Czterogłos z RPP, złoty stabilny

Poranny, wtorkowy handel na rynku złotego przebiega pod znakiem stabilizacji po wczorajszym lekkim osłabieniu wyceny polskiej waluty. Złoty kwotowany jest na rynku następująco: 4,1590 PLN za euro, 3,3773 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4591 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,633% w przypadku obligacji 10-letnich.

 

Początek nowego tygodnia na rynku złotego nie przyniósł większych emocji, gdyż zgodnie z prognozą, podążaliśmy głownie za nastrojami na rynku bazowym – lekkie umocnienie euro oraz spadek wyceny dolara amerykańskiego znalazło odzwierciedlenie również na wycenach par EUR/PLN oraz USD/PLN. Najciekawszym wydarzeniem były najprawdopodobniej wypowiedzi członków RPP (aż 4), gdzie otrzymaliśmy cały zakres stanowisk – od zarzutów, iż wstrzymywanie się od dalszych obniżek stóp jest sprzeczne z ustawą o NBP (100pb. A. Bratkowski),  poprzez sugerowanie dalszego cięcia o 50pb. (J. Osiatyński), kończąc na stanowisku, iż stopa na poziomie 2,5-3,0% jest właściwa w obecnym „obrazie” gospodarczym (J. Winiecki) oraz ewentualne obniżki w przyszłości zależeć będą od sytuacji w Strefie Euro (E.Chojna-Duch). W konsekwencji widoczny jest wyraźny „rozstrzał” poglądów w RPP oraz fakt, iż Rada najwyraźniej ma problem z oceną niedawnych danych, gdzie wraz z utrzymującą się deflacją mamy do czynienia z lepszymi wskazaniami m.in. dot. PKB oraz PMI. Wskazuje to, iż prognoza kolejnych ruchów ze strony RPP może być utrudniona, jednak domyślny scenariusz w dalszym ciągu zakłada potencjalne dostosowanie polityki monetarnej w I kw. 2015r. Ograniczenie założenia dalszych obniżek stóp stanowi czynnik wspierający wycenę polskiej waluty oraz pretekst do niedawnej lekkiej korekty na rynku długu (od początku grudnia wzrost rentowności o 23pb.).

 

Zgodnie z rozpiską zaprezentowaną wczoraj, dzisiejsza sesja nie przyniesie ważniejszych krajowych wydarzeń makroekonomicznych. Uwaga inwestorów skupiona zostanie na wskazaniach z Niemiec (bilans handlowy) oraz Wlk. Brytanii (produkcja przemysłowa), jednak trudno stwierdzić, iż są to kluczowe dane.

 

Z rynkowego punktu widzenia otrzymaliśmy potwierdzenie wyhamowania ostatniego umocnienia złotego, gdzie korekta ta może zostać kontynuowana na parach EUR/PLN oraz CHF/PLN. Sam jej zakres nie powinien jednak przekroczyć ok. 1,5gr. W przypadku USD/PLN obserwujemy próbę wygenerowania ruchu powrotnego do okolic 3,3455 PLN.