2007 – 25 lat niesamowitości wg ASUS

Fot. ASUS

W 2007 roku po raz ostatni łączna wielkość sprzedaży komputerów stacjonarnych PC była wyższa od sprzedaży notebooków. Ten sam rok stanowi symboliczną datę końca epoki agrarnej – liczebność ludzi żyjących w miastach przekroczyła 50% globalnej populacji. To także data początku misji NASA na Marsie, której celem były poszukiwania wody. W 2007 roku ASUS wprowadził na rynek pierwszy netbook w historii tworząc tym samym zupełnie nową kategorię produktową w segmencie ultramobilnych komputerów.

 

W sierpniu 2007 roku bezzałogowy lądownik kosmiczny Phoenix zostaje wysłany przez NASA w kierunku Marsa. Na powierzchni planety ląduje on rok później, w maju 2008. W trakcie trwającej mniej niż pięć miesięcy misji, Phoenix odnalazł lód w gruncie Marsa oraz testując laboratoryjnie pobraną próbkę gleby, wykazał, że na czerwonej planecie znajduje się woda. Cała misja trwała 464 dni. Ponad połowę tego czasu zabrał lot Phoenixa z Ziemi na Marsa – podróż na czerwoną planetę zajęła lądownikowi 296 dni, 14 godzin i 27 minut.

 

W tym samym roku świat wszedł symbolicznie w nową erę swojej historii. 2007 to data graniczna – liczebność ludzi żyjących w miastach przekroczyła 50% globalnej populacji. To wydarzenie stanowi kolejny etap globalnej industrializacji i rozwoju technologicznego również pod względem komunikacji – ponad 97% informacji przesyłanej jest już za pomocą Internetu. Podczas gdy w 1993 roku był to zaledwie 1%.

 

2007 to także przełomowa data na rynku komputerów stacjonarnych i mobilnych – to ostatni rok, w którym łączna wielkość sprzedaży desktopów była wyższa od sprzedaży notebooków. To bardzo wymowna statystyka, pokazująca dynamiczną zmianę trendów na przestrzeni zaledwie kilku lat.

 

Choć notebooki dopiero zaczynały zyskiwać na popularności, ASUS wprowadził znaczącą innowację na rynku – stworzył nową grupę produktową netbooków, czyli utramobilnych komputerów. Premiera netbooka Eee PC 701 ważącego niecały kilogram odbyła się na targach Computex na Tajwanie w 2007 roku. Rewolucja dotyczyła nie tylko urządzeń przeznaczonych dla prywatnych użytkowników, lecz także biznesowych. Netbook ASUS był pierwszym komputerem tak wygodnym w transporcie, umożliwiającym pracę i rozrywkę praktycznie w każdym miejscu, bez żadnych ograniczeń.

 

Należy jednak pamiętać, że netbook stanowił zaledwie początek drogi. Transformer Pad, Transformer Book, Taichi, Padfone, Fonepad – to tylko niektóre innowacyjne produkty stworzone przez ASUS. Poszukiwanie niesamowitego trwa nadal. Będąc wielokrotnie pionierem w dziedzinie innowacji, trendów i technologii, które miały duży wpływ na życie użytkowników i całego świata, ASUS ma nadzieję wpływać nie tylko na rynek, ale i na jakość życia ludzi.

 

Najważniejsza technologia ostatnich 25 lat

Ostatnie 25 lat to czas wielu przemian, zarówno tych w dziedzinie nowoczesnych technologii. W ramach kampanii 25 lat niesamowitości, firma ASUS Polska zaprasza do udziału w ankiecie, której celem jest wybranie technologii lub rozwiązania, które wywarło największy wpływ na rozwój cywilizacyjny i komfort życia człowieka. Ankieta dostępna jest na profilu ASUS Polska na Facebooku:  https://www.facebook.com/ASUS.Polska/app_1528788807335053

 

 

Kalendarium wybranych, ważnych wydarzeń 2007 roku:     

ü      Lądownik kosmiczny Phoenix wyrusza na poszukiwanie wody na Marsie

ü      Po raz pierwszy w historii świata liczebność ludzi w miastach przekroczyła 50% – to symboliczny koniec epoki agrarnej

ü      Po raz ostatni łączna sprzedaż komputerów stacjonarnych PC na świecie była większa od sprzedaży notebooków

ü      Ponad 97% informacji przesyłanej jest za pomocą Internetu (w 1993 roku było to tylko 1%), a serwery zużywają ponad 1.5% całkowitej energii elektrycznej w USA

Na rynku pojawia się pierwszy netbook ASUS