CINEMAFORUM 2014

W tym roku CINEMAFORUM to 23 niezależne filmy fabularne z całego świata, 25 polskich filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego, a także przegląd filmów modowych, prezentacja krótkiego metrażu z Niemiec i Słowacji, debata o wolności w kinie oraz specjalistyczne warsztaty. 

13. edycja jednego z najważniejszych festiwali młodego kina rozpocznie się w środę 12 listopada i potrwa do 16 listopada w warszawskiej Kinotece. W konkursie międzynarodowym zobaczymy w tym roku wybór 23 filmów m.in. z Polski, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Turcji, Estonii i Słowacji. W jury zasiądą: reżyser Janusz Zaorski – Przewodniczący Jury, aktorka Małgorzata Buczkowska, operator i reżyser Marcin Koszałka, fotograf Witek Orski.

Tradycyjnie w ofercie festiwalu znajdą się specjalistyczne warsztaty filmowe  – w tym roku przygotowane przez organizatorów festiwalu oraz Akademię Fotografii. Warsztaty skierowane są zarówno do początkujących twórców, jak i osób, które pragną doskonalić, szlifować już zdobyte umiejętności, a także konfrontować swoje pomysły z profesjonalistami – mówi dyrektor festiwalu, Michał Konca.

Warsztat Fashion Film, przygotowany z Akademią Fotografii poprowadzi fotograf, reżyser, autor globalnych kampanii dla wiodących marek kosmetycznych Paweł Księżopolski; warsztat producencki przeprowadzi nominowana do Oskara producentka i kierownik produkcji Anna Wydra. O podstawach scenopisarstwa (warsztat scenariuszowy) opowie Agnieszka Kruk – organizatorka warsztatów i wydarzeń dla scenarzystów (w tym festiwalu Script Fiesta), natomiast w zakresie realizacji filmów dokumentalnych (warsztat dokumentalny) słuchaczy szkolić będzie laureat licznych nagród za filmy dokumentalne, reżyser, operator Marcin Koszałka.