Jak długo szukamy pracy?

Portal Praca.pl zapytał swoich użytkowników jak długo szukają pracy. Wyniki napawają optymizmem – co czwartemu ankietowanemu znalezienie ostatniej pracy zajęło mniej niż miesiąc, a co piąty użytkownik portalu odpowiedział, że praca sama go znalazła.

Jedynie niespełna 18% badanych poświęciło na poszukiwania pracy ponad rok. Blisko 48% to osoby, które szukały pracy krócej niż rok, ale dłużej niż miesiąc.

Coraz lepsza sytuacja pracowników na rynku pracy to trend widoczny już od zeszłego roku. Świadczy o tym, między innymi znaczny wzrost liczy ogłoszeń o pracę na portalu Praca.pl. W 2016 roku ich liczba zwiększyła się o 64% w porównaniu z rokiem 2015.

Eksperci rynku pracy podkreślają też, że mamy coraz większą wiedzę jak skutecznie szukać pracy. Zaczynamy zwracać uwagę na swój wizerunek w sieci, zakładamy konta i uzupełniamy profile zawodowe na portalach rekrutacyjnych, przygotowujemy profesjonalne dokumenty aplikacyjne – podkreśla Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl. Osoby, które rzetelnie przygotowują się do udziału w procesach rekrutacyjnych zdecydowanie zwiększają swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

W jakim obszarze zawodowym pracę znajdziemy najszybciej?

Na brak pracy nie narzekają specjaliści z obszaru IT, analitycy baz danych, pracownicy produkcyjni, kierowcy i budowlańcy. Coraz łatwiej o pracę jest też wśród księgowych i specjalistów ds. HR (szczególnie zajmujących się rekrutacjami do branży IT).

Prognozy dla rynku pracy na 2017 rok.

42% ankietowanych uważa, że sytuacja pracowników w tym roku nie zmieni się. Ponad 27% twierdzi, że pracę będzie można znaleźć szybciej niż dotychczas, a 31% zakłada scenariusz bardziej pesymistyczny – według nich o pracę będzie trudniej. A jakie są prognozy ekspertów?
Widoczny w ubiegłym roku, pozytywny trend na rynku pracy powinien utrzymać się również w tym roku – podkreśla Filipkiewicz. Według prognoz gospodarczych bezrobocie będzie na podobnym do zeszłorocznego poziomie. Należy jednak pamiętać, że to trend ogólny, nie mający przełożenia na wszystkie branże. Trudniej o pracę może być w sektorze bankowości, edukacji i administracji.