Budżet last minute czyli jak sfinansować wyjazd w ostatniej chwili

Według badania przeprowadzonego przez TNS Polska niemal połowa Polaków nie zaplanowała w tym roku żadnego wakacyjnego wyjazdu. Letnia pogoda może jednak sprawić, że część osób zweryfikuje swoje plany i postanowi wypocząć z dala od miejsca zamieszkania. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają w jaki sposób szybko i bezpiecznie pozyskać fundusze na odpoczynek, by cieszyć się urlopem jeszcze w tym roku.

 

Porównaj oferty

Kiedy decyzja zapadła i rozpoczynamy planowanie wyjazdu, jedną z fundamentalnych kwestii jest budżet. Braki finansowe mogą pomóc uzupełnić nam banki – instytucje finansowe należące do sektora zaufania publicznego. Jednak którą ofertę wybrać, gdy kolorowe reklamy kredytów kuszą niskim oprocentowaniem, brakiem prowizji czy ukrytych kosztów? – Dla klientów jednym z najważniejszych wskaźników jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, każda oferta powinna posiadać taką informację. Znając ten wskaźnik dużo łatwiej porównać propozycje banków – radzi Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF. Jest to jednak czasochłonne zajęcie. Jeśli zależy nam na czasie oraz na rzetelnej analizie dostępnych ofert, warto zgłosić się do profesjonalnego doradcy finansowego, który bezpłatnie podpowie najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

Sprawdź dodatkowe możliwości

Znając RRSO łatwiej uwzględnić całkowity koszt kredytu, jednak to nie jedyna informacja, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Po powrocie z wakacji może okazać się, że pomimo skrupulatnych obliczeń, pożyczyliśmy zbyt dużą kwotę pieniędzy. – Aby zobowiązanie nie generowało niepotrzebnych kosztów, warto zastanowić się nad ewentualną wcześniejszą spłatą nadwyżki, która nie jest nam już potrzebna. Nie zapłacimy dodatkowej prowizji i zaoszczędzimy na koszcie odsetek
– podpowiada Leszek Zięba, Aspiro, ZFDF.

 

Zarówno w czasie wakacji, jak i już po powrocie, może zdarzyć się również dodatkowy, nieprzewidziany wydatek lub nieoczekiwany spadek dochodów, który chwilowo zmniejszy naszą płynność finansową. – Jeśli obawiamy się, że po urlopie możemy mieć tymczasowe problemy
z uregulowaniem zobowiązania, dobrze zabezpieczyć się przed taką ewentualnością wybierając produkt, który umożliwia warunkowe odroczenie spłaty jednej lub kilku rat. Należy jednak pamiętać, aby z rozwiązania korzystać wyłącznie gdy zajdzie potrzeba, bowiem takie udogodnienie może wiązać się z kosztami
– podkreśla Zięba.

 

Inne usługi a kredyt

Jeśli zależy nam na możliwie najbardziej korzystnej ofercie, warto również przeanalizować pozostałe usługi banku, od którego planujemy pożyczyć pieniądze. Może się bowiem okazać, że instytucja oferuje atrakcyjniejsze warunki kredytu osobom, które np. zdecydują się na założenie rachunku, na który będzie regularnie wpływać wynagrodzenie. Co więcej, czasami w takiej sytuacji można zyskać podwójnie – otrzymać kredyt na korzystniejszych warunkach oraz korzystać z tańszych usług bankowych.

 

Eksperci ZFDF radzą:

  • Dokładnie oszacuj faktyczne potrzeby finansowe

Zazwyczaj mały kredyt jest droższy. Jeśli przewidujesz dodatkowe wydatki, lepiej zawnioskować o większą kwotę, z możliwością wcześniejszej spłaty, niż zaciągać kolejną pożyczkę. Pamiętaj jednak, że każde zobowiązanie to obciążenie dla domowego budżetu, dlatego oceń wcześniej swoje możliwości finansowe.

 

  • Porównaj dostępne oferty

Sprawdź koszty (w szczególności RRSO) oraz zasady oprocentowania.

 

  • Opracuj plan wydatków
    Nie warto wykorzystywać maksymalnych możliwości kredytowych bez potrzeby. Przestrzegaj dziennych stawek za noclegi, wyżywienie i rozrywkę, dzięki temu zachowasz dyscyplinę finansową i nie zwiększysz długu.

 

  • Uważnie przeczytaj umowę

W razie wątpliwości poproś o czas do namysłu.

 

  • Korzystaj z bezpłatnych konsultacji

Gdy masz pytania, zgłoś się do profesjonalnego doradcy finansowego,
którzy bezpłatnie pomoże dokonać analizy ofert wielu banków i udzieli odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania.

 

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego