Jak bezpiecznie spędzić wakacje – 10 zasad

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego Centrum Handlowe Czyżyny przy ul. Medweckiego w Krakowie, zorganizowało akcję Bezpieczne Wakacje. Celem wydarzenia było zapoznanie dzieci i młodzieży z zasadami bezpiecznego zachowania podczas wakacji nad wodą, w mieście i w górach oraz nauka odpowiedniego reagowania w razie realnych zagrożeń.

W imprezie udział wzięli przedstawiciele krakowskich oddziałów Policji, WOPR oraz Straży Pożarnej, którzy podzielili się z poradami, o czym należy pamiętać, aby wakacje kojarzyły się tylko z beztroską i dobrą zabawą.

 

10 zasad bezpiecznego wypoczynku, które należy znać i stosować:

 

1. Kontakt z rodziną  – zawsze należy informować rodziców/bliskich, gdzie się przebywa i z kim oraz mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, zwłaszcza podczas wypraw w góry.

 

2. Bezpieczne miejsca na zabawę – niezależnie czy wypoczywamy nad wodą, w górach czy w mieście, bardzo ważne jest żeby wybierać miejsca strzeżone (baseny, kąpieliska), bezpieczne, oznakowane szlaki górskie, a w mieście spędzać czas na zabawie w specjalnie wyznaczonych miejscach oddalonych od ruchliwych ulic czy torów kolejowych.

 

3. Bezpieczeństwo w ruchu ulicznym –  w przypadku wycieczek rowerowych, przejażdżek na rolkach, deskorolkach czy hulajnogach – należy pamiętać o specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, ścieżkach rowerowych i zachować szczególną ostrożność poruszając się w pobliżu jezdni. Podróżując samochodem, zawsze zapinajmy pasy.

 

4. Bezpieczeństwo na drodze – zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem – poboczem, lewą stroną drogi. Przechodząc przez jezdnię, wybieramy tylko miejsca do tego wyznaczone, a przed wejściem na jezdnię uważnie rozglądamy się w obie strony i sprawdzamy, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Pamiętajmy też o noszeniu odblasków!

 

5. Nie ufaj nieznajomym – nigdy nie należy korzystać z propozycji podwiezienia przez nieznajomą osobę oraz nie przyjmować poczęstunków od przypadkowo poznanych osób.

 

6. Uwaga na ogień –  ognisko należy rozpalać tylko w miejscach wyznaczonych, pod opieką osób dorosłych. Przebywając w domu, należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych i gazowych.

 

7. Uwaga na słońce  – przebywając  na słońcu należy zachować umiar, nosić  nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, a także stosować odpowiednie kremy z filtrami.

 

8. Czujnośći ostrożność  – pamiętajmy o prawidłowych nawykach, takich jak:  przechowywanie portfela w wewnętrznych kieszeniach, trzymanie torebki przed sobą, unikanie tłoku (często sztucznie tworzonego przez kieszonkowców) oraz  informowanie  pracowników ochrony/osób dorosłych o pozostawionych bez właściciela czy podejrzanych pakunkach.

 

9. Internet – tutaj także nie należy ufać nieznajomym, umawiać się z nimi na spotkania czy podawać wrażliwych informacji, takich jak adres zamieszkania czy informacje o tym, czy jesteśmy sami w domu.

 

10.Telefony alarmowe – warto zawsze mieć przy sobie, wpisane w telefon komórkowy, najważniejsze numery telefonów oraz kontakt do najbliższej osoby, zapisany jako ICE (ang. In case of emergency, pol. w nagłym wypadku) – w razie potrzeby ułatwi to szybki kontakt z właściwą osobą.