Każda kobieta marzy o pięknych, mocnych i lśniących włosach. Odpowiednia pielęgnacja może przywrócić im piękny wygląd i doskonałą kondycję. Teraz pielęgnacja powinna być szczególnie troskliwa, ponieważ okres jesienno-zimowy to duże wyzwanie dla włosów. Magdalena Kowalczyk z Apteki Medicover w Warszawie, podpowiada, jak wybierać produkty do ich pielęgnacji, by cieszyć się zdrowymi, mocnymi kosmykami.
Cienkie włosy, w odróżnieniu od innych typów, pozbawione są rdzenia utworzonego z kilku warstw komórek. Ma to istotne znaczenie w samym wyglądzie włosów, które wyglądają jakby było ich bardzo mało, niezależnie od ich rzeczywistej ilości. Normalny włos ma średnice 0,07mm, cienki natomiast 0,03mm. Co ciekawe, badania dowodzą: iż im cieńsze włosy, tym większa ich ilość. Niestety z uwagi na strukturę włosów cienkich, które de facto są jednocześnie włosami delikatnymi, słabymi i często nadmiernie wypadającymi, ciężko utrzymać je w doskonałej kondycji. Pod wpływem szkodliwych czynników łatwo pękają, plączą, rozdwajają i szarpią się. Są oklapnięte i „bez życia”.
Dzielić włos na czworo ?
Dla potrzeb kosmetyki i medycyny, dzielimy włosy ze względu na: natłuszczenie, strukturę, kolor oraz grubość. Szczególnie znajomość włosów pod kątem ich grubości jest ważna w doborze odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Włos cienki – bo o nim tu mowa – w większości przypadków jest również włosem delikatnym. Taki typ zwykle jest uwarunkowany genetycznie. Może być też jednak wynikiem silnego stresu, zaburzeń hormonalnych, a także złego odżywiania. Zwykle tego typu włosy, występują u rasy europejskiej. W szczególności posiadaczy włosów blond.
Każde włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W drogeriach, półki przepełnione są preparatami kosmetycznymi. Ale które są odpowiednie dla włosów cienkich?
Myj i wzmacniaj
Ważnym elementem pielęgnacji tego typu włosów jest ich częste mycie. Na włosach cienkich każde przetłuszczenie pogłębia wrażenie oklapniętych włosów. Zalegający na włosach brud należy do trudno usuwalnych – jest w nim dużo cząsteczek tłuszczowych (sebum), powstające zanieczyszczenia z procesów złuszczania naskórka, organiczne i nieorganiczne składniki potu, a wreszcie kurz i inne zanieczyszczenia. Wszystko to musimy usunąć podczas mycia szamponem. W przypadku włosów cienkich należy stosować szampony delikatne, które w swoim składzie nie zawierają drażniących substancji powierzchniowo czynnych (np. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate). Surowce te zaburzają równowagę wodno-tłuszczową, warunkującą prawidłowe funkcjonowanie włosów. Podczas wyboru szamponu, warto zwrócić uwagę, czy produkt zawiera łagodne substancje myjące (np. Disodium Laureth Sulfosuccinate, Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside). Ze względu na wrażliwość omawianego typu włosów na działanie czynników obciążających, konieczne jest ograniczenie zawartości substancji kondycjonujących do niezbędnego minimum. Istotną cechą dobrego szamponu dla włosów cienkich będzie jego całkowita spłukiwalność po umyciu.
Odżywka, która nie obiąża
Podczas wyboru odżywki, należy zwrócić uwagę na obecność substancji tworzących na powierzchni włosa depozyt. Spowoduje on niepożądany efekt obciążenia cienkich włosów. Do takich surowców zaliczymy silikony (np. Dimethicone). Związki te tworzą silne wiązania przez co nie zmywają się po jednym myciu. Nie wbudowują się trwale w strukturę włosa, więc nie regenerują, ale za to, tworząc zalegającą warstwę, obciążają cienkie włosy. Przy wyborze odżywki warto skupić się na substancjach kondycjonujących, które utrzymają włosy w dobrym stanie i zwiększą ich wytrzymałość. Może to być nawilżający panthenol, różne pochodne protein (jedwabiu lub soi), tłuszcze i lipidy. Wartym uwagi elementem receptury kosmetyku dla włosów cienkich jest obecność polimeru Polyquaternium. Wykazuje on działanie antystatyczne, dzięki czemu niweluje elektryzowanie i plątanie się włosów. Ważne też jest, aby kosmetyk zwiększał puszystość.
Odrobina oleju
Obecnie wzrasta popularność stosowania olejów w postaci czystej. Ten sposób pielęgnacji również dedykowany jest włosom cienkim. Wynika to ze zdolności penetracyjnych związanych z powinowactwem składników oleju do cementu międzykomórkowego włosów oraz z bogatych składów tych surowców. Oleje zawierają triglicerydy kwasów tłuszczowych, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, fosfolipidy i fitosterole. Działanie opiera się przede wszystkim na natłuszczeniu ich powierzchni , zamykaniu łusek osłonki dzięki czemu znacząco poprawiamy ogólną kondycję oraz zapobiegamy plątaniu się włosów. Pozwala to uniknąć rozdwojonych końcówek. Olej arganowy, kokosowy czy z awokado można dodać do szamponu lub maski, albo zastosować je bezpośrednio przed myciem (tzw. „olejowanie”).
Włosy oporne na stylizację
Proces stylizacji włosów cienkich jest dość żmudny. Włosy te stosunkowo łatwo się układają, ale sama trwałość fryzury jest znikoma. Wynika to z faktu, że im mniejsza średnica włosa tym trudniej utrzymać jego ułożenie. Kosmetyki do stylizacji najlepiej aplikować od połowy długości włosów, aby nadmiernie ich nie obciążać. Skutecznym sposobem na uniesienie włosów od nasady jest suszenie ich przy pomocy suszarki, trzymając głowę w dół. Nie należy czeswiać włosów metalowymi szczotkami, które mogą uszkodzić ich strukturę. Cienkie włosy ze względu na swoją delikatność nie powinny być poddawane zabiegom fryzjerskim, a szczególnie tym drastycznym jak farbowanie czy trwała ondulacja. Zrezygnujmy więc z zastosowania farb syntetycznych wybierając te ziołowe stworzone z substancji pochodzenia roślinnego.
Należy pamiętać, iż nawet najbardziej wysublimowana pielęgnacja włosów cienkich nie sprawi, że będą one trwale grube i mocne. Możemy jednak w pewien sposób wpłynąć na ich wygląd stosując odpowiednią pielęgnację, dietę oraz suplementację.