Carsharing – fakty i mity, które warto znać, zanim wypożyczymy samochód!

Carsharing, podobnie jak kilka lat temu rowery miejskie czy hulajnogi, rozwija się w Polsce ekspresowo. Współdzielenie aut jest bowiem nie tylko wygodne, ale pozwala również na realne korzystanie z samochodu na minuty, dni i tygodnie „on demand”, bez konieczności jego posiadania. Przynosi także realne oszczędności i daje możliwość skorzystania z często niespotykanych w wypożyczalniach modeli aut. Wokół idei współdzielenia samochodów istnieje wiele istotnych faktów, ale także mitów, które warto potwierdzić lub obalić zanim zaczniemy przygodę z CarSharingiem. Te najważniejsze przybliża PANEK CarSharing – lider w branży wynajmu aut na minuty w Polsce.

Mit 1: Wypożyczenie jest skomplikowane i trudne

Fałsz. Proces rejestracji odbywa się z poziomu aplikacji w telefonie lub tablecie. Instrukcja krok po kroku prowadzi każdego, kto chce dołączyć do PANEK CarSharing i korzystać z dostępnej floty. Należy pamiętać, że proces rejestracji i weryfikacji może trwać ok. 1h, dlatego warto przygotować niezbędne dokumenty (Prawo Jazdy, karta kredytowa) a sam proces rejestracji przeprowadzić wcześniej.

Wynajem jest procesem przyjaznym dla użytkownika aplikacji PANEK CarSharing. Warunkiem korzystania z zarezerwowanego wcześniej pojazdu jest dojście do niego przez upływem 10 minut (bezpłatne) oraz czas na zrobienie oględzin pojazdu (uszkodzenia zewnętrzne i stan wnętrza) oraz zgłoszenie ewentualnych uszkodzeń poprzez aplikację (3 min). Rzetelne sprawdzenie pojazdu przed rozpoczęciem wynajmu oraz zaznaczenie potencjalnych usterek w aplikacji pozwoli uniknąć nieprzyjemności związanych z obciążeniem za szkody wyrządzone przez poprzedniego użytkownika.

Mit 2: Reguły wynajmu nie są jasne, a wypożyczający „zawsze jest winny”

Fałsz. Dokładne zasady wynajmu określone są w Regulaminie korzystania z usługi PANEK CarSharing. Jest on dostępny m.in. na www.panekcs.pl i zawiera wszystkie niezbędne dla wypożyczającego informacje. Jasno określa możliwości wypożyczenia i zwrotu aut z poszczególnych grup. Warto przeczytać go przed wypożyczeniem, znać przywileje i ograniczenia, do których przestrzegania zobowiązujemy się w momencie wypożyczenia.

Użytkownicy powinni też pamiętać, że parametry pracy silnika (prędkość obrotowa, prędkość pojazdu, itp.) są monitorowane, a samochody posiadają lokalizatory GPS.

Do każdego wynajmu możliwe jest dokupienie dodatkowej ochrony (w opcji jednorazowej lub miesięcznej), dzięki której, jeśli szkoda powstanie nie z winy kierującego, znoszony jest tak zwany udział własny w szkodzie.

Mit 3:  Auta z carsharingu to tylko samochody miejskie do miejskich przejazdów

Fałsz. Samochodami PANEK CarSharing można podróżować w dowolnym kierunku, w ramach granic Polski. Zakończenie wynajmu możliwe jest tylko w obrębie Strefy PANEK i na dedykowanych parkingach specjalnych. Co ważne, samochów można swobodnie wypożyczyć np. w Warszawie i oddać w innej strefie – w ponad 150 małych i dużych miastach w Polsce.

Są jednak wyjątki – dlatego warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi danego auta w zależności od grupy, do której należy i uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania podczas kończenia wynajmu. Ponadto, każdorazowo, gdy będziemy chcieć zarezerwować samochód, którego zasady kończenia wynajmu w wybranych strefach są zastosowane, zostaniemy o ich szczegółach poinformowani poprzez wiadomość pojawiająca się podczas procesu rezerwacji.

Mit 4: W przypadku niskiego poziomu paliwa konieczne jest tankowanie „z własnych środków”

Fałsz. Każdy samochód wyposażony jest w przydzieloną do niego kartę paliwową. Nie ma obaw o konieczność tankowania „z własnych środków”. Użytkownicy, którzy wspierają PANEK CarSharing w takich czynnościach jak: tankowanie czy mycie pojazdów zyskują dodatkowe bonusy! Dotychczasowy rekordzista zgromadził środki pozwalające na kilka miesięcy bezpłatnych przejazdów!

Mit 5: Wypożyczonym samochodem nie można przewozić zwierząt

Fałsz. Przewożenie zwierząt w pojazdach z PANEK CarSharing jest możliwe, o ile przewożone są we własnych, przystosowanych do tego celu transporterach. Decydują o tym nie tylko kwestie praktyczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie zwierząt.

***

Fakt 1: W autach zabrania się palenia tytoniu i spożywania alkoholu.

Prawda. Palenie wyrobów tytoniowych, używanie papierosów elektronicznych, spożywanie alkoholu, zażywanie substancji odurzających, narkotyków itp. w samochodach PANEK CarSharing jest kategorycznie zabronione. Ma to związek nie tylko komfortem następnych użytkowników samochodów, ale także kwestiami bezpieczeństwa.

Fakt 2: Auta nie może prowadzić osoba inna niż ta, która dokonała wynajmu

Prawda. Kierowcą może być tylko osoba, która wynajęła pojazd. Udostępnienie pojazdu osobie trzeciej, również w sytuacji w której pojazd prowadzi ktoś inny, a wynajmujący jest w pojeździe, jest niedozwolone. Za wszelkie powstałe w tym czasie uszkodzenia pojazdu, w pełnej wysokości,  odpowiada osoba wynajmująca.

Fakt 3: Auta nie mogą być wykorzystywane m.in. do wyścigów czy holowania innych pojazdów

Prawda. Samochody na minuty godziny i dni z PANEK CarSharing nie mogą być wykorzystywane w rajdach, wyścigach, testach sportowych czy do holowania innego pojazdu. Nie jest to związane tylko z kwestiami eksploatacyjnymi pojazdów, ale przede wszystkim wynika z faktu troski PANEK CarSharing o bezpieczeństwo innych użytkowników dróg i pieszych.

Fakt 4: Auta są sprawne technicznie i bezpieczne

Prawda. Flota PANEK CarSharing, z wyjątkiem grupy retro, to auta których wiek nie przekracza 3 lat i są w bardzo dobrym, nieustannie monitorowanym stanie technicznym. Wyposażenie aut obejmuje nie tylko systemy wspomagające kierowcę w trudnych sytuacjach, ale umożliwiają także, dzięki automatycznej skrzyni biegów, czy systemowi łączności bluetooth, komfortowe podróżowanie bez konieczności odrywania rąk od kierownicy.

Fakt 5: Auta PANEK CarSharing mogą prowadzić także osoby z krótkim stażem w roli kierowcy

Prawda. Warunkiem wynajmu auta z PANEK CarSharing jest posiadanie ważnego i honorowanego na terenie Polski Prawa Jazdy kategorii B oraz aktywne konto Klienta w aplikacji PANEK CarSharing. Takie podejście pozwala osobom z krótkim stażem w roli kierowcy na swobodne korzystanie z samochodów na minuty, dni i tygodnie.

 

Carsharing, czyli współdzielenie pojazdów, jest ciekawą alternatywą nie tylko dla osób, które nie posiadają własnego samochodu. PANEK CarSharing to także rozwiązanie dla osób które dysponują własnym autem, ale w danej sytuacji potrzebują innego modelu czy określonej funkcjonalności. To także rozwiązane dla osób, które lubią „przejechać się tu i teraz” ciekawym autem bez konieczności jego zakupu.

Szeroka gama pojazdów – od „zwykłych osobówek” poprzez wyróżniające się oldtimer’y czy auta dostawcze i super samochody – pozwala idealnie określić swoje potrzeby. Klasyczne, jak Syrena 105 czy Mercedes W124, pozwolą starszym użytkownikom przywołać młodzieńcze wspomnienia i sięgnąć do początków motoryzacyjnej przygody. Supersamochody – Bentley Continental czy choćby Ferrari F430 są szansą na spełnienie motoryzacyjnych marzeń i wyjątkową przejażdżkę.

By jednak idea współdzielenia sprawdzała się, a samochody zawsze spełniały oczekiwania wynajmujących, ważne jest stosowanie się do zasad i reguł określonych przez firmy udostępniające pojazdy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że niemal zawsze samochód, z którego chcemy skorzystać będzie dostępne w ofercie sprawne technicznie i bezpieczne.