Audi wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do szkoleń pracowników logistyki

Centrum szkoleniowe przyszłości mieści się w walizce: komputer, para okularów VR (virtual reality = wirtualna rzeczywistość) i dwa pady – kontrolery. To wszystko, to sprzęt potrzebny w nowym, interaktywnym programie szkoleniowym Audi wykorzystywanym w pionie logistyki. Program urozmaica szkolenia pracowników działu pakowania logistyki CKD (CKD = completely knocked down). Wszystkie ćwiczenia szkoleniowe zaprojektowano niczym gry komputerowe, a całe wyposażenie jest proste w obsłudze i łatwe do użycia w każdej lokalizacji. 

Gdy pracownicy zakładają okulary VR, przenoszą się do bardzo realistycznej symulacji ich miejsca pracy w hali L Centrum Logistyki w Ingolstadt. W obu rękach trzymają pady-kontrolery, podobne do tych, jakich używa się w grach komputerowych. Wykorzystują je do chwytania i przenoszenia wirtualnych wyobrażeń sprzętów, które na co dzień wykorzystywane są w ich pracy – pojemników czy różnych części. Przygotowywanie kartonów, umieszczanie osłon przeciwsłonecznych we właściwej pozycji, prawidłowe przyklejanie etykiet na pojemnikach – krok po kroku pracownicy przechodzą przez kolejne etapy procesu pakowania, tak jakby czynili to w rzeczywistości. Uczą się wymaganych przy tym ruchów rękoma, a jednocześnie zapoznają się z towarzyszącymi procesowi programami komputerowymi. Ponieważ taki proces szkolenia nie wymaga użycia np. prawdziwych pojemników czy innych komponentów, używany może być w dowolnym miejscu, a firma oszczędza zarówno cenne powierzchnie, jak i czas i pieniądze.

Szkolenie z wykorzystaniem VR ma kilka stopni trudności. W ten sposób pracownik może wciąż się rozwijać i jest zmotywowany do tego, by nową wiedzę od razu wdrażać w swej pracy. Podczas gdy na pierwszym poziomie treningu osoby szkolone otrzymują szczegółowe instrukcje, na drugim poziomie muszą już samodzielnie „pakować” i pamiętać o poszczególnych krokach procesu. Program szkoleniowy na bieżąco daje pracownikowi informacje o prawidłowości wykonywanych czynności, a osoba szkolona może w każdej chwili ćwiczoną czynność powtórzyć. Przez cały czas możliwe jest również wsparcie profesjonalnego trenera. Szkoleniowiec może użyć w takiej sytuacji aplikacji na swoim tablecie śledzącej proces szkoleniowy i w każdym momencie zaoferować swą pomoc.

Nowy program szkoleniowy potrafi również przezwyciężać bariery językowe i te związane z odległością jednej fabryki od drugiej. Dostępne są różne wersje językowe, zatem pracownicy Audi mogą teraz być szkoleni po angielsku i po hiszpańsku. Nie ma również barier odległości: osoba zatrudniona w Centrum Logistyki w Ingolstadt może wirtualnie pracować w fabryce w meksykańskim San José Chiapa i na odwrót. Programiści tworzący ten program wykorzystali trójwymiarowe plany fabryk Audi i stworzyli realistyczne obrazy różnych lokalizacji.

 „Reakcja pracowników na wirtualne szkolenia jest zadziwiająco pozytywna” – powiedział szef projektu Mirko Göres z Działu Informatycznego Planowania Procesów Logistyki Audi AG. „Po zakończeniu sześciomiesięcznej fazy pilotażowej, dwa takie programy szkoleniowe funkcjonują już w pionie logistyki CKD. W tej chwili wspólnie z Centrum Szkoleniowym w Ingolstadt i Działem Logistyki fabryki w Ingolstadt pracujemy nad trzema kolejnymi programami szkoleniowymi VR, w których zastosowane będą możliwości podnoszenia światłem, podnoszenia tabletem i podnoszenia głosem.” Dodatkowo, w niedalekiej przyszłości, do projektu zostaną włączone fabryki Audi w San José Chiapa i w Brukseli.

Wirtualna rzeczywistość – virtual reality, jest wykorzystywana przez Audi w wielu obszarach działalności koncernu. Od sprzedaży, przez rozwój techniczny, skończywszy na produkcji.