5 sposobów na urządzenie małego mieszkania

Aby urządzić niewielkie mieszkanie trzeba wykazać się kreatywnością, szczególnie, że z biegiem lat lista niezbędnych przedmiotów wciąż się wydłuża. Home Broker i Urzadzamypodklucz.pl podpowiadają co zrobić, by efektywniej wykorzystać dostępne miejsce.

1) Działaj wielofunkcyjnie

W niewielkich mieszkaniach zdarza się, że jeden pokój spełnia kilka ról. W ekstremalnym przypadku może być jednocześnie salonem, jadalnią, sypialnią i biurem do pracy. Warto wówczas mieć możliwość wyraźnego oddzielenia tych funkcji. Nawet w niewielkim mieszkaniu powinno udać się postawienie lekkiej ścianki działowej, takiej nie do sufitu, może mieć np. 180 cm. Ścianka oddzieli część prywatną (sypialnia i miejsce do pracy) od publicznie dostępnej (salon i jadalnia). W ten sposób możemy z jednego pokoju uzyskać dwie zupełnie oddzielne przestrzenie. Jeśli nie ścianka z karton-gipsu, to wystarczy po prostu półka z książkami. Dodatkowo można pokój podzielić kolorami, by już pierwsze spojrzenie podpowiadało, że mamy do czynienia z dwiema różnymi strefami. Wrażenia wyodrębnienia z przestrzeni poszczególnych jej elementów osiągnąć można także za pomocą kinkietów i punktowych lamp.

2) Zabudowa z szafek

– Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa, która nie tylko dobrze wygląda, ale jest też bardzo praktyczna. Pozwala utrzymać porządek, oraz sprawia że mieszkanie jest bardziej ergonomiczne – podpowiada Anna Sadowska z Urzadzamypodklucz.pl. – Pamiętajmy, że każdy przedmiot ma i musi mieć swoje miejsce, gdzie będziemy go odkładać – dodaje Sadowska. Warto rozważyć zabudowanie szafkami aż do sufitu, to pozwoli schować więcej przedmiotów. Zabudowa sprawdzi się zarówno w przedpokoju, jak i sypialni czy łazience, acz należy we wszystkim zachować umiar.

3) Ergonomia w kuchni

Sporo centymetrów powierzchni można zyskać w kuchni. Tu też dobrym pomysłem będzie zabudowa po sufit, ale warto wykorzystać mnogość rozwiązań takich jak wysuwane kontenery cargo czy systemy narożnikowych szafek. Zwykle w narożniku jest trudnodostępna przestrzeń, tymczasem mamy tam bardzo dużo miejsca. To idealne miejsce np. na garnki i inne duże kuchenne przedmioty, a odpowiedni system da dostęp do wszystkich niezbędnych rzeczy. W kuchni sprawdzają się też duże głębokie szuflady, z których wszystko można swobodnie sięgnąć.

4) Schowki i niestandardowe pomysły

W niewielkim mieszkaniu ważne jest, by większe i mniejsze przedmioty miały swoje miejsce. Stąd ogromne znaczenie ma np. pakowność łóżka czy sofy – duży pojemnik ukryty pod łóżkiem jest kluczem do sukcesu, można tam zmieścić naprawdę dużo, nie tylko zapasową pościel, ale i kurtki na zimę i inne rzadko używane przedmioty. Ale to nie koniec. Niewielkie schowki mogą znaleźć się też np. w podłokietnikach sofy czy foteli, co pozwoli uporządkować wszechobecne piloty od sprzętu RTV. – Bardzo użytecznym rozwiązaniem są także kanapy modułowe, z których ułożyć można komfortowy narożnik, a w razie potrzeby sofę z kilkoma pufami – zauważa Anna Sadowska. Taki mebel pomoże zagospodarować pokój o niestandardowym kształcie.

5) Optyka też ma znaczenie

Powiększając mieszkanie optycznie oczywiście nie zmieścimy w nim więcej przedmiotów, ale możemy poprawić estetykę lokalu, a to ma ogromny wpływ na komfort spędzania w nim czasu. Prostym sposobem na powiększenie wąskiego i długiego korytarza jest fototapeta na ścianie. – Dzisiejszy rynek oferuje zarówno tapety winylowe, laminowane i lateksowe, bądź drukowane bezpośrednio na szkle. Są one odporne na różnego rodzaju brud, a w razie potrzeby nadają się do mycia. To dodatkowy atut pomagający utrzymać czystość w małym mieszkaniu – mówi Anna Sadowska z Urzadzamypodklucz.pl. Warto też zwracać uwagę na kolory i postawić na jasną i stonowaną paletę barw. Jasne kolory powiększają przestrzeń, krzykliwe barwy lepiej jest zostawić dla akcentów, które tworzą charakter mieszkania.