100-lecie Politechniki Warszawskiej – nowe monety kolekcjonerskie NBP

W czwartek, 29 stycznia 2015 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie monety upamiętniające 100-lecie Politechniki Warszawskiej – złotą o nominale 200 zł oraz srebrną dziesięciozłotówkę o wyjątkowym kształcie – soczewki.

 

Politechnika Warszawska jest największą w Polsce akademicką szkołą techniczną. Obecnie dysponuje 148 obiektami i ma 20 wydziałów, na których kształci się ponad 34 000 studentów. Tradycja szkolnictwa technicznego w Warszawie sięga początków XIX wieku – za datę jego powstania przyjmuje się rok 1826, w którym została otwarta Szkoła Przygotowawcza do studiów technicznych (zamknięta po wybuchu powstania listopadowego). Politechnikę Warszawską powołano 15 listopada 1915 r. Wówczas studia w języku polskim prowadzono na wydziałach: Architektury, Budowy Maszyn i Elektrotechniki, Chemicznym oraz Inżynierii Budowlanej i Rolnej. Twórcą idei uruchomienia w Królestwie Kongresowym szkoły ogólnotechnicznej był Stanisław Staszic.

 

Na Politechnice Warszawskiej wykładało wielu wybitnych naukowców, m.in. prof. Jan Czochralski, wynalazca powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu, podstawy procesu produkcji mikroprocesorów, a także prof. Janusz Groszkowski, nestor polskiej radiotechniki i elektroniki.

 

Rok 2015 został ogłoszony rokiem 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Z tej okazji Narodowy Bank Polski wyemitował wyjątkowe, zaawansowane technicznie monety, zaprojektowane przez Dobrochnę Surajewską.

 

Moneta o nominale 200 zł została wykonana z trzech stopów złota o różnych barwach. Na jej rewersie przedstawiono formy geometryczne będące artystyczną wizualizacją zjawisk fizycznych i form matematycznych. Wizerunek ten wzbogaca efekt kątowy, dzięki któremu w zależności od kąta patrzenia widoczne są symbole sumy lub koła zębatego, lub znak division times będący złożeniem znaków mnożenia i dzielenia. Moneta srebrna o nominale 10 zł wyróżnia się natomiast niezwykłym kształtem – soczewki. Na jej rewersie umieszczono fragment Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, a na awersach obu monet przedstawiono graficznie iteracyjną funkcję fraktalną.

 

Nakład złotej monety o nominale 200 zł nie przekroczy 2500 sztuk. Jej cena emisyjna wynosi  2400 zł. Natomiast 10-złotowa moneta srebrna w kształcie soczewki zostanie wyemitowana w nakładzie do 30 tysięcy sztuk i kosztuje 100 zł. Od 29 stycznia monety można kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP. Sprzedaż monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP prowadzona jest również w sklepie internetowym pod adresem: www.kolekcjoner.nbp.pl

 

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich NBP zaplanowana jest na 12 lutego 2015 r. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone monety upamiętniające 150-rocznicę urodzin poety i powieściopisarza okresu Młodej Polski, Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

 

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.  Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w folderze „Monety okolicznościowe NBP”.