Aż wióry poleciały –  Mistrzostwa Polski Drwali

W dniach 9 – 10 sierpnia roku odbyły się Mistrzostwa Polski Drwali wg regulaminu IALC.  W mistrzostwach wzięło udział 30 zawodników, w tym 13 juniorów i dwie panie, a uczestnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach. Wielkie sukcesy odniosła także drużyna Husqvarna Team a junior Paweł Wesołowski odebrał awans do Mistrzostw Europy Drwali w Szwajcarii!

Fot. Husqvarna AB

Husqvarna_Team_-_Stanislaw_Moczulski Husqvarna_Team-_Adam_Wawrzak

Mistrzostwa Drwali to zawody rozgrywane od wielu lat – podczas nich wyłaniany jest najlepszy polski drwal. Zawody rozgrywane są według regulaminu IALC (International Association Logging Championships) w 5 konkurencjach (ścinka drzew, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka kombinowana, przerzynka na dokładność, okrzesywanie).

„Drużyna Husqvarna Team powstała z inicjatywy i zaangażowania całej grupy osób z firmy Husqvarna Poland. Na poziomie międzynarodowym zawody drwali są sportem wyczynowym, gdzie poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko, a osiąganie najlepszych wyników to składowa wielu czynników i praca całego sztabu ludzi. Wyposażenie zawodników na poziomie wyczynowym – to element, który w dużym stopniu decyduje o możliwości osiągnięcia dobrych wyników, a drużyna Husqvarna Team posiada sprzęt klasy światowej” – powiedziała Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy firmy Husqvarna.

Wśród juniorów najlepszym okazał się Paweł Wesołowski z Drużyny Husqvarna Team. Na trzecim stopniu podium stanął także Adam Wawrzak, absolwent Technikum Leśnego w Tucholi, również członek Husqvarna Team. Paweł Wesołowski oprócz tytułu Mistrza Polski Drwali w klasyfikacji generalnej juniorów, uzyskał także I-wsze miejsce w ścince oraz w przerzynce precyzyjnej. Adam Wawrzak okazał się zwycięzcą w kategorii przerzynka kombinacyjna.

Mistrzostwa Polski Drwali były także okazją do wyłonienia kadry narodowej, która weźmie udział w Mistrzostwach Europy Drwali w Szwajcarii w dniach 10–13 września. Powołanie otrzymał junior z Husqvarna Team – Paweł Wesołowski, dzięki punktom zdobytym na tegorocznych zawodach.

W kategorii seniorów po raz piąty z rzędu zwyciężył Jacek Stochniałek, a Stanisław Moczulski z Husqvarna Team zdobył tytuł I v-ce Mistrza Polski Drwali 2014 – osiągnął II-gie miejsce w klasyfikacji seniorów, dodatkowo I-wsze miejsce w okrzesywaniu oraz I-wsze miejsce w przerzynce kombinacyjnej.

„Chcielibyśmy prezentować umiejętności i wysoki poziom drużyny Husqvarna Team na wszystkich możliwych zawodach- dla nas to nowe doświadczenia i integracja środowiska branżowego. Zależy nam aby propagować zawód drwala oraz wyjątkowe umiejętności naszych zawodników, więc sukces naszej drużyny w tegorocznych Mistrzostwach niezwykle cieszy. Ciężkie treningi i zaangażowanie dały efekty” – powiedział Marcin Sarnowski, opiekun Husqvarna Team.

Do Husqvarna Team należy także Magdalena Gleba, która jako jedna z dwóch kobiet wystartowała w tegorocznych zawodach. Zajęła 30. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Konkurencje Mistrzostw Polski Drwali 2014:

  • Ścinka drzew – Zawodnik ma trzy minuty na ścięcie drzewa tak, aby upadło w wyznaczonym miejscu, z zachowaniem odpowiednich przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracy. W trakcie tej konkurencji sprawdzana jest precyzja uczestnika oraz jego umiejętności bezpiecznej i dokładnej pracy pilarką. Im szybciej zadanie zostanie ukończone, tym więcej punktów zostanie dopisanych do puli zawodnika!
  • Wymiana piły łańcuchowej – W tej konkurencji zawodnik ma za zadanie zdemontować i zamontować urządzenie tnące na pilarce. Kolejne dwie konkurencje (przerzynka kombinowana i przerzynka na dokładność) muszą być przeprowadzone bez wprowadzania żadnych zmian w pilarce!
  • Przerzynka kombinowana – Zawodnik musi odciąć krążek drewna nie cieńszy niż 3 cm i nie grubszy niż 8 cm z dwóch kłód umocowanych skośnie. Liczy równomierna grubość krążków i prostopadłość cięcia do osi kłody.
  • Przerzynka na dokładność – Zawodnik musi odciąć krążki z dwóch kłód tak dokładnie, jak to możliwe bez uszkodzenia zamaskowanej deski znajdującej się pod kłodą.
  • Okrzesywanie–  z umieszczonej kłody drewna należy w precyzyjny sposób usunąć zamocowane kilkadziesiąt gałęzi.