25 lat niesamowitości

Fot. ASUS

2013 był rokiem intensywnego rozwoju nauki – w magazynie „Nature” został opublikowany artykuł opisujący pierwszą udaną próbę sklonowania komórek macierzystych człowieka. Ponadto istnienie bozonu Higgsa, tak zwanej „boskiej cząstki”, zostało doświadczalnie potwierdzone w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN. Miniony rok upłynął także pod znakiem stale rozwijających się technologii i urządzeń mobilnych – światowa sprzedaż smartfonów przekroczyła miliard sztuk. Natomiast firma ASUS zrewolucjonizowała rynek tabletów i notebooków oraz zredefiniowała pojęcie mobilności, tworząc pierwszą na świecie hybrydę 2 w 1 – Transformer Book T100 – tablet i notebook w jednym.

 

2013 był owocnym rokiem w rozwoju nauki. Istnienie cząstki, na odkrycie której czekano ponad 50 lat, zostało doświadczalnie potwierdzone podczas eksperymentów w szwajcarskim centrum badawczym CERN. Bozon Higgsa został ostatecznie wykryty w podziemnym tunelu służącym do rozpędzania (do prędkości bliskiej prędkości światła) i zderzania ze sobą cząsteczek materii – Wielkim Zderzaczu Hadronów. Ów „boska cząsteczka” jest o tyle wyjątkowa, że stanowi klucz do zrozumienia skąd we Wszechświecie bierze się takie zjawisko jak masa.

 

W tym samym roku naukowcom z Oregon Health and Science University in Beaverton udało się po raz pierwszy sklonować embrionalne komórki macierzyste zgodne z kodem genetycznym dawcy. Wbrew opinii wielu sceptyków i etyków odkrycie to nie oznacza jednak możliwości klonowania ludzi. Otwiera jednak niemalże nieograniczone możliwości związane z rozwojem medycyny. Komórki macierzyste, jako że są w stanie rozwinąć się w każdą możliwą tkankę, mogą posłużyć do leczenia wszelkich urazów mechanicznych oraz różnego rodzaju chorób, w tym cukrzycy, chorób serca czy choroby Parkinsona.

 

Ciekawym faktem jest także przekroczenie liczby miliona artykułów na polskojęzycznej Wikipedii. Stało się to 24 września 2013 o godzinie 14:24, a więc dwa dni przed dwunastymi urodzinami polskiej wersji portalu. W tym momencie na Wikipedii pojawił się milionowy artykuł dotyczący Barcragujn chumb – rozgrywek ligowych ormiańskiej klubowej piłki nożnej.

 

Poprzedni rok stanowił również potwierdzenie dominacji i ciągłego rozwoju rynku technologii mobilnych. Najsilniejszą oznaką tej trwającej już kilka lat rewolucji był fakt, że światowa sprzedaż smartfonów przekroczyła miliard sztuk. Natomiast w samych Stanach Zjednoczonych aż 65% konsumentów zostało zarejestrowanych jako posiadacze smartfona. Tymczasem, po drugiej stronie globu – eksperci z IDC szacują, że do końca 2013 roku w rękach polskich użytkowników będzie ok. 13,5 miliona smartfonów, czyli średnio co trzeci Polak będzie miał inteligentną komórkę.

 

Kolejnym, niemalże symbolicznym dla rynku technologii mobilnych wydarzeniem roku 2013 była premiera pierwszej hybrydy 2 w 1 łączącej w sobie funkcjonalność notebooka i tabletu – Transformer Book T100. ASUS jako pierwszy stworzył tego typu urządzenie, redefiniując pojęcie mobilności i wyznaczając trendy w rozwoju technologii. Na kolejne rewolucyjne urządzenia nie trzeba było długo czekać: Transformer Book Duet, Transformer Book V, Fonepad czy ZenFone.

 

Najważniejsza technologia ostatnich 25 lat

Ostatnie 25 lat to czas wielu przemian, również tych w dziedzinie nowoczesnych technologii. W ramach kampanii 25 lat niesamowitości, firma ASUS Polska zaprasza do udziału w ankiecie, której celem jest wybranie technologii lub rozwiązania, które wywarło największy wpływ na rozwój cywilizacyjny i komfort życia człowieka. Ankieta dostępna jest na profilu ASUS Polska na Facebooku:  https://www.facebook.com/ASUS.Polska/app_1528788807335053

 

 

Kalendarium wybranych, ważnych wydarzeń 2013 roku:

ü      Światowa sprzedaż smartfonów przekroczyła miliard sztuk. Ponad 65% konsumentów w USA posiada smartfona.

ü      Publikacja w naukowym magazynie Nature artykułu opisującego pierwszą udaną próbę sklonowania komórek macierzystych człowieka.

ü      Doświadczalne potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa przy pomocy Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN.

ü      Polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła milion artykułów.

ü      Na rynku pojawia się pierwsze urządzenie 2 w 1 ASUS.