15 polskich laureatów w rankingu firm technologicznie innowacyjnych

Francuska firma Weezevent jest najszybciej rozwijającym się przedsiębiorstwem technologicznie innowacyjnym w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Spośród polskich spółek najwyżej w rankingu uplasowała się firma Comperia.pl, która zajęła 77. miejsce. W tegorocznej 14. edycji konkursu Deloitte Technology Fast 500 EMEA znalazło się 15 rodzimych przedsiębiorstw. Średni wzrost przychodów firm z rankingu wyniósł aż 1.711 proc., (wobec ubiegłorocznej edycji 1.403 proc.) a to oznacza, że firmy odczuwają poprawę warunków gospodarczych. Wśród 500-tki laureatów 42 proc. to spółki z sektora oprogramowania, 21 proc. firm działa w sektorze internetowym, a 13 proc. to przedstawiciele branży telekomunikacyjnej.

Ranking grupuje najszybciej rozwijające się spółki technologicznie innowacyjne z regionu EMEA. Analiza oparta jest o procentowy wzrost przychodów operacyjnych ze sprzedaży na przełomie ostatnich zamkniętych pięciu lat (2009 r. vs. 2013 r.). Tegoroczna edycja pokazuje, że firmy z tej branży są w coraz lepszej kondycji. Średnia stopa wzrostu przychodów wszystkich pięciuset spółek z zestawienia wyniosła 1.711 proc. Dla porównania w edycji ubiegłorocznej było to 1.403 proc., a w 2012 roku 1.549 proc. „Jest to najlepszy wynik osiągnięty w ciągu ostatnich kilku lat. Odzwierciedla to kondycję  firm, które pomimo niedawnego kryzysu i niezwykle konkurencyjnego środowiska biznesowego radzą  sobie znakomicie. Ich sytuacja pokazuje też dość wyraźnie, że możemy mówić już o ożywieniu gospodarczym w całym regionie EMEA” – mówi Piotr Świętochowski, Dyrektor w Dziale Audytu Deloitte, Lider środkowoeuropejskiego konkursu w Polsce.

Zwycięzcą obecnej edycji, podobnie jak rok i dwa lata temu, jest spółka pochodząca z Francji. Tym razem miejsce lidera przypadło firmie Weezevent, zajmującej się sprzedażą on-line biletów na koncerty i imprezy. Firma zanotowała na przestrzeni ostatnich pięciu lat imponujący wzrost przychodów na poziomie ponad 43 tys. proc.

Zobacz Tabela nr 1. Pierwsza dziesiątka rankingu

Środkowoeuropejski lider i zwycięzca rankingu „Deloitte Technology Fast 50 CE”[1] – węgierska firma Szallas.hu znalazła się w tym roku na 66. miejscu zestawienia w regionie EMEA. Najwyższą pozycję spośród polskich spółek udało się zdobyć warszawskiej firmie Comperia.pl – jednej z wiodących porównywarek finansowych. Spółka znalazła się na 77. pozycji w rankingu. Jeszcze rok temu ta firma zajmowała miejsce na początku drugiej setki wśród wyróżnionej pięćsetki.

„Comperia konsekwentnie realizuje strategię rozwoju, w której główną rolę odgrywają innowacje i kreatywne podejście do realizowanych projektów. Staramy się inwestować pieniądze w taki sposób, aby stosowane rozwiązania w naszych porównywarkach były nowoczesne, a zarazem przyjazne użytkownikowi.  To jego potrzebom podporządkowane są prowadzone inwestycje” – powiedział Karol Wilczko – Wiceprezes firmy Comperia.pl. „Internet bardzo szybko się zmienia, a jednocześnie w bardzo łatwy sposób weryfikuje, czy dany serwis spełnia oczekiwania użytkownika, czy nie. Dlatego koncentrujemy całą uwagę na stałej optymalizacji naszych porównywarek. Kreatywność, szerokie spojrzenie na rynek, dostrzeganie szans nie tylko tu i teraz, ale także w przyszłych projektach to czynniki, które decydują o naszej przewadze i sukcesie rynkowym” – dodaje Wiceprezes Comperii.

W ubiegłorocznej edycji zestawienia najlepsze polskie przedsiębiorstwo uplasowało się na 97. miejscu, można więc mówić o znacznym awansie. W tym roku w całym zestawieniu EMEA znalazło się 15 spółek z Polski, rok temu 17.

Zobacz Tabela nr 2. Polskie firmy w rankingu pięciuset firm

Podobnie jak w ubiegłym roku najliczniej reprezentowanym państwem jest Francja, z której pochodzi 86 spółek. W porównaniu z wynikami z roku z 2011, 2012 i 2013 nie zmienił się narodowy skład podium pod względem liczebności. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii, a trzecie do Szwecji. Polska zajęła 11. Lokatę, wobec 10ej ubiegłorocznej.

Edycja 2014 konkursu „Deloitte Technology Fast 500 EMEA” została zdominowana przez spółki z sektora oprogramowania, które stanowią 42 proc. całego zestawienia. Firm internetowych jest dwa razy mniej (21 proc.). Trzecie miejsce zajmują spółki z branży telekomunikacyjnej/ sieci telekomunikacyjnych z 13 proc. udziałem. Udziały tych trzech sektorów są niemal identyczne jak w edycji konkursu z 2013 r.

Zobacz Tabela nr 3. Zwycięzcy w poszczególnych sektorach

Więcej informacji: www.deloitte.co.uk/fast500emea, www.deloitte.com/fast500 oraz www.deloitte.com/pl.

O rankingu:

Ranking „Deloitte Technology Fast 500 EMEA” przedstawia 500 najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA, a firmy uszeregowane są na podstawie tempa wzrostu osiąganych przychodów. Program jest globalny: oprócz rankingu EMEA są również dwa rankingi obejmujące region Asia Pacific oraz North America.

Firmy nominowane do rankingu pochodzą z regionalnych konkursów (główna kategoria). Polska była uwzględniona w rankingu „Technology Fast 50 Central Europe”, który został opublikowany w październiku br.

Firmy uwzględnione w rankingu muszą spełniać następujące kryteria:

  • opracowywać lub wytwarzać autorskie technologie i/lub ponosić istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych,
  • posiadać siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie,
  • okres działalności min 5 lat,
  • wysokość przychodów operacyjnych w każdym badanym roku min 50 000 EUR (kurs wymiany w oparciu o średnią roczną podaną przez banki centralne dla walut poszczególnych krajów).

 

 

 

[1] Polskie firmy technologicznie innowacyjne najliczniej reprezentowane w środkowoeuropejskim rankingu Deloitte, październik 2014 r.