Dolar boi się danych?

Kluczowe informacje z rynków:

Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs juana wobec dolara na poziomie 6,6908 wobec 6,6812 wczoraj. Indeks nastrojów konsumenckich liczony przez Westpac/MNI spadł w sierpniu do 111,5 pkt. z 114,0 pkt. Wiceminister finansów Zhu Guangyao w wywiadzie dla państwowej telewizji przyznał, że nie ma podstaw do długoterminowego osłabiania się juana, gdyż fundamenty gospodarki wyglądają dobrze i nadal jest możliwe osiągnięcie wzrostu PKB na poziomie nie niższym niż 6,5 proc. w ciągu najbliższych lat. Agencja Xinhua zacytowała też słowa prezydenta Xi Jinpinga, który wezwał do przyspieszenia procesu reform

Japonia: Wstępne dane nt. produkcji przemysłowej w lipcu pokazały odczyt 0,0 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,8 proc. m/m i 2,3 proc. m/m w czerwcu. W ujęciu rocznym spadek został pogłębiony do 3,8 proc. z 1,5 proc. Rzecznik rządu (Suga) powtórzył, że rząd uważnie obserwuje sytuację na rynku walutowym i jest gotowy do działań, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wyraził też nadzieję, że Bank Japonii będzie kontynuował swoją słuszną politykę luzowania

Wielka Brytania: Indeks zaufania konsumentów Gfk odbił w sierpniu do -7 pkt. z -12 pkt. (oczekiwano -8 pkt.), a tzw. barometr biznesu liczony przez Lloyds (ankieta wśród 200 firm) wskazał na spadek do najniższego poziomu od 5 lat (16 pkt.). Poznaliśmy też indeks cen nieruchomości Nationwide, który przyniósł w sierpniu nieoczekiwane odbicie o 0,6 proc. m/m (oczekiwano spadku o 0,3 proc. m/m).

USA: W środę rano agencje odnotowały wypowiedzi dwóch członków FED. Charles Evans z Chicago zwrócił uwagę na niski wzrost gospodarczy i dał do zrozumienia, że zacieśnienie polityki monetarnej w najbliższych miesiącach nie byłoby pożądane. Z kolei zdaniem Erica Rosengrena z Bostonu osiągnięcie celów banku centralnego w postaci pełnego zatrudnienia, oraz wzrostu inflacji w stronę 2 proc. stało się bliższe, stad też podwyżka stóp procentowych byłaby uzasadniona. Niemniej ruchy powinny być stopniowe i wyważone.

Eurostrefa: Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w lipcu o 1,5 proc. r/r (oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. r/r). Wstępne dane nt. inflacji HICP za sierpień we Francji, były zgodne z konsensusem na poziomie 0,4 proc. r/r. Z kolei inflacja HICP liczona dla całej strefy euro pokazała w sierpniu wzrost o 0,2 proc. r/r (tak samo, jak w lipcu, podczas kiedy oczekiwano przyspieszenia do 0,3 proc. r/r). Wskaźnik bazowy wyniósł 0,8 proc. r/r (szacowano 0,9 proc. r/r). Z kolei stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 10,1 proc.

PEŁNA INFORMACJA W ZAŁĄCZNIKU