2. edycja programu „Zwolnieni z teorii”

Trwają zapisy do drugiej edycji programu „Zwolnieni z Teorii” – ogólnopolskiej olimpiady kierowanej do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Chęć udziału w programie zgłosiło już ponad 1000 osób. Uczniowie w tym roku zamierzają się skupić przede wszystkim na tematach z zakresu kultury, edukacji i społeczeństwa obywatelskiego.

Zwolnieni z Teorii to praktyczna gra zespołowa, gdzie wyzwaniem dla uczestników jest przeprowadzenie inicjatywy, która pozytywnie wpłynie na życie lokalnej społeczności. Uczestnicy tworzący 3-5 osobowe zespoły wspólnie szukają pomysłu na najciekawsze działanie, a następnie przy wsparciu ze strony organizatorów programu wcielają je w życie. Każdy z uczestników olimpiady, który ukończy swój projekt otrzymuje certyfikat sygnowany przez Project Management Institute R.E.P.
W programie mogą wziąć udział studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Czas na realizację projektów zespoły mają do 31 marca 2016 r. W kwietniu 2016 r. odbędzie się Wielki Finał programu, podczas którego zostaną nagrodzone najlepsze projekty przeprowadzone w tej edycji.

Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt został uhonorowany licznymi nagrodami oraz cieszy się poparciem uznanych osobistości świata biznesu, mediów i organizacji społecznych. W Kapitule olimpiady zasiadają m.in. Marian Owerko, Jerzy Baczyński, Anda Rottenberg czy Jerzy Koźmiński.

Osoby biorące udział w olimpiadzie mogą zdobyć certyfikat sygnowany przez Project Management Institute R.E.P. Certyfikat potwierdza zdobyte doświadczenie i wiedzę o najważniejszych elementach zarządzania projektami, wystarczającą do samodzielnej realizacji projektu, również społecznego. Jest on rozpoznawalny i honorowany na całym świecie, a starają się o niego menadżerowie średniego szczebla, 30-latkowie pracujący w największych polskich firmach.

Co więcej, projekty realizowane w ramach Zwolnionych z Teorii rywalizują o nagrody „Wilki” za Najlepsze Projekty Społeczne w kategoriach tematycznych i geograficznych.

Jest to już druga edycja programu. Projekty zrealizowane w ramach pierwszej edycji Zwolnionych z Teorii osiągnęły ogromną skalę. W programie wzięło udział ponad 7 tys. uczniów z 1 tys. szkół z całej Polski, realizując w sumie 339 projektów, na które poświęcili łącznie ponad 700 tys. godzin. Beneficjentami zrealizowanych projektów było około 0,5 miliona osób.

W kwietniu 2015 r. finaliści Zwolnionych z Teorii zebrali się na Wielkim Finale, gdzie nagrody dla najlepszych wręczył m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Dla 75% uczestników była to pierwsza prawdziwa praktyka pracy w zespole, tworzeniu budżetu, itd.

Wśród najciekawszych inicjatyw zrealizowanych w pierwszej edycji znalazł się m.in. projekt „Nie studiuj bezrobocia” – kampania informująca w ciekawy sposób o zatrudnieniu po różnych kierunkach studiów, „Qchnia z klasą” – warsztaty kulinarne z lubianymi kucharzami popularyzujące zdrowe odżywianie i „Śmieci na wysokości” – kampania przeciwko wielkoformatowej reklamie w przestrzeni miejskiej.

„Nie od dziś wiadomo, że wczesne nabywanie doświadczenia i kompetencji praktycznych daje większe szanse na sukces zawodowy. Niestety, ogromny odsetek nawet najzdolniejszych uczniów kończąc szkołę nie posiada żadnego doświadczenia praktycznego. Nasz program jest odpowiedzią na brak okazji do rozwijania praktycznych kompetencji stwarzanych przez system edukacji.” – mówi Paula Bruszewska, twórczyni Zwolnionych z Teorii.

Więcej informacji na temat programu dostępnych jest pod adres: www.zwolnienizteorii.pl.