Audi Production Lab: podróż w przyszłość

 

  • Audi urządza fabrykę przyszłości w skali laboratoryjnej
  • Nowe sposoby wizualnej prezentacji czynności kontrolnych
    i montażowych

 

W Audi Production Lab, planiści ds. produkcji razem z zatrudnionymi w koncernie ekspertami różnych branż, wymyślają innowacyjne, przyszłościowe technologie produkcji. Wielce obiecującym rozwiązaniem jest projektor wyświetlający dane na dłoni. W przyszłości, taka technika mogłaby wesprzeć pracowników produkcji przy czynnościach kontrolnych i montażowych.

W Audi Production Lab, planiści ds. produkcji w osobie Jensa Dehlkego i jego kolegów, pracują na czterech różnych polach aktywności. Pierwsze skupia się na nowych sposobach zautomatyzowanej kontroli jakości. Drugie, na badaniu różnych możliwości, dzięki którym w przyszłości samochody będą łatwiejsze w montażu.
Pole numer trzy zajmuje się Big Data – postępowaniem z dużą ilością danych,
a w przypadku pola czwartego, inżynierowie pracują nad interakcją człowieka
i maszyny z użyciem rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości wirtualnej (Augmented Reality – AR i Virtual Reality – VR).

„Dla Audi szczególnie interesujące są trzy rodzaje sprzętu: tablety, okulary
o rozszerzonej rzeczywistości i projektor do wyświetlania danych na dłoni. Wszystkie trzy mają potencjał do wspierania pracowników w ich pracy“ – mówi Dehlke.
Przy obecnym stanie techniki, zespół projektora zbudowany jest z laptopa schowanego w plecaku i z modułu umieszczonego na ramieniu pracownika. Moduł natomiast składa się z kompaktowego czujnika na podczerwień i z małego projektora laserowego, który na powierzchni dłoni osoby wyposażonej w to urządzenie wyświetla proste informacje – np. wskazówkę „sprawdź stan oleju“. Czujnik mierzy odległość do dłoni i jej położenie tak, by odpowiednio dopasować wyświetlany obraz. Sam obraz jest zawsze ostry i znika, gdy użytkownik zamknie dłoń, nie przeszkadzając mu w wykonywaniu danej czynności.

W niedalekiej przyszłości, Audi jako pierwszy na świecie producent samochodów, chce przenieść zasadę działania projektora do okularów o rozszerzonej rzeczywistości i zacząć je stosować w produkcji seryjnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncern Audi w roku 2014 dostarczył klientom około 1 741 100 samochodów marki Audi. W roku 2014, przedsiębiorstwo osiągnęło przychody w wysokości 53,8 miliardów Euro, a jego zysk operacyjny wyniósł 5,15 miliardów Euro. Marka Audi obecna jest na ponad 100 rynkach całego świata. Produkcja odbywa się w zakładach w Ingolstadt, Neckarsulm, Györ (Węgry), w Brukseli (Belgia), w Bratysławie (Słowacja), Martorell (Hiszpania), w Kałudze (Rosja), Aurangabad (Indie), Changchun i w Foshan (Chiny), a także
w Dżakarcie (Indonezja). W roku 2015 produkcja samochodów marki Audi ruszy w Kurytybie (Brazylia),
a od 2016 w San José Chiapa w Meksyku. Spółkami należącymi w 100% do Audi AG są między innymi quattro GmbH (Neckarsulm), Automobili Lamborghini Holding S.p.A. (Sant’Agata Bolognese/Włochy) oraz producent sportowych motocykli Ducati Motor Holding S.p.A (Bolonia/Włochy). Audi zatrudnia obecnie ponad 80 000 pracowników, z czego 58 000 w Niemczech. W latach 2015 – 2019 koncern planuje inwestycje rzędu 24 miliardów Euro, głównie w nowe produkty i zrównoważone technologie. Audi przykłada dużą wagę do korporacyjnej odpowiedzialności, a w swej strategii ustanowiło zasadę zrównoważonego rozwoju swoich produktów i procesów produkcyjnych. Długoterminowym celem koncernu jest mobilność wolna od CO2.