Bilety na koncert za krew – rusza 13. edycja akcji „Śródmieście gra dla życia”

2 czerwca wystartowała trzynasta edycja akcji „Śródmieście gra dla życia”, której organizatorami są Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Na dawców krwi czekają podziękowania – bezpłatne wejściówki na koncert finałowy przeznaczony tylko dla uczestników akcji.

– Naszym głównym celem jest niezmiennie uzupełnienie zapasów krwi. Niestety od czasu wybuchu epidemii drastycznie się one skurczyły. Choć akcję organizujemy od ponad dekady, to teraz nabrała ona szczególnego znaczenia. Podzielenie się krwią nie wymaga od nikogo wiele, a może uratować zdrowie lub życie wielu osób potrzebujących natychmiastowej pomocy. Gorąco zachęcam do udziału, liczy się każda kropla krwi – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy dobrze się nawodnić, zabrać ze sobą dowód osobisty i udać do mobilnego punktu poboru (specjalny krwiobus) lub siedziby RCKiK przy ul. Nowogrodzkiej 59 (od poniedziałku do piątku w godz. 7-13). Krwiobus będzie czekał na mieszkańców w każdą środę w godz. 9-14 przy Pałacu Kultury i Nauki (od strony wejścia na stację metra Centrum) – aż do 6 października 2021 r. Każdy, kto w ramach akcji odda krew, otrzyma bezpłatną wejściówkę na koncert finałowy kierowany wyłącznie do uczestników zbiórki. Ten odbędzie się 10 października 2021 r. o godz. 20 (klub Palladium, ul. Złota 7/9) lub w pierwszym możliwym terminie – w zależności od ewentualnych zmian w obostrzeniach pandemicznych. Tegoroczny finał swoim występem uświetni Ralph Kaminski, topowy twórca polskiej muzyki alternatywnej. – Sytuacja związana z COVID-19, a także obostrzenia wprowadzone przez rząd, sprawiły, że pomimo szczerych chęci nie mogliśmy zaprosić dawców na koncert wieńczący ubiegłoroczną akcję. Jednak nie zapomnieliśmy o żadnym z jej uczestników. Na tegoroczny finał zapraszamy dawców z poprzedniej i bieżącej edycji. Podwoiliśmy liczbę wejściówek, więc znajdzie się miejsce dla wszystkich – dodaje burmistrz Ferens.

Formuła akcji została dostosowana do aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wymogów sanitarnych. Nad bezpieczeństwem dawców nieustannie czuwać będzie personel medyczny. Dotychczasowe edycje zbiórki zaowocowały zgromadzeniem niemal 11 tys. litrów krwi, z czego w samym 2020 r. 2 797 litrów. Na naszej finałowej scenie w poprzednich latach wystąpili m.in.: Kasia Kowalska, Anita Lipnicka i John Porter, zespół Muchy, Czesław Mozil, Maciej Maleńczuk, Renata Przemyk, Fisz Emade, Organek, zespół COMA oraz the Dumplings.