Od Chopina i griega do panufnika – Festiwal Muzyczny

Fot. 10. Festiwal Chopin i jego Europa

17 dni festiwalowych, ponad 30 koncertów, 16 utworów Andrzeja Panufnika w 100-lecie urodzin kompozytora, Koncert a-moll Edwarda Griega wykonany na oryginalnych instrumentach z epoki po raz pierwszy w Polsce, znakomite zespoły, recitale, koncerty kameralne, symfoniczne i jazzowe. Wybitni wykonawcy i debiuty. Arcydzieła romantyzmu w oryginalnym brzmieniu i legendarne interpretacje. Jubileuszowy 10. Festiwal Chopin i jego Europa rusza już 15 sierpnia!

 

Ideą Festiwalu jest prezentacja dzieł Chopina na tle muzyki innych kompozytorów czasów, w których żył, przybliżenie źródeł Chopinowskiego stylu, a także pokazanie, jak jego twórczość oddziaływała na następne generacje twórców, począwszy od romantyków, a skończywszy na współczesnych artystach. Niezwykle ważnym założeniem jest wykonawstwo historyczne, czyli prezentowanie muzyki w autentycznym brzmieniu. Jednak to, co wyróżnia Festiwal na muzycznej mapie Europy i stanowi wyjątkową propozycję w nurcie wykonawstwa historycznego, obecnie skupionego przede wszystkim na muzyce okresu baroku i XVIII wieku, jest w oryginalnej szacie brzmieniowej także twórczości dziewiętnastowiecznej. Wydarzenie organizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od 2005 roku, powstało z inicjatywy Stanisława Leszczyńskiego, który od początku kieruje Festiwalem jako jego dyrektora artystyczny.

 

Jubileuszowa edycja Festiwalu odbędzie pod hasłem Od Chopina i Griega do Panufnika. W związku z tym w trakcie sierpniowych koncertów zostanie wykonane szesnaście utworów Andrzeja Panufnika, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku. Zabrzmią m.in. I, II i III Kwartet smyczkowy w interpretacji Apollon Musagète Quartet (28.08) oraz Koncert skrzypcowy w wykonaniu Aleksandry Kuls i Sinfonii Varsovii pod batutą Jerzego Maksymiuka, która zagra także X Symfonię (27.08). Kolejnym motywem będzie muzyka norweska. Oprócz utworów „Chopina Północy” – Edwarda Griega – zabrzmią kompozycje Thomasa Tellefsena i Arne Nordheima. Usłyszymy pierwsze w Polsce wykonanie na instrumentach z epoki Koncertu fortepianowego a-moll Griega (29 sierpnia). Przy fortepianie historycznym zasiądzie Alexey Zuev, a muzykowi towarzyszyć będzie Orkiestra XVIII Wieku pod batutą Fransa Brüggena. Z kolei Jan Lisiecki wraz z Trondheim Symfoniorkester pod kierownictwem Krzysztofa Urbańskiego wykona ten sam utwór na instrumencie współczesnym (17.08). Dwukrotnie zabrzmi także Koncert fortepianowy f-moll op. 15 Thomasa Tellefsena. Pierwszy raz zostanie wykonany podczas inauguracji Festiwalu (15.08), ponownie zaś zabrzmi 22 sierpnia – dwukrotnie przy tym wysłuchamy go w interpretacji Alexandra Melnikova, najpierw na instrumencie współczesnym, później na fortepianie historycznym.

 

Organizatorzy Festiwalu przygotowali także wyjątkowe wydarzenia dla miłośników muzyki wokalnej. Już 20 sierpnia o godz. 17 usłyszymy Hanę Blažikovą (znaną publiczności z poprzedniej edycji Festiwalu), której CD z rejestracją zeszłorocznego koncertu ukaże się wkrótce. W jej interpretacji zabrzmią m.in. Pieśni Chopina i Liederkreis op. 39 Schumanna. Sopranistce na fortepianie historycznym będzie akompaniował Andreas Staier. Z kolei w trakcie wieczornego koncertu (godz. 20), poświęconemu włoskiemu bel canto, Raffaella Milanesi (sopran) zaśpiewa arie z oper Rossiniego, Donizettiego i Belliniego. Podczas przedostatniego festiwalowego wieczoru po raz pierwszy w Polsce na instrumentach z epoki zostanie wykonana opera Così fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta w wersji półscenicznej.
Ostatniego dnia Festiwalu w kinie Kultura będzie miał miejsce pokaz filmu Sekret orkiestry – dokument o Orkiestrze XVIII Wieku i Fransie Brüggenie, zrealizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (reżyseria Katarzyna Kasica).

 

Tegoroczna edycja to 17 dni, w trakcie których odbędzie się ponad 30 koncertów, zarówno recitali, koncertów kameralnych, jak i symfonicznych. Wystąpią ulubieńcy festiwalowej publiczności: Maria João Pires, Martha Argerich, Dang Thai Son, Jan Lisiecki, ponadto Andreas Staier, Peter Jablonski, Alexey Zuev, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Tomasz Stańko, Soyoung Yoon, Nelson Goerner, Yulianna Avdeeva, Marcin Zdunik, Andrzej Bauer i inni. Usłyszymy Sinfonię Varsovię, orkiestrę kameralną Aukso, specjalizujące się w wykonawstwie historycznym zespoły: Concerto Köln, Collegium 1704, oraz zaprzyjaźnioną z Festiwalem od jego początków legendarną już Orkiestrę XVIII Wieku Fransa Brüggena.

 

Chopin i jego Europa to wydarzenie wyjątkowe, nie tylko w skali kraju, czego dowodem są liczni melomani przybywający w tym czasie do Warszawy z najróżniejszych zakątków świata. Zapraszamy już w sierpniu do Warszawy!

 

Szczegółowe informację na temat Festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.chopin.nifc.pl/festival