Do kogo trafia retro marketing?

Retro produkty charakteryzują się długą tradycją i doskonale trafiają zarówno do pokolenia Baby boomers (osób urodzonych w czasach wyżu demograficznego po II w.ś. 1946-1964) jak i do pokolenia Y (urodzonych w latach 80 i 90, tzw. Millenialsi). Nic więc dziwnego, że w naszych słownikach zaczęło się ucierać pojęcie retro marketingu. Odwołuje się on do doskonale znanych produktów, które przez lata zapadły w naszą pamięć, dzięki czemu wokół nich zaczęły być nadbudowywane wspomnienia.

Zgodnie z pojęciem retro marketingu coraz częściej kupujemy m.in. meble w stylu PRL, a na półki sklepów spożywczych powróciły produkty takie jak Old Spice, lody BOLERO i napoje marki Frugo, których sprzedaż po powrocie (2011) przewyższyła o 220 procent założenia producentów.

RETRO OPAKOWANIA

Producenci coraz częściej wracają do opakowań sprzed dekad, przez co przywołują wspomnienia z przeszłości swoim konsumentom. To w końcu żadna nowość, że uczucie nostalgii skłania nas często do wyboru konkretnych produktów, pozytywnie oddziałując na konsumentów. Według badania ,,Ocena marek produktów’’ spożywczych wykorzystujących styl retro przez młodych konsumentów z Polski i Francji przeprowadzonego przez Magdalenę Grębosz z Politechniki Łódzkiej, powrót do stylu retro jest pozytywnie oceniany również przez młodych konsumentów. Określają go jako stylowy i mocny w swoim przesłaniu. Badanie wpływu retro reklamy marki Coca-cola wskazuje, że większość respondentów (61 proc.) uważa ją za wyjątkową, a 45 proc. wyraża nawet chęć zakupu takiego produktu. Francuscy respondenci wyrażali taką chęć jedynie w 23 proc.

Zauważalny jest wyraźny trend na marki, które triumfowały w latach 80., wpisujący się w nurt retro-future. Istnieją również nowoczesne odniesienia kulturowe pozostające w trendzie 80’s. Przykładu można doszukiwać się też w jednym z popularniejszych dziś seriali Stranger Things, który podbił serca ludzi w XXI wieku. Naśladujemy styl bohaterów, który jest doskonałym odwzorowaniem mody tamtych lat. Wraca też muzyka – kultowy utwór ,,I wear my sunglasses at night’’ Coreya Harta można coraz częściej usłyszeć na dyskotece. Aż chciałoby się krzyknąć – ,,Kiedyś to było!’’. Do polskich konsumentów trafiły też starsze produkty, takie produkty jak wódka J.A. Baczewski, która była popularna jeszcze przed II w.ś. Po wojnie produkowano ją już tylko na rynek amerykański. Mimo to-na terytorium dawnej Galicji, czyli w Lublinie, Rzeszowie i Krakowie wcale o niej nie zapomniano. Zadowoleni z powrotu fani chętnie degustują produkty i cieszą się smakiem sprzed lat. Klienci uwielbiają produkty ,,z duszą’’, które niosą ze sobą większe przesłanie niż te nowopowstałe marki.

SOCIAL MEDIA W NURCIE RETRO

W Polsce trend retro-future zaczął się od marki Frugo. Wierni fani tych napojów kierując się sentymentem, zaczęli nagłaśniać potrzebę powrotu tego produktu. Stwierdzając, że jest to dla nich wyjątkowa marka i chcieliby znów skosztować zielonego, czerwonego czy czarnego Frugo pomysłowi internauci założyli tematyczny fanpage, który zyskał wymowną nazwę ,,Frugo, wróć!’’. Profil szybko zyskał około 78 900 fanów, co potwierdziło u producentów realne zapotrzebowanie na wznowienie produkcji. Nikt nie spodziewał się tak kolorowego scenariusza. Frugo wróciło z wielkim przytupem, generując wówczas zyski blisko 5 mln euro i zostając na polskich półkach na stałe. Nie tylko ten napój jest produktem, który dzięki sentymentowi klienteli mógł wrócić do sprzedaży. Jest to jednak doskonały dowód na to, że dzięki social mediom klienci mają możliwość zakomunikowania swoich potrzeb producentom.

Prawie 40 lat temu na polski rynek weszła marka lodów BOLERO. Były wtedy jedną z pierwszych polskich marek lodów na rynku. Marka do tej pory została niezmieniona i nadal zachowała zarówno charakterystyczną szatę graficzną, jak i recepturę sprzed lat. W mediach społecznościowych klienci określają ten produkt jako ,,smak dzieciństwa’’ do którego chcą wracać. Jako ,,najbardziej znane w Polsce lody z Olsztyna’’ w 2011 roku zyskały certyfikat ,,Doceń polskie’’ który może stanowić dla konsumenta informację, że produkty BOLERO zostały pozytywnie rozpatrzone przez ekspertów, którzy je certyfikowali. Marka jest własnością niewielkiej spółki Bolero Premium z siedzibą w Olsztynie należącej do firmy rodzinnej. W ofercie są dwa pamiętne smaki tych lodowych kanapek – czekoladowy i waniliowy.

,,Jako marka tradycyjna stawiamy na niezmienny wizerunek i recepturę. Jak pokazują wyniki sprzedaży klienci uwielbiają klasyczne pozycje, dlatego cenią niezmienny od lat smak wanilii. Nieustannie staramy się jednak dotrzeć do jak największej ilości klientów, którym smak lodów BOLERO kojarzy się z beztroskimi latami dzieciństwa. W przypadku marek za którymi idzie sentyment klientów najważniejszym aspektem jest niezmienność, jednak nie można zapominać o ciągłym budowaniu nowej grupy odbiorców oraz promowanie jej w social mediach-ponieważ to tam tkwi największa siła przebicia.’’ – komentuje Remigiusz Narkowicz – prezes zarządu BOLERO