Deweloperzy wciąż na wysokim biegu

Nie spada dynamika ożywienia na rynku budowlanym. We wrześniu deweloperzy zanotowali wzrosty we wszystkich statystykach publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, a liczba wydawanych pozwoleń na budowę sugeruje, że w kolejnych kwartałach tempo nie będzie spadać.

58,7 tys. pozwoleń na budowę zostało wydanych od początku tego roku deweloperom. To o 41,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. Równie imponująco prezentuje się statystyka liczby rozpoczętych budów. W w/w okresie firmy budujące mieszkania na sprzedaż rozpoczęły budowę 50,8 tys. lokali, co jest wartością o 39,5 proc. wyższą od ubiegłego roku. Wzrost, choć znacząco mniejszy, GUS odnotował także jeśli chodzi o mieszkania oddane do użytkowania. Przez dziewięć miesięcy tego roku deweloperzy oddali 39,1 tys. lokali, czyli więcej o 4,1 proc.

Na tego rodzaju statystyki najlepiej jest jednak spoglądać w ujęciu 12-miesięcznym (czyli obecnie przyglądamy się danym za okres od października 2013 r. do września 2014 r.), to pozwala bowiem wyeliminować wpływ sezonowości na wyniki. W tym kontekście deweloperom również nie brakuje powodów do zadowolenia. W porównaniu do ubiegłego miesiąca liczba oddanych mieszkań wzrosła o 0,7 proc., rozpoczętych budów o 3,6 proc., a wydanych pozwoleń na budowę – o 1,7 proc.

Aktywność deweloperów w okresie październik 2013 – wrzesień 2014 r.

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Wszystko dzięki temu, że sam wrzesień był bardzo owocnym miesiącem. Najbardziej dynamiczny wzrost w porównaniu do września 2013 r. zanotowano w liczbie rozpoczętych budów, która rok do roku zwiększyła się o 43,1 proc. Liczba wydanych pozwoleń wzrosła o 17 proc., a oddanych lokali mieszkalnych o 13,3 proc. 7554 rozpoczęte budowy to najlepszy miesięczny wynik od kwietnia 2011 r., ale wówczas statystyka zaburzona była przez wchodzącą w życie ustawę deweloperską.

Mniej spektakularnie wyglądają statystyki mieszkań budowanych indywidualnie. W ujęciu 12-miesięcznym 10 raz z rzędu spadła liczba mieszkań oddanych do użytkowania (tym razem o 7,5 proc.), coraz mniej jest też pozwoleń na budowę (spadek o 1,13 proc.). Lekko wzrosła za to liczba rozpoczętych budów (o 4,2 proc.).

 

Budownictwo mieszkaniowe w kolejnych okresach 12-miesięcznych

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Zakończony trzeci kwartał był dla firm deweloperskich kolejnym dobrym jeśli chodzi o sprzedaż. Średnio był o 8,5 proc. lepszy od okresu lipiec-wrzesień w ubiegłym roku. Ze spółek notowanych na giełdzie najlepszy wynik zanotował Budimex, który zwiększył sprzedaż o 123 proc. Dobrze wiedzie się także innym czołowym firmom takim jak: Ronson Development (sprzedaż większa o 21 proc.), Dom Develompent (20 proc.) i JW Construction (13 proc.). Coraz większa liczba wydawanych pozwoleń na budowę pokazuje, że wiele przedsiębiorstw ma ambitne plany na niedaleką przyszłość. Do kupna mieszkania klientów zachęcają m.in. niskie stopy procentowe zwiększające dostępność kredytów oraz obniżające atrakcyjność bankowych lokat oraz dobra koniunktura w gospodarce. Nie bez znaczenia jest też program rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych, który oferuje dofinansowanie do kredytu młodym osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym. Nic więc dziwnego, że na rynku nie brakuje inwestycji skrojonych specjalnie pod MdM.