62 miliony USD inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwa

Ponad 1 000 przedsiębiorców z firm finansowanych przez Intel Capital oraz 2 000 członków zarządów firm technologicznych wzięło udział w 15. dorocznej konferencji Intel Capital Global Summit — jednym z najważniejszych wydarzeń łączących środowisko venture capital i wspierających tworzenie przedsiębiorstw.

W tym roku Intel Capital planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 355 milionów USD.

Konferencję prasową z udziałem Arvinda Sodhaniego, prezesa Intel Capital, oraz szefów nowych spółek, w które zainwestowano, będzie transmitowana na żywo pod adresem http://bit.ly/icapsummit2014newsroom we wtorek, 4 listopada 2014 r., w godzinach 21:15-22:00 czasu polskiego.

HUNTINGTON BEACH, Stany Zjednoczone, 4 listopada 2014 r. — Intel Capital, fundusz inwestycyjny firmy Intel, poinformował podczas Intel Capital Global Summit o nowych inwestycjach w 16 firm technologicznych. Inwestycje na łączną kwotę ok. 62 mln USD obejmują szerokie spektrum innowacyjnych technologii.

„Intel Capital inwestuje w środowisko technologiczne, które rozciąga się od urządzeń wearables i Internetu rzeczy po analizę big data, obejmując m.in. urządzenia inteligentne, segment PC, chmurę i centra danych” — powiedział Arvind Sodhani, prezes Intel Capital i wiceprezes Intela. „Skupiamy się na pomocy innowacyjnym firmom, by rozwijały się w tym ekosystemie technologicznym, a w bieżącym roku spodziewamy się zainwestować łącznie 355 milionów USD”.

Sodhani ogłosił inwestycje na otwarciu 15. dorocznego Intel Capital Global Summit. Czołowe wydarzenie branży venture capital zebrało na dwa dni ponad 1 000 założycieli i dyrektorów generalnych z globalnego portfolio inwestycyjnego Intel Capital, kierownictwo firm z listy Global 2 000 i najważniejsze postaci branży. W tym roku konferencja, w której udział mogą wziąć jedynie zaproszone osoby, gościła znamienitych prelegentów, m.in. byłego sekretarza skarbu USA Lawrence’a Summersa, prezesa Uniwersytetu Stanford Johna L. Hennessy’ego, polarnika-rekordzistę Bena Saundersa i byłego prezesa amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności Reeda Hundta.

Założyciele najnowszych spółek z portfolio Intel Capital reprezentują cały przekrój pokoleniowy – od 13-letniego Shubhama Banerjee, który przy użyciu klocków Lego i układów Intel Edison zbudował tanią drukarkę brajlowską dla niewidomych, przez Sundari Mitrę, 25-letnią weterankę branży półprzewodników, która obecnie rusza ze swym drugim startupem, po Earnesta Earona, którego nowa firma wykorzystuje bezzałogowy samolot i oprogramowanie w chmurze do wykonywania analiz danych na potrzeby rolnictwa, reagowania kryzysowego i innych zastosowań.

Szczegóły nowych inwestycji (pogrupowanych według branży):

Nowe typy urządzeń / technologie ubieralne („wearables”):

Avegant* (Redwood City, Stany Zjednoczone) rozwija nową generację urządzeń „wearable” i obecnie wprowadza na rynek Glyph* – mobilne kino osobiste, które wykorzystuje ekran z mikrolustrami oraz oferuje dźwięk najwyższej jakości. Glyph zebrał ponad milion dolarów na Kickstarterze* na początku tego roku.

Braigo Labs Inc.* (Palo Alto, Stany Zjednoczone), założona przez 13-letniego gimnazjalistę-przedsiębiorcę Shubhama Banerjee, świadczy usługi naukowe i technologiczne, opracowując nowatorskie produkty, które są dostępne dla każdego. Jej produkty to m.in. Braigo v1.0*, drukarka brajlowska open source zbudowana z klocków Lego, dzięki czemu cena urządzenia została obniżona z 2 000 do 350 dolarów, do zastosowań edukacyjnych i domowych.

Eyefluence* (Reno, Stany Zjednoczone) przekształca chęci na działanie za pośrednictwem wzroku. Opracowana przez firmę wydajna technologia śledzenia ruchu gałek ocznych, zużywająca niewiele energii i wykorzystująca model interakcji iUi* może być wykorzystana w każdym hełmie rozszerzonej lub wirtualnej rzeczywistości, aby zapewnić naturalne, intuicyjne śledzenie ruchu gałek ocznych i sterowanie.

Rozwiązania mobilne / bezprzewodowe:

AnDAPT* (Santa Clara, Stany Zjednoczone) wprowadza nowy rodzaj technologii adaptacyjnej platformy analogowej do koncentratora czujnika wielofunkcyjnego i zintegrowanego systemu zarządzania energią dla klientów korporacyjnych. Pozwala im to ograniczyć zużycie energii i inteligentnie zarządzać siecią energetyczną.

Audyssey* (Los Angeles, Stany Zjednoczone) jest liderem w branży technologii audio opartych na badaniach, które korygują problemy akustyczne w celu poprawy jakości dźwięku z dowolnego urządzenia, w każdym otoczeniu odsłuchowym. Technologie tej firmy są stosowane przez czołowych producentów w kinie domowym, samochodach, telewizorach, telefonach komórkowych i salach kinowych.

Incoming Media* (Santa Clara, Stany Zjednoczone i Sydney, Australia) to mobilna platforma wideo, wykorzystująca predykcyjną analizę danych i inteligentne buforowanie, by nauczyć się tego jak widzowie oglądają filmy na urządzeniach mobilnych i dostarczyć im prawdziwie spersonalizowane filmy.

INRIX* (Kirkland, Stany Zjednoczone) wykorzystuje analizę big data i technologię predykcyjną, aby pomóc producentom samochodów, firmowym flotom, instytucjom publicznym i firmom z branży mediowej w ograniczaniu strat finansowych i negatywnego wpływu na środowisko, wynikającego z korków ulicznych.

Screenovate Technologies* (Izrael) oferuje rozwiązania mobilne, które mają zastosowanie w rozrywce, pracy i edukacji. Jej technologia umożliwia m.in. bezprzewodowe przesyłanie filmów, gier, prezentacji lub innych treści z urządzeń mobilnych do telewizorów lub i innych wyświetlaczy.

Thundersoft* (Chiny i Tajwan) jest dostawcą technologii i rozwiązań dla mobilnych systemów operacyjnych, które przyspieszają tworzenie produktu poprzez zapewnienie najlepszych technologii i usług, szczególnie dla smartfonów i tabletów z systemem Android*. [Inwestycja na etapie negocjacji warunków]

Innowacje w zakresie mikroprocesorów i układów SoC:

Netspeed Systems* (Mountain View, Stany Zjednoczone) oferuje platformę do projektowania układów system-on-chip (SoC) i zaawansowanych rozwiązań sieciowych w układach, która pozwala architektom SoC błyskawicznie tworzyć projekty o znacznie mniejszych wymiarach i mniejszym zużyciu energii.

Reno Sub-systems* (Kanada) projektuje i produkuje elementy podsystemów dla producentów urządzeń w przemyśle półprzewodnikowym.

Big data i infrastruktura chmury:

Gigya* (San Francisco, Stany Zjednoczone) tworzy opartą na chmurze platformę do zarządzania tożsamością klienta, która pomaga nabywcom zamienić nieznanych gości odwiedzających stronę internetową lub aplikację mobilną w lojalnych i zaangażowanych klientów.

PilotTV* (Tajwan) jest operatorem sieci digital signage, który projektuje, wdraża i wspólnie zarządza systemami digital signage dla obiektów handlowych, mając pod opieką ponad 6 000 ekranów, m.in. w sklepach spożywczych, sieciach fast food, drogeriach i punktach przesiadkowych komunikacji publicznej.

PrecisionHawk* (Raleigh, Stany Zjednoczone) jest firmą dostarczającą informacje, która wykorzystuje mały, bezzałogowy pojazd latający i oprogramowanie w chmurze do gromadzenia, przetwarzania i analizowania danych.

Prelert* (Framingham, Stany Zjednoczone) to firma wykorzystująca skomplikowaną analizę danych do dostarczania użytkownikom łatwych w użyciu aplikacji. Wykorzystuje zautomatyzowaną analizę predykcyjną, by wykrywać schematy w zachowaniach osób i urządzeń.

Stratoscale* (Izrael) rozwija nową technologię mającą zmienić oblicze centrów danych następnej generacji. Firma buduje infrastrukturę oprogramowania wykonawczego do skalowalnego przetwarzania — technologii, która pomoże klientom wykorzystać wszystkie dostępne zasoby obliczeniowe i ujednolicić przetwarzanie oraz magazynowanie w całym centrum danych.

Ponadto, Intel Capital ogłosił, że do portfolio jego inwestycji dołącza również Ossia* (Redmond, Stany Zjednoczone). Cota* – stworzona przez Ossia inteligentna technologia bezprzewodowego zasilania, umożliwia bezpieczne, zdalne zasilanie kilku urządzeń jednocześnie z odległości do 9 metrów.

Intel Capital Global Summit – informacje
Global Summit to ważne wydarzenie branży technologicznej organizowane przez Intel Capital. Edycja 2014 skupia ponad 1 000 zarejestrowanych uczestników ze spółek z portfolio inwestycyjnego Intel Capital, globalnych klientów i partnerów Intela oraz liderów branży z całego świata. Intel Capital Global Summit 2014 jest sponsorowana przez Credit Suisse, Gibson, Dunn & Crutcher, rząd Kanady, Houlihan Lokey, Kingsley Gate, KPMG, Morrison & Foerster, NASDAQ OMX, Needham & Company; Silicon Valley Bank, Sprinklr i TriNet.

Intel Capital — informacje
Intel Capital, globalna organizacja inwestycyjna Intela, nabywa udziały w nowatorskich firmach technologicznych na całym świecie. Intel Capital inwestuje w szeroką gamę firm oferujących sprzęt, oprogramowanie oraz usługi i skupiających się na klientach korporacyjnych, mobilności, zdrowiu, konsumenckim internecie, mediach cyfrowych i wytwarzaniu półprzewodników. Od 1991 roku Intel Capital zainwestował ponad 11 mld dol. w ponad 1 400 firm z 57 krajów. W tym czasie 209 firm z portfela inwestycyjnego zadebiutowało na różnych światowych giełdach, a 363 zostały przejęte lub wzięły udział w fuzji. W 2013 roku Intel Capital zainwestował 333 mln dol. w 146 transakcjach. W roku 2014 jak dotąd Intel Capital zainwestował 344 mln dol. w 120 transakcjach, włączając w to 55 nowych kontraktów. Więcej informacji o organizacji Intel Capital i jej różnorodnych zaletach można znaleźć pod adresem www.intelcapital.com lub na stronie @Intelcapital na Facebooku.

Intel i logo Intel są znakami towarowymi Intel Corporation w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.
*Inne nazwy i marki mogą być własnością innych firm.