Optymistyczne nastawienie do akcji małych i średnich spółek

Optymistyczne nastawienie do akcji małych i średnich spółek, do których będzie należeć druga połowa roku. Mniejsze spółki wspiera dobra sytuacja gospodarcza oraz pozytywne sygnały z rynku pracy.

Banki nie będą motorem WIG20

Jednym z wiodących trendów I połowy 2017 r. było oczekiwanie na informacje związane z podwyżkami stóp procentowych w Polsce. Scenariusz ten jednak się oddalił nie dając wsparcia bankom, które obecnie nie są najmocniejszym ogniwem warszawskiego parkietu. Obciążają je niepewność sektora finansowego, na którą wpływ mają zmiany prawne, ryzyka regulacyjne oraz kwestie kredytów frankowych.

Duży potencjał akcji małych i średnich spółek

Dobra sytuacja w gospodarce, na rynku pracy oraz silna pozycja konsumenta wspierają mniejsze spółki, których wyceny już teraz są korzystne. Jesteśmy optymistycznie nastawieni do akcji, na drugą połowę roku dużo bardziej na małe i średnie spółki. Można powiedzieć, że mWIG40 już teraz rokuje lepiej niż WIG 20.

Obecnie mamy do czynienia z kumulacją potencjalnie sporych ofert – IPO GetBacku oraz book building Play. Okres wakacyjny przynosi uspokojenie nastrojów oraz częściową nieobecność inwestorów na rynku, co prowadzi do swego rodzaju marazmu. Wraca pozytywny sentyment do rynków wschodzących (emerging markets). Chiny poluzowały swoją politykę, dzięki czemu znacząco wzrósł popyt na surowce, m.in. na stal. Wciąż trwa pozytywne nastawienie do rynku tureckiego. Czy możemy więc założyć, że WIG20 będzie teraz spokojny, a prym będą wiodły małe i średnie spółki? Uważamy, że tak właśnie będzie.