Trend wzrostowy na EUR-PLN jest w tym tygodniu nadal kontynuowany. Euro w stosunku do złotówki osiągnęło w piątek najwyższy poziom od blisko roku, przebijając poziom 4,35 zł. Głównym impulsem do kontynuacji trendu wciąż pozostają zeszłotygodniowe decyzje EBC, a konkretnie ta o niepodwyższeniu skali luzowania ilościowego. Trendowi towarzyszy informacja o stabilnym wzroście gospodarczym w strefie euro.
Dolar trzyma się w tym tygodniu poniżej progu 4 zł. W środę kurs USD-PLN spadł najniżej do poziomu 3,9375 (aż o 5,5 grosza w ciągu jednego dnia), ale była to jednodniowa tendencja. W mijającym tygodniu nie publikowano wielu istotnych danych dla amerykańskiej gospodarki. Najistotniejszy wskaźnik poznamy dziś (11.12) o godzinie 14:30 kiedy opublikowane zostaną wyniki dla sprzedaży detalicznej w USA.
Duże emocje na dolarze amerykańskim czekają nas dopiero w przyszłym tygodniu, który będzie skupiał się wokół amerykańskich stóp procentowych. We wtorek poznamy odczyty inflacji CPI, które w połączeniu z oczekiwaniem na decyzję Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) mogą podwyższyć zmienność dolara przed środową kulminacją.
W środę poznamy sporo istotnych danych dla Stanów Zjednoczonych, aby pod koniec dnia (o godzinie 20:00) poznać decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewa się podwyżki stóp do 0,375%. Drugim możliwym scenariuszem jest pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie. W tym drugim przypadku dolar mógłby znacząco się osłabić. Duże znaczenie dla dalszego kierunku dolara będzie miała wypowiedź szefowej FED na konferencji po posiedzeniu FOMC.
Michał Borzuchowski, analityk instytucji płatniczej AKCENTA