Dobra praca jest na wyciągnięcie ręki!

Zbliżająca się jesień oznacza uczniów wracających do szkolnych ławek i studentów zapełniających uniwersyteckie korytarze. Wielu z tych, którzy ten etap mają już za sobą, zaczynało studia na kierunku, który w przyszłości miał dać im pracę zgodną z zainteresowaniami. Jednak teoretyczne wykłady nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy, a pracodawcy szukają dziś osób niekoniecznie z dyplomem, ale za to z praktycznymi umiejętnościami. Coraz więcej absolwentów jest niezadowolonych z pracy, którą dało im zdobyte wykształcenie. Niewystarczające zarobki, brak nowych wyzwań i satysfakcji z pracy to codzienność wielu z nas. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zmianą branży i poszukać rozwiązania, które zapewni dobrą i satysfakcjonującą pracę. Na to nigdy nie jest za późno!

Gdzie można dziś znaleźć dobrą pracę, która gwarantuje realizację ciekawych projektów i satysfakcjonujące zarobki? Np. w branży IT, która aktualnie boryka się z dużym niedoborem pracowników. Zarówno koncerny, jak i małe firmy programistyczne poszukują już nie tylko absolwentów uczelni wyższych, ale także osób posiadających praktyczne umiejętności i otwartych na rozwój. Większość osób myśli, że aby pracować jako programista trzeba ukończyć trudne studia informatyczne. Jednak dziś dyplom uczelni wyższej nie jest już warunkiem podjęcia takiej pracy. Dzięki specjalnym kursom fani kodowania oraz Ci, którzy chcą znaleźć nową pracę i nie boją się wyzwań, mogą rozpocząć ciekawą zawodową przygodę.

AAAA Praca w IT

Sektor IT zdecydowanie opiera się złym statystykom. Zarówno w Polsce, jak i Europie brakuje wykwalifikowanych specjalistów w tej branży. Według danych Komisji Europejskiej, opublikowanych w raporcie „E-skills for job in Europe”, europejski rynek pracy w sektorze IT cierpi na niedobór pracowników – w tym momencie w całej Europie brakuje blisko 275 tys. specjalistów, a liczba ta ma wzrastać. Przy obecnym rozwoju nowych technologii zapotrzebowanie na informatyków, programistów czy testerów ciągle się zwiększa i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie w najbliższym czasie.

Samouczek czy kurs?

Co zrobić, by zmienić pracę na lepszą i zacząć programować? Po pierwsze trzeba zapamiętać, że studia informatyczne dają solidne wykształcenie, jednak programowania w wybranych językach można nauczyć się także bez ich ukończenia. Dobrym przykładem są np. licealiści, którzy tworzą proste strony internetowe, korzystając z książek i internetowych tutoriali. Czasem jednak przestają one wystarczać i pojawia się potrzeba pracy w grupie, pod okiem doświadczonych specjalistów. To moment, w którym można rozpocząć naukę na kursie. Coder’s Lab, pierwsza w Polsce Szkoła Programowania, swoje szkolenia opiera nie tylko o naukę kodowania, ale również wsparcie absolwentów. Na koniec każdego kursu odbywają się targi pracy, w czasie których potencjalni pracodawcy mają szansę poznać kursantów i w praktyce sprawdzić ich umiejętności. „Do tej pory zatrudniliśmy już dwie osoby, które ukończyły kurs Ruby on Rails organizowany przez Coder’s Lab. Dzięki temu, że sami bierzemy udział w przebiegu kursu, a na koniec spotykamy się z kursantami, możemy od razu sprawdzić umiejętności absolwentów i zaproponować im pracę. Często są to osoby, które wcześniej zajmowały się zupełnie czymś innym, więc śmiało możemy stwierdzić, że każdy może nauczyć się programować” mówi Michał Piórkowski, współzałożyciel Visuality.pl, jednego z partnerów szkoły.

Kurs został zaprojektowany tak, aby każdy mógł z niego skorzystać. Zajęcia zaczynają się od podstaw, dzięki czemu nawet Ci, którzy do tej pory korzystali z komputera jedynie dla rozrywki, ale mają ku temu predyspozycje, mogą rozpocząć przygodę z programowaniem i zdobyć ciekawą, dobrze płatną pracę w branży IT.

Źródło: Coder’s Lab