DuPont wprowadza wielofunkcyjną tkaninę ochronną nowej generacji

Firma DuPont, słynąca na świecie z innowacji i rozwoju w dziedzinie ochrony przed różnymi zagrożeniami termicznymi, ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego rozwiązania o nazwie Nomex® MHP. Ta tkanina to następna generacja ochrony przed wysoką temperaturą , płomieniem, skutkami działania łuku elektrycznego i drobnymi rozpryskami stopionego metalu do zastosowania w warunkach przemysłowych.

 

Nomex® MHP zaprojektowano w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku na wygodny, „oddychający” i trwały  materiał, który zapewnia wysoki poziom ochrony przed wieloma zagrożeniami – to znaczący krok naprzód pod względem wydajności. Tkanina Nomex® MHP, składająca się z mieszanki włókien, jest lekka i przepuszcza powietrze dzięki użyciu włókna Nomex®, a trwałość i wytrzymałość nadaje jej włókno DuPont™ Kevlar®.

 

Tkanina Nomex® MHP została opracowana z myślą o pracownikach. Posiada ona szereg cech, które służą  zapewnieniu bardziej profesjonalnego wyglądu i komfortu pracy. Standardowe testy przeprowadzone przez Francuski Instytut Wyrobów Tekstylnych i Odzieżowych wykazały, że tkanina Nomex® MHP jest bardziej miękka i gładka w dotyku
w porównaniu z bawełną uniepalnioną i mieszankami włókien modakrylowych. Tkanina jest z natury elastyczna, co z kolei zapobiega powstawaniu zagnieceń.

 

Materiał Nomex® MHP został opracowany, by wchłaniać wilgoć i schnąć szybciej niż bawełna uniepalniona. Dodatkowo jest lekki, co zapewnia pracownikom komfort w trakcie pracy. Mniej się kurczy w porównaniu z bawełną uniepalnioną i aktualnie dostępnymi mieszankami włókien modakrylowych, co powoduje lepsze dopasowanie ubrania a tym samym zapewnia pracownikowi wygodę i profesjonalny wygląd w okresie użytkowania odzieży.

– Tkanina Nomex® MHP jest odpowiednia dla osób, które użytkują odzież wykonaną z bawełny uniepalnionej lub prostych mieszanek włókien modakrylowych i które  zamierzają zrobić pierwszy krok w kierunku zwiększenia stopnia ochrony przed wieloma zagrożeniami. Nomex® MHP zaprojektowano również z myślą o niskim koszcie użytkowania  – mówi  Frederique Favier, Główny Specjalista ds. Rozwoju Produktów Nomex®  Personal Protection.

Oprócz przeprowadzonych badań użytkowych, ubrania wykonane z tkaniny Nomex® MHP zostały przetestowane na aparaturze Thermo-Man® firmy DuPont,  jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie urządzeń do oceny stopnia oparzeń. Wyniki wskazują, że Nomex® MHP zapewnia użytkownikowi wyjątkowy poziom ochrony zważywszy, że procentowy zakres oparzeń przy 3-, 4- i 5-sekundowym działaniu płomieni jest bardzo niski.

Z uwagi na zagrożenie związane z obecnością podróbek lub niską jakością wykonania odzieży ochronnej, firmy nieustannie szukają potwierdzenia, że zakupiona odzież jest oryginalna i wysokiej jakości. Program partnerski DuPont™ Nomex® Partner Program pomaga z tym walczyć, tworząc sieć starannie wybranych, dbających o klienta oraz postępowych producentów tkanin i odzieży, których wyroby pomyślnie przechodzą ścisłe kontrole jakości przeprowadzane przez firmę DuPont. Klienci końcowi mogą rozpoznać tkaniny produkowane przez Partnerów po charakterystycznej metce ze znakiem Nomex®.

 

Ubrania zawierające włókno Nomex® są opatrzone czerwoną lub pomarańczową wszywką Nomex®. Zastosowanie tych metek pomaga użytkownikom rozpoznać jakość ochrony oferowanej przez odzież i stanowi potwierdzenie oryginalności i skuteczności ubrania. Czerwona metka jest wyraźnym sygnałem, że odzież jest najwyższej jakości: oferuje ochronę przed wysoką temperaturą, płomieniem i skutkami działania łuku elektrycznego na poziomie od dobrego do znakomitego. Ubranie jest przy tym wyjątkowo trwałe i lekkie.

 

Pomarańczowa metka Nomex®, identyfikująca odzież  wykonaną z tkaniny Nomex® MHP, oznacza, że ubranie pochodzi ze środkowej półki w całym asortymencie materiałów Nomex® i oferuje ulepszoną  ochronę, trwałość i  komfort względem bawełny uniepalnionej oraz mieszanek włókien modakrylowych. Odzież opatrzona pomarańczową metką Nomex® zapewnia dobrą ochronę przed wysoką temperaturą oraz płomieniem i jest wykonana
z opracowanej naukowo mieszanki włókien Nomex® i innych materiałów.

 

Od ponad 40 lat pracownicy wykonujący najbardziej niebezpieczne zawody polegają na marce Nomex® w zakresie ochrony termicznej. Wprowadzając tkaninę Nomex® MHP, firma DuPont wyprzedza aktualne standardy w dziedzinie ochrony wielofunkcyjnej i nadal dostarcza innowacyjne, nowe  rozwiązania, aby pomóc zapewnić ludziom bezpieczeństwo pracy. Dodatkowe informacje o tkaninie Nomex® MHP i włóknie  Nomex® są  dostępne na stronie internetowej www.nomex.co.uk/solutions.