Aplikacja do wizualizacji i odkrywania danych

Qlik, lider systemów data discovery, zaprezentował Qlik Sense Desktop (www.qlik.com/us/explore/products/qlik-sense/desktop), darmową wersję aplikacji nowej generacji do wizualizacji danych, opartej na intuicyjnym interfejsie typu „przeciągnij i upuść”. Aplikacja jest przeznaczona dla użytkowników biznesowych i pozwala na błyskawiczne tworzenie interaktywnych wizualizacji, raportów oraz dashboardów. Qlik Sense Desktop jest pierwszą komercyjną aplikacją udostępnioną w ramach projektu QlikView.Next. Obejmuje opatentowany mechanizm do indeksowania danych, przekazując użytkownikom nieograniczone możliwości intuicyjnego odkrywania powiązań między danymi, ujawniając ukryte skojarzenia i spostrzeżenia, które w innym wypadku mogłyby zostać pominięte.

 

Qlik Sense Desktop oparty jest na intuicyjnym interfejsie typu „przeciągnij i upuść”. Pozwala on na wizualizację, dogłębną analizę oraz odkrywanie powiązanych wątków pomiędzy danymi w jednej, dostępnej w systemie Windows, aplikacji. Qlik Sense Desktop umożliwia gromadzenie i nawigację między zwizualizowanymi elementami i zapisywanie ich jako pliki lokalne, które mogą być udostępniane i otwierane przez innych użytkowników. Osoby, które nie miały kontaktu z poprzednimi wersjami mogą zacząć po prostu przeciągając dokument z Excela bezpośrednio do Qlik Sense lub podpinając się do wielu źródeł danych wykorzystywanych w firmie. Qlik Sense Desktop jest darmowy zarówno do użytku osobistego, jak i biznesowego i nie posiada ograniczeń w zakresie tworzonych aplikacji czy udostępnianych plików.

 

Przewiduje się, że pełna oferta linii produktowej Qlik Sense będzie dostępna we wrześniu 2014 roku i będzie oparta na serwerze z możliwością rozwijania aplikacji z każdego urządzenia, zapewni elastyczny dostęp z urządzeń mobilnych, możliwości pracy wspólnej i udostępniania, a także możliwości indywidualnego dostosowywania i integracji danych. Aplikacja będzie posiadać także kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorstw cechy, w tym te związane z ochroną danych oraz zgodnością aplikacji i danych w niej zawartych.

 

Wszystkie wersje Qlik Sense oferują indeksowanie danych, pozwalając użytkownikom na natychmiastowe rozpoczęcie dogłębnej analizy i wizualizacji danych.

“Qlik Sense Desktop to świetny sposób na pokazanie nowym użytkownikom możliwości które płyną z szybkiej i łatwej eksploracji danych. W ten sposób otrzymujemy pełne znaczenia informacje oraz wizualizacje. Od wielu lat staramy się ułatwiać użytkownikom przejęcie kontroli nad danymi. Qlik Sense jest spełnieniem obietnicy o całkowicie samoobsługowej platformie BI” – powiedział Anthony Deighton, CTO w Qlik oraz wiceprezes ds. produktów.

 

Możliwości Qlik Sense Desktop to:

  • Możliwość korzystania z wielu źródeł danych. Dane mogą pochodzić zarówno z prostych plików Excel, jak i baz danych dostępnych przez ODBC.
  • Interfejs typu „przeciągnij i upuść”. W kilka minut umożliwia stworzenie lub rozwinięcie wizualnej analizy danych.
  • Dogłębna analiza, kojarzenie i łączenie informacji na nowo bez konieczności tworzenia kolejnej wizualizacji. Tego nie oferuje żaden inny produkt. Ponieważ platforma posiada asocjacyjne wyszukiwanie i indeksowanie danych, użytkownicy mogą dynamicznie zadawać pytania i odkrywać nowe powiązania między danymi.
  • Inteligentne wyszukiwanie – wystarczy wpisać słowo lub liczbę, by rozpocząć analizę całego zbioru danych.
  • Intuicyjne, inteligentne wizualizacje oferują wskazówki, które pomagają początkującym użytkownikom odkrywać relacje pomiędzy danymi dzięki dynamicznej aktualizacji i zaznaczaniu nowych informacji oraz powiązań
  • Funkcja Storytelling pozwala na zapisanie odkryć w formie prezentacji, w której to użytkownicy mogą opatrzyć dane komentarzem. W trakcie prezentacji z użyciem tej funkcji użytkownicy mogą swobodnie wrócić do analizowania źródłowych danych w QlikSense.

 

Oprócz Qlik Sense, posiadającego rozszerzone możliwości interaktywnej wizualizacji danych, Qlik będzie wciąż oferował wiodącą na rynku platformę QlikView, umożliwiającą nawet mniej doświadczonym użytkownikom stworzenie i publikację aplikacji analitycznych.

 

“QlikView przeniósł BI z zaplecza do pierwszej linii biznesu dzięki analitykom, którzy stworzyli aplikacje dedykowane wszystkim procesom biznesowym” – powiedział Rick Jackson, CMO w Qlik. – “Qlik Sense to odpowiedź na powszechną potrzebę szybkiej wizualizacji danych, kokpitów i tworzenia zwizualizowanych raportów. Dzięki Qlik Sense firmy otrzymują dostęp do dogłębnej analizy i wizualizacji danych, co może zostać wykorzystane do poprawy wyników finansowych.”