Ciesz się rzeką i zobacz wiślane instalacje

 Papierowa łódeczka, Magiczny las, Rusztowanie warszawskie i Centrum Gier Planszowych to nadwiślańskie instalacje, które nie tylko zaciekawiają, ale także umilają wypoczynek nad Wisłą.

 

W sezonie 2014 nad Wisłą funkcjonują cztery stałe instalacje. Papierowa łódeczka to pływająca po Wiśle rzeźba, która do złudzenia przypomina origami. Wykonana z papieru i odpowiednio zabezpieczona, może „pływać” po Wiśle cały sezon, jak zapewnia jej twórca Marek Sułek, autor animacji w przestrzeni publicznej. Łódeczka posiada specjalnie okno, do którego można np. podpływając kajakiem wrzucić list w butelce. Najciekawsze teksty zostaną opublikowane na Facebooku i nagrodzone karnetami do wypożyczalni kajaków. Papierowa łódeczka jest zacumowana niedaleko plaży Saskiej, przy ul. Krynicznej.

 

Aranżacja Magiczny las to świetlna animacja przygotowana przez twórców na co dzień zajmujących się scenografią. Na drzewach umieszczone zostały kolorowe figurki ptaków wydrukowane w drukarce 3D. Osłony dla reflektorów LED są stylizowane na budki dla ptaków. Aranżacja, którą może oglądać na plaży Żoliborz przez cały dzień, najefektowniej wygląda po zmroku.

 

Na Cyplu Czerniakowskim znajduje się Rusztowanie warszawskie. Galeria przedstawia fotografie o tematyce rzecznej. Pierwszy cykl pokazywał tradycyjne drewniane łodzie, które kiedyś pływały po rzece. Drugi cykl pojawi się przed Świętem Wisły, 13 września. Będzie to galeria rysunków odzwierciedlających życie nadbrzeżne w XVIII wieku oraz łodzie, których używano w tamtym okresie.

 

W połowie września obok klubokawiarni Plażowa na plaży Poniatówka powstanie Centrum Gier Planszowych nad Wisłą. Będzie to wielkoformatowa plansza, a także przyjazna przestrzeń do gry w tradycyjne planszówki. Wypożyczanie gier będzie bezpłatne.

 

Wszystkie instalacje wiślane są dofinansowane przez Miasto stołeczne Warszawa w ramach projektu „Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy „Pedałuj i płyń” – etap I”, który jest współfinansowany ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Miasto st. Warszawa realizuje szeroko zakrojony program rewitalizacji stołecznego odcinka Wisły. Głównym jego celem jest przybliżenie rzeki mieszkańcom. W ramach projektu „Pedałuj i płyń” zrealizowana została budowa Multimedialnego Parku Fontann, przebudowa Portu Czerniakowskiego, a także realizowana jest przebudowa bulwarów i budowa Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego. Wyposażone zostały też plaże na praskim brzegu.

 

Nad Wisłą warto również zobaczyć neon „Miło Cię widzieć” zawieszony na moście Gdańskim, który podbił serca warszawiaków. Instalacja ta jest dziełem Mariusza Lewczyka, zwycięzcy konkursu organizowanego przez Muzeum Neonów oraz firmę RWE.

 

Więcej informacji o projektach na stronie www.wislawarszawa.pl