Aż 64% Polaków myli medycynę estetyczną z chirurgią plastyczną

Znamy wyniki raportu Holistic Clinic „Jak dbają o siebie mieszkańcy Polski?”. Główne tematy to medycyna estetyczna versus chirurgia plastyczna.

Większości mieszkańców Polski zależy na atrakcyjnym wyglądzie, ale tylko połowa z nich ocenia swój wygląd jako dobry lub świetny. 40% badanych uznała, że wygląda przeciętnie, a prawie co dziesiąty – dostatecznie. Dwie trzecie badanych chciałoby schudnąć i jest to zdecydowanie najbardziej oczekiwana zmiana wyglądu, o której wspominali uczestnicy badania. 34% Polaków chciałaby bardziej zadbać o siebie, ale nie wie jak się do tego zabrać.  W ocenie wyglądu innych osób zwracamy uwagę przede wszystkim na pozytywną energię, jaką emanują, zadbany uśmiech oraz zdrową i ładną skórę. Dla większości mieszkańców Polski zdrowie fizyczne jest ważniejsze niż dobre samopoczucie, a jedynie 29% badanych uznało, że są to czynniki tak samo ważne. Aż 64% Polaków myli medycynę estetyczną z chirurgią plastyczną, a ponad połowa badanych sądzi, że stosowanie samych kosmetyków wystarczy, aby cieszyć się dobrym wyglądem.

 

Badanie przeprowadzone pod koniec 2018 r. przez Kantar Polska na zlecenie Holistic Clinic miało na celu uzyskanie odpowiedzi na pytania, jak mieszkańcy Polski podchodzą do kwestii wyglądu i dbania o siebie, czy widzą związek między świetnym wyglądem a dobrym zdrowiem i samopoczuciem oraz jaką mają wiedzę na temat skuteczności zabiegów kosmetycznych i nowoczesnej medycyny estetycznej.

Do korzystania z zabiegów medycyny estetycznej przyznaje się dzisiaj około 14% badanych. Z usług klinik medycyny estetycznej chętniej korzystają̨ kobiety, osoby do 44 roku życia oraz mieszkańcy dużych miast, w których zazwyczaj takie placówki funkcjonują. Co ciekawe, z usług klinik medycyny estetycznej częściej korzystają̨ osoby dobrze oceniające swój wygląd niż bardziej krytyczni wobec siebie.

Medycyna estetyczna kojarzy się Polakom głównie z chirurgią plastyczną. Sama medycyna estetyczna to w oczach badanych skalpel i inwazyjne, jednorazowe zabiegi, dające natychmiastowy efekt. Medycynę estetyczną z chirurgią plastyczną mylą częściej osoby, które oceniły swój wygląd jako średni i przeciętny, ale wiedza większości badanych w tym zakresie jest dość skromna. Jedynie 30% respondentów zdaje sobie sprawę z tego, że istotą medycyny estetycznej jest regularne, długofalowe dbanie o swoją skórę, a tylko co czwarty badany uważa, że zabiegi medycyny estetycznej dają lepsze efekty w dbaniu o młody wygląd niż kosmetyki.

„To zaskakujące, że aż 60% Polaków myli medycynę estetyczną z chirurgią plastyczną, ponieważ różnica jest diametralna. Tam, gdzie pojawia się skalpel, z którym wiąże się ból i długi czas rekonwalescencji – mamy do czynienia z chirurgią plastyczną. Medycyna estetyczna natomiast już od kilku lat zmierza w kierunku mało inwazyjnych i regularnie wykonywanych zabiegów, które silnie pobudzają procesy odnowy skóry, pozwalając jednocześnie na utrzymanie naturalnego wyglądu. Nowym trendem, za którym podążają dzisiaj nowoczesne kliniki medycyny estetycznej na całym świecie, jest idea Smart Aging. Według niej dbanie o młody wygląd wcale nie polega na próbie „cofnięcia zegara”. Jej głównym założeniem jest maksymalne opóźnienie wieku biologicznego w stosunku do metrykalnego, poprzez świadome korzystanie z innowacyjnych procedur medycyny estetycznej – przede wszystkim nowoczesnej laseroterapii, a także przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia. Efektem takiego połączenia jest zadbana skóra, dzięki czemu możemy czuć się i prezentować młodo bez względu na wiek, a przy tym zachować naturalny wygląd. Wierzę, że nasza klinika, będąca prekursorem idei Smart Aging w Polsce, przekona Polaków, że dzięki najnowszym technologiom medycyny estetycznej można wyglądać młodo i jednocześnie naturalnie.” – komentuje Klaudia Witczak.

Opinie na temat wyglądu i dbania o siebie

Większości mieszkańców Polski (85%) zależy na atrakcyjnym wyglądzie – jest to bardzo ważne dla jednej trzeciej badanych, zaś połowa uważa, że wygląd jest ważny. Jedynie pojedyncze osoby stwierdziły, że nie zależy im na tym, żeby dobrze wyglądać. Dla kobiet dobry wygląd jest istotny częściej (89%) niż dla mężczyzn (82%). Ponad połowa mieszkańców Polski uważa, że wygląda dobrze, 40% badanych uznała swój wygląd za przeciętny, a prawie co dziesiąty za dostateczny (są to osoby, które nie przywiązują wagi do wyglądu i wykonują tylko podstawowe czynności pielęgnacyjne).

Osoby lepiej oceniające swój wygląd jednocześnie wykazują większą świadomość działań, które się do tego przyczyniają. Połowa z nich deklaruje, że regularnie uprawia sport, 67% zgadza się z twierdzeniem, że zabiegi kosmetyczne wpływają na to, jak wyglądamy, a 33% wyraża chęć skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej.

Aż dwie trzecie badanych chciałoby schudnąć i jest to zdecydowanie najbardziej oczekiwana zmiana wyglądu, o której wspominali uczestnicy badania. W dalszej kolejności respondenci wymieniali chęć redukcji worków pod oczami, likwidację zmarszczek oraz siwych włosów. Według Polaków podstawą dbania o siebie jest higiena jamy ustnej oraz codzienna higiena ciała (ponad 90% wskazań). Niemniej dbałość o zdrowie psychiczne, właściwa dieta, kontrolowanie stanu zdrowia oraz utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej były przez ponad 80% badanych wskazywane jako ważne. Dla większości mieszkańców Polski zdrowie fizyczne jest ważniejsze niż dobre samopoczucie, jedynie 29% badanych uznało, że są tak samo ważne.

Według największej liczby badanych dobre samopoczucie, sport i zabiegi kosmetyczne sprawiają̨, że wyglądamy dobrze.

Respondenci zapytani o to, co w ich ocenie wpływa na pozytywną ocenę wyglądu innych osób, w pierwszej kolejności wymieniali pozytywną energię bijącą od innych (69%), zadbany uśmiech (55%), zdrową i ładną skórę (51%) oraz naturalną urodę (50%). Warto zauważyć, że waga poszczególnych czynników różni się znacznie w zależności od płci. Kobiety zdecydowanie większą wagę przywiązują do zadbanego uśmiechu, zdrowej skóry, dobrze dobranej fryzury oraz zadbanych dłoni niż mężczyźni. Obie grupy tak samo cenią sobie naturalność.

Co istotne, ponad jedna trzecia mieszkańców Polski chciałaby bardziej zadbać o siebie, ale nie wie, jak się do tego zabrać. Taka deklaracja pojawia się częściej wśród badanych powyżej 30 roku życia (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) niż wśród młodszych respondentów.

„To, że Polacy cenią sobie naturalny wygląd, a jednocześnie aż co trzecia osoba chciałaby bardziej zadbać o siebie, ale nie wie jak, świadczy o potrzebie przybliżenia tego tematu – podobnie jak w przypadku zdrowego odżywiania czy regularnej aktywności fizycznej. Dziś większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że aby mądrze zadbać o prawidłową wagę ciała należy skonsultować się z dietetykiem. Jeśli naszym celem jest uzyskanie zgrabnej sylwetki, warto skorzystać z usług trenera personalnego. Tak samo powinniśmy myśleć w przypadku, gdy chcemy zadbać o wygląd swojej skóry. Tutaj niezbędny jest lekarz specjalista z zakresu medycyny estetycznej. Przygotuje nam indywidualny, długofalowy plan dbania o naszą skórę, który pozwoli nam cieszyć się zadbanym, naturalnym wyglądem przez wiele lat, bez skalpela. Warto także spróbować zmienić sposób myślenia o sobie i zacząć jednocześnie dbać o wygląd, zdrowie i samopoczucie, ponieważ poprawa jakości którejkolwiek z tych sfer naszego życia będzie miała pozytywny wpływ na pozostałe z nich. Niestety dzisiaj zaledwie 29% badanych stara się spojrzeć na siebie holistycznie i uważa, że zdrowie oraz dobre samopoczucie są równie ważne.” – dodaje Klaudia Witczak.

Wiedza i opinie na temat kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych

Aż 53% badanych jest zdania, że regularne używanie kosmetyków wystarcza do właściwego zadbania o zdrowy, młody wygląd i jednocześnie jedynie 45% respondentów jest przekonana o skuteczności kosmetyków do użytku domowego. Co ciekawe, blisko 40% osób nie potrafi określić czy kosmetyki do użytku domowego są skuteczne, 14% nie jest przekonana o ich skuteczności, a 2% zupełnie nie wierzy w ich działanie.

Trudno określić ogólną skuteczność działania kosmetyków, ponieważ różnimy się od siebie, a skóra każdego z nas ma inne potrzeby. Mimo tego, że wszyscy jesteśmy podobni w 99.8%, to jednak w 0.2% się̨ różnimy. I to właśnie sprawia, że jesteśmy wyjątkowi i na każdego z nas działa coś innego. Początkiem dbania o skórę powinna być przede wszystkim wizyta u lekarza dermatologa, który zbada i oceni stan naszej skóry oraz przeprowadzi z nami wywiad na temat dotychczasowej pielęgnacji, reakcji skóry w konkretnych sytuacjach oraz ekspozycji na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Dodatkowo możemy wykonać specjalistyczny test genetyczny skóry, co pomoże lekarzowi w przygotowaniu rekomendacji działań „szytych na miarę” – zarówno zabiegów przeprowadzanych w gabinecie medycyny estetycznej, jak i dedykowanej pielęgnacji domowej. Tylko systematyczne dbanie o skórę, w odpowiednio dobrany przez specjalistę sposób, zapewni jej zdrowie i młody wygląd na wiele lat.” – komentuje dr n. med. Agnieszka Bańka-Wrona z Holistic Clinic.

Jedna czwarta badanych chciałaby skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, zaś kolejne 25% nie odrzuca tej możliwości. Chęć skorzystania z zabiegów istotnie częściej deklarują kobiety oraz osoby, które już korzystały z takich zabiegów i te, które dobrze oceniają swój wygląd. Natomiast brak chęci deklarują głównie mężczyźni (60%) oraz osoby w wieku 55+ (59%).