Dbamy o sen przyszłej mamy

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na problemy ze snem, które wraz z rozwojem dziecka stają się coraz bardziej dokuczliwe. Odpowiednio dobrany materac, nie tylko znacznie poprawi komfort snu, ale również załagodzi bóle mięśni i kręgosłupa. W artykule odkrywamy sekret dobrze dobranego materaca.

Materac_Andromeda_Janpol Materac_Afrodyta_Janpol

 Na początku ciąży wzrost progesteronu powoduje uczucie zmęczenia i nadmierną senność. Taki stan zwykle nie trwa długo, bo już po kilku tygodniach zaczynają pojawiać się pierwsze dolegliwości,  które zaburzają spokojny sen.  Z czasem zaczynają przyszłą mamę budzić ruchy płodu, skurcze kończyn czy konieczność spania w wymuszonej pozycji.  Warto zadbać więc o wygodny materac już na samym początku ciąży, aby w możliwie największym stopniu poprawić jakość snu.

 Zadbaj o optymalne warunki snu!

O jakości snu decyduje kilka czynników.  Stałe godziny snu, relaks przed pójściem do łóżka, czy wywietrzenie pokoju to podstawy dobrego snu. Najważniejszy wpływ na jego jakość ma podłoże na którym śpimy. Idealny materac dla przyszłej mamy powinien zapewniać odpowiednie podparcie,  wentylację oraz dopasowywać się optymalnie do kształtów ciała.

Podczas wyboru materaca przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na elastyczność. Strefy ciężkości ciała kobiety ciężarnej zmieniają się wraz z rozwojem ciąży, dlatego ważne, aby materac w każdym z okresów zapewniał odpowiednie podparcie.

– Dobrym rozwiązaniem dla przyszłych mam jest materac z wkładem lateksowym. Materace te dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając komfort i regenerujący wypoczynek, a porowata struktura umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią wentylację i zapobiega poceniu się w czasie snu. Ważne jest to, że lateks charakteryzuje się dużą sprężystością i elastycznością, a to oznacza, że okolice bioder nie będą zbyt mocno wgłębiać się w materac – tłumaczy Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy JANPOL.

Drugim rozwiązaniem jest materac bazujący na sprężynie kieszeniowej.  Działanie sprężyny kieszeniowej charakteryzuje się także wysoką elastyczności, która jest szczególnie ważna w późniejszych etapach ciąży, kiedy okolice bioder wywierają coraz większy nacisk na materac. Zastosowanie systemu 7 stref w materacu podnosi jego właściwości użytkowe i komfort snu – Innowacyjne materiały są sposobem na spokojny sen!

Wybierając materac, warto zwrócić również uwagę na pokrowiec. Ważne jest, aby wspierał wentylację materaca oraz regulował wilgotność. Wysokiej jakości pokrowce dodatkowo mogą wspierać termoregulację ciała. Materiały z jakich są wykonane pokrowce, mogą dopasować  się do indywidualnych preferencji lub nawet pory roku. Latem najlepsza jest bawełna, która ma doskonałe właściwości higroskopijne, dzięki czemu jest w stanie przejąć prawie połowę z wytwarzającej się wilgoci ciała podczas snu, zapewniając przy tym dobrą wentylację. Na zimę szczególnie warto polecić pokrowiec z owczej wełny, który dobrze wchłania wilgoć, ale zatrzymuje ciepło ciała – tłumaczy Tomasz Goc. Wpływ na pozytywny sen przyszłej mamy, może mieć również zastosowanie innowacyjnego pokrowca, który jest wykonany z dzianiny odprowadzającej  z ciała ładunki elektryczne. Zapewnia to głębszy, spokojniejszy i odstresowujący sen. Tego rodzaju dzianiny są również bardzo praktyczne, gdyż nadają się do prania w temperaturze 60 0C.

Ciii….tata śpi!

 Chociaż to komfort snu przyszłej mamy jest pod szczególną ochroną, warto również zadbać o sen taty. Jak spać z ciężarną partnerką na jednym łóżku i się wyspać? Wspomniane rozwiązania są bardzo korzystne także dla taty. Można wybrać materac kieszeniowy, np:  typu multipocket, albo wyposażyć łóżko w dwa różne materace. Pierwsze rozwiązanie charakteryzuje się tym, że wkład materaca stanowią sprężyny „ubrane” w specjalne kieszenie, co sprawia, że pracują niezależnie od siebie. Ugięcie jednej sprężyny nie powoduje reakcji kolejnych. Dzięki temu ruchy jednej osoby nie są odczuwalne dla drugiej. Druga opcja pozwala na idealne dopasowanie materaca do potrzeb. Dodatkowo, aby zniwelować łączenie dwóch materacy, można skorzystać  z materaca posłaniowego.

Inwestycja na lata!

Myśląc o kupnie materaca na czas ciąży pamiętajmy, że jest to inwestycja nie tylko na kilka miesięcy, ale  na kilka lat.  Wysokiej jakości materac długo będzie służył młodej mamie sprawiając, że organizm szybciej będzie się regenerował podczas krótkich momentów na sen.