Cała prawda o terminalach – PaySquare rozwiewa wątpliwości sprzedawców

Od 1 lipca 2014 roku w Polsce obowiązuje nowa stawka prowizji interchange, którą obniżono do poziomu 0,5%. Według przewidywań Narodowego Banku Polskiego, niższa stawka korzystnie wpłynie na rozwój rynku płatności bezgotówkowych, ponieważ zmniejszą się koszty udostępniania tego sposobu płatności. Paweł Strzałkowski, Kierownik Biura Obsługi Klienta PaySquare SE, odpowiada na najczęściej zadawane przez sprzedawców pytania, które pojawiły się w kontekście wprowadzanych zmian.

 

Pytanie: Co składa się na koszty przyjmowania płatności bezgotówkowych?

Sprzedawcy, którzy chcieliby udostępnić w swoim punkcie płatności kartami najczęściej zastanawiają się nad kosztami takiej usługi. Opłata MSC, czyli Merchant Service Charge, składa się z kilku elementów. Jednym z nich  jest wspomniany już interchange, który po zmianie ustawy wynosi 0,5% od kwoty transakcji kartą. Kolejne składowe to koszty operacyjne z tytułu procesowania oraz rozliczania danej transakcji przez agenta rozliczeniowego i opłaty na rzecz organizacji kartowych, w Polsce głównie MasterCard i Visa. Osobnym kosztem jest miesięczna opłata za dzierżawę terminala.

 

Pytanie: Czy muszę deklarować wysokość obrotów?

To jedna z najczęściej pojawiających się wśród sprzedawców wątpliwości – czy instalacja terminala wiąże się z deklaracją miesięcznych obrotów. Przedsiębiorcy obawiają się, że jeśli nie wykażą obrotów na ustaloną kwotę, będą musieli dopłacać za posiadanie terminala. Tworząc naszą ofertę zrezygnowaliśmy z deklaracji obrotów, aby umożliwić przyjmowanie płatności bezgotówkowych także małym przedsiębiorcom. To kolejny krok do popularyzowania tego sposobu płatności, szczególnie wśród początkujących sprzedawców.

 

Pytanie: Czy mogę sprzedawać doładowania kart telefonicznych na terminalu?

Tak, po zainstalowaniu na terminalu stosownej aplikacji, sprzedawca może doładowywać konta telefonów komórkowych. Dzięki tej opcji nie musi już inwestować i zamrażać pieniędzy w tradycyjnych kartach-zdrapkach. Nie potrzebne są także żadne dodatkowe urządzenia. W celu uruchomienia usługi pre-paid wystarczy kontakt z agentem rozliczeniowym.

 

Pytanie: Jakie są wymagania techniczne przy instalacji terminala?

Sam terminal płatniczy to nie wszystko. Do instalacji potrzebny jest dostęp do jednego z trzech łączy: telefonu, internetu lub sieci GPRS. W przypadku linii analogowej terminal podłączany jest do gniazdka telefonicznego, poprzez które urządzenie wdzwania się na numer odpowiedzialny za łączność z systemem transakcyjnym. Terminal działający na łączu internetowym podłącza się do routera za pomocą kabla LAN. Prędkość połączenia nie musi być wysoka do prawidłowego przeprowadzania transakcji. Ostatnia możliwość to terminale GPRS z kartą SIM. Ich działanie opiera się na połączeniu z systemem rozliczeniowym po protokole GPRS. Karta SIM dostarczana jest wraz z terminalem. Podstawowym wymaganiem jest w tym przypadku stabilny zasięg GPRS, a zaletą brak konieczności posiadania telefonu lub internetu w punkcie sprzedaży. To także najczęściej wybierany przez sprzedawców sposób podłączenia terminala do sieci.

 

Zainteresowanie sprzedawców płatnościami bezgotówkowymi rośnie w stałym tempie. Wielu przedsiębiorców ma wciąż sporo pytań i wątpliwości, dlatego tak ważne jest  dostarczanie rzetelnych informacji i obalanie powszechnych mitów na temat płatności kartą.

 

O PaySquare SE

Dzięki PaySquare przedsiębiorcy mogą przyjmować i rozliczać płatności kartami debetowymi i kredytowymi. PaySquare obsługuje rocznie ponad 262 miliony transakcji bezgotówkowych realizowanych przez ponad 120 000 konsumentów w Europie. Firma zajmuje się również dostawą i serwisem terminali do przyjmowania płatności oraz obsługą bankomatów.

 

PaySquare łączy w sobie międzynarodowe doświadczenie w obsłudze płatności z lokalnym podejściem, dzięki przynależności do grupy Equens SE, jednego z największych dostawców usług systemów płatniczych w Europie. Siedziba główna PaySquare znajduje się w Utrechcie, w Holandii, a jej lokalne biura w Warszawie i Frankfurcie.

 

Więcej informacji o firmie znajduje się na stronie www.paysquare.pl