referendum (zobaczymy, jaka faktycznie będzie decyzja 18 września), BOE nie zmienia swoich założeń makroekonomicznych.

Wcześniej obawiano się, że może to przesunąć w czasie szacowaną przez rynek na luty 2015 r. podwyżkę stóp procentowych. W efekcie kurs funta, który około południa jeszcze wyraźnie taniał w odpowiedzi na cytowany przez uczestników rynku nieformalny sondaż internetowy, który wskazał na 53,9 proc. poparcie dla secesji Szkocji, poszedł po południu wyraźnie w górę. Niemniej to sondaże będą jeszcze kierować emocjami rynku, bo to co stanie się 18 września wciąż rodzi ogromne ryzyka. Dzisiaj wieczorem na rynek powinny napłynąć wyniki badań robionych przez Daily Record – każdy sondaż wskazujący na poparcie dla secesji poniżej 50 proc. wywoła wyraźne odbicie funta, a każdy potwierdzający czarny scenariusz sprowadzi notowania w dół.
Analiza techniczna GBP/USD pokazuje, że udało się wrócić powyżej minimum z poniedziałku na 1,6091. To teraz kluczowe wsparcie. Powrót poniżej będzie oznaczał szybki ruch w stronę kluczowych rejonów 1,59 z jesieni 2013 r. Aby strona popytowa na funcie mogła utrzymać swoje pozycje, to musi kilka razy spróbować wejść w obszar luki spadkowej, która rozpoczyna się od 1,6165. Pierwsze podejście (1,6169) już było i na razie pokazało tylko siłę średnioterminowego trendu spadkowego.

Większa zmienność pojawia się dzisiaj także na rynku franka. To wynik zbliżającego się posiedzenia Banku Szwajcarii (SNB), które zaplanowane jest na 18 września i związanych z nim spekulacji. Teoretycznie może ono przynieść szereg działań, które byłyby odpowiedzią na ostatnie umocnienie się szwajcarskiej waluty na rynkach światowych. Opcje są głównie dwie: cięcie stóp procentowych, co oznaczałoby wejście z główną stopą na obszary ujemne, lub podniesienie tzw. capa, czyli bariery przy której bank centralny zobowiązuje się do obrony kursu EUR/CHF. Od trzech lat jest to poziom 1,20. Trudno ocenić, na ile SNB będzie zdeterminowany do takich działań, ale zwyczajowo już bywa tak, że przed ważnymi decyzjami na rynku pojawiają się różne plotki i scenariusze rynkowe. Dzisiaj rynek podchwycił słowa jednego z członków SNB, Thomasa Mosera wypowiedziane podczas akademickiej dyskusji panelowej, a które zacytował Wall Street Journal. Moser stwierdza, że wprowadzenie ujemnej stopy jest cały czas jedną z opcji, chociaż jak później zaznacza, trudno jest określić, kiedy to nastąpi. Teoretycznie nic nowego. Nieraz jednak rynek potrzebuje impulsu…

Wybicie EUR/CHF ponad poziom 1,21, podczas kiedy kilka dni temu było to 1,2050 zaznacza się w notowaniach CHF/PLN, które delikatnie zawracają w dół poniżej poziomu 3,47. Niewykluczone, że rynek będzie spekulował nt. działań SNB aż do 18 września, co może dać pretekst do większego ruchu. W przypadku EUR/CHF byłyby to okolice 1,22, co przy hipotetycznym założeniu, że kurs EUR/PLN wynosi 4,20 dałoby spadek CHF/PLN do 3,44.

Opracował:
Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ