Zdecydowaliśmy się na zakup auta. Znaleźliśmy to wymarzone, zostało sprawdzone u mechanika, wynegocjowaliśmy dobrą cenę. Pora na zawarcie umowy sprzedaży. Ekspert z InterRisk radzi na co zwrócić uwagę przy zawieraniu takiej umowy.
Dane potrzebne do umowy
W umowie powinno znaleźć się więcej informacji niż tylko dane sprzedającego, kupującego, dane samochodu i cena. Wiele osób decydujących się na zakup samochodu jest zdania, że nie potrzebuje szczególnej wiedzy w tym temacie i że przy obecnym dostępie do internetu znajdzie odpowiedni wzór. Nic bardziej mylnego – bywa, że dostępne w sieci wzory nie zawierają wszystkich wymaganych elementów. Na co warto zwrócić uwagę?
–Istotnym elementem naszej umowy sprzedaży jest poprawne określenie jej stron, czyli kupującego i sprzedającego. Należy pamiętać aby wpisać niezbędne dane, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego lub paszportu powiedziała Elżbieta Walczak z Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych w InterRisk.
Ważne aby pamiętać, że jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli, w umowie sprzedaży trzeba podać dane ich wszystkich. Wszyscy współwłaściciele muszą również podpisać się pod umową. Ważnym elementem są podpisy obu stron umowy. Muszą być złożone własnoręcznie i nie powinny przybierać formy tzw. „parafki”.
Określenie przedmiotu sprzedaży i ceny
– W umowie konieczne jest także wskazanie przedmiotu umowy – czyli kupowanego samochodu. Należy wyraźnie zaznaczyć o jaki model chodzi, jaki jest jego rocznik, przebieg, numer nadwozia (VIN), numer rejestracyjny. Jeśli wraz z pojazdem nabywamy np. dodatkowy komplet kluczyków, opon, wyposażenie, czy też inne dokumenty takie jak karta pojazdu – dobrze jest wpisać te informacje w zawieranej umowie – powiedziała Elżbieta Walczak z InterRisk.
Istotnym elementem jest również cena, jaką musi zapłacić kupujący pojazd. Konieczne jest także wpisanie w jakiej formie będzie ona uiszczona – czy gotówką do rąk sprzedawcy, czy też na wskazany przez niego rachunek bankowy. Wskazane jest zaznaczenie – kiedy nastąpi przekazanie samochodu nowemu właścicielowi – czy w momencie wpłacenia całej kwoty, ostatniej raty, czy też w innym terminie.
Zdarza się, że używany samochód ma ukryte wady. Zgodnie z przepisami, za wady fizyczne lub prawne odpowiada sprzedawca. Rekomendujemy kupującym dokładne obejrzenie auta lub sprawdzenie go w stacji diagnostycznej lub zaprzyjaźnionym warsztacie samochodowym.
Podatki
Sprzedaż auta jest czynnością cywilnoprawną, a to oznacza że co do zasady jest ona opodatkowana. Podatek wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu w dniu zawarcia umowy sprzedaży. Zapłacenie podatku obciąża kupującego – na złożenie do swojego Urzędu Skarbowego deklaracji PCC-3 i zapłatę podatku ma on 14 dni od daty spisania umowy sprzedaży.
Umowa ubezpieczenia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami na kupującego samochód przechodzą prawa i obowiązki sprzedającego wynikające z umowy ubezpieczenia. Nowy właściciel samochodu może wypowiedzieć umowę – ma na to czas aż do zakończenia okresu ubezpieczenia.
W takim przypadku umowa rozwiązuje się z dniem wypowiedzenia, a posiadacz samochodu, który wypowiedział starą umowę powinien zawrzeć nową umowę w tym samym dniu. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC musi zostać złożone na piśmie. W przypadku braku wypowiedzenia umowa ubezpieczenia OC wygasa z końcem czasu na jaki została zawarta i nie przedłuża się na kolejny okres ubezpieczenia. Warto pamiętać, że kupujący pojazd ponosi odpowiedzialność wobec ubezpieczyciela za zapłatę należnej składki za okres od dnia, w którym nastąpiło przeniesienie na niego prawa własności samochodu. Podsumowując – to do kupującego należy decyzja czy będzie korzystał z ochrony do końca okresu obowiązywania umowy, czy też ją wypowie.