Aleksander Doba gościem honorowym finału 7 Cudów Mazur w Rynie

Fot. Kampania 7 Cudów Mazur

Imprezę finałową kampanii 7 Cudów Mazur, która odbędzie się 23-go sierpnia w Rynie, odwiedzi Aleksander Doba – człowiek, który jako jedyny na świecie, w pojedynkę przepłynął Atlantyk kajakiem. Podczas samej imprezy rozegrany zostanie wielki finał trwającego od ponad miesiąca cyklu regat Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Wydarzeniu towarzyszyć będzie strefa kibica z licznymi atrakcjami dla publiczności. Całość uatrakcyjni średniowieczna oprawa oraz biesiada rycerska na ryńskim zamku.

Aleksander Doba 17 kwietnia 2014 roku, po przepłynięciu ponad 4500 mil morskich, dopłynął do portu Canaveral na Florydzie. W swoją podróż wyruszył ponad siedem miesięcy wcześniej z Lizbony. Była to już druga udana, transatlantycka wyprawa kajakarza. Wyczyn Polaka doceniono na całym świecie, a wyprawa uzyskała tytuł “Ekspedycji Roku” prestiżowego magazynu Canoe&Kayak. Podróżnik zaczynał swoją przygodę z kajakarstwem od eksploracji akwenów śródlądowych. Spotkanie z Aleksandrem Dobą odbędzie się na scenie w ryńskiej Eko-marinie, o godzinie 13.00.

Przebieg rozgrywanych na Jeziorze Ryńskim regat finałowych Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur obserwować będzie można ze Strefy Kibica usytuowanej w Eko-marinie. Oficjalne otwarcie regat zaplanowano na godzinę 11.00, a start pierwszych biegów na 12.00. Zawodnicy, którzy zakwalifikowali się do finału w trakcie pięciu dotychczasowych regat eliminacyjnych, zmierzą się tym razem na jednakowych jachtach typu Omega.

Goście Strefy Kibica z pewnością nie będą narzekali na brak atrakcji. W Rynie nie zabraknie budzącego szerokie zainteresowanie Energobusa, czyli mobilnego centrum naukowego programu “Planeta Energii”, w którym można nauczyć się wiele o przewodnictwie i przyjaznej dla środowiska energii odnawialnej. Chętni będą mogli obserwować regaty z bliskiej odległości, dzięki darmowym rejsom na pokładach najnowszych jachtów stoczni Delphia Yachts. Dodatkowo, w strefie będzie można wziąć udział z zajęć w paddlingu, czyli wioślarstwa na desce surfingowej. W marinie pojawi się również Solemaran, czyli katamaran z napędem słonecznym oraz stanowiska fundacji „Nasza Ziemia” i „Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich”. W trakcie trwania regat w strefie odbędą się pokazy pierwszej pomocy organizowane przez ratowników medycznych oraz pokazy walk rycerskich. Wydarzenie zakończy koncert szantowy, podczas którego nastąpi wręczenie nagród.

O godzinie 18.00 odbędzie się biesiada rycerska na dziedzińcu ryńskiego zamku, co podkreśli, jak miasto dba o pielęgnowanie swojej średniowiecznej przeszłości. Biesiada pełnić będzie rolę uroczystego podsumowania cyklu imprez wakacyjnych 7 Cudów Mazur, które odbyły się w tym sezonie w Węgorzewie, Giżycku, Mrągowie, Mikołajkach, Rucianem-Nidzie oraz w Rynie.

 

***

7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.

W ramach kampanii w lipcu i sierpniu 2014 r, w miastach partnerskich organizowany jest cykl regat o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszą liczne atrakcje na lądzie.
W specjalnych strefach kibica odbywają się koncerty, pokazy i konkursy ukazujące różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.

Sponsorem Głównym kampanii jest firma Energa, zaś Partnerem Strategicznym stocznia Delphia Yachts.